Tualetes papīra CV. Labāk bez hlora un smaržvielām 0
Lai gan sausajā mazmājiņā laukos un meža takās var notikt citādi (piesargies no latvāņiem un citām nezināma auga lapām!), mūsu sabiedrībā, šķiet, neatrast cilvēku, kurš nepazītu tualetes papīru.
Bez šā ērtā civilizācijas izgudrojuma, kura debija esot notikusi ap 1880. gadu Lielbritānijā, vairs neprotam iztikt. Senču lietotā kalendāra lapa, avīzes vai ietinamā papīra fragments – fui, dodiet veikalā pirktu rullīti! Daudziem atmiņā vēl padomju laiks, kad šī prece bija deficīts. Neviens nekaunējās iet pa ielu ar kaklā savērtu rullīšu krellēm. Tagad kašķis mājās garantēts, ja pēdējais lietotājs aizmirsis izbeigušos papīra lenti nomainīt pret jaunu.
Teju katrs arī pārliecinājies, cik atšķirīgi ir šie sanitāri higiēniskos nolūkos izmantotie piederumi un cik vērīgam jābūt, tos iegādājoties. Ja impulss vai taupīguma uzplūds dzinis nopirkt lētāko preci, vēlāk nākas pukoties, jo pilnvērtīgai funkcijai jāņem vairākas kārtas plānā un šaurā varianta un galu galā nekādas ekonomijas nav. Ja mērķis ir ietaupīt, jāskatās uz lielajiem iepakojumiem (jo īpaši atlaižu un dažādu akciju laikā), iepriekš noteikti izlasot tekstu ar sīkajiem burtiņiem, kas atklāj viena rullīša cenu.
Izvēlies, ko vēlies
Papīra slāņu biezums nav vienīgais kvalitātes rādītājs. Ja sīknauda nav jāskaita, dodam priekšroku neaizvietojamā izstrādājuma vizuālajam izskatam – uz mīkstā papīra maigās krāsās redzamas gaisīgas spalviņas, putniņi, puķītes, sirsniņas, aitiņas, zili mākonīši utt.
Gribot kādu izjokot un pārsteigt ar brīvdomātāja garu, divdomīgu dāvanu varam sameklēt tualetes papīra rullīšus, kas apdrukāti ar populāru personu attēliem, naudaszīmēm, pikantiem sadzīves skatiem, aforismiem un pat sudoku mīklām. Ražotāju algotie reklāmas un mārketinga speciālisti nesnauž, spiež arī uz tādām mūsu maņām kā smarža un krāsa.
Tomēr jāņem vērā, ka papīra žilbinošais baltums var būt panākts, balinot ar hloru, tātad satur kaitīgas vielas, piemēram, dioksīnus. Savukārt ražotāja lietotās smaržvielas var izraisīt dažādas alerģiskas reakcijas.
Izvēles kritēriji
> Izturība. Ekonomiskāk izvēlēties daudzslāņu (3–5) papīru. Tas ir mīkstāks un izturīgāks, efektīvāk absorbē mitrumu. Jo vairāk slāņu, jo mazāk papīra tiek patērēts.
> Dizains. Tualetes papīram reljefa zīmējums nav domāts tikai skaistumam, tas rada lielāku blīvumu (un līdz ar to izturību), papīrs ir maigāks. Gofrētais papīrs gan var būt ar smilšpapīra efektu.
> Cena. Pirkt lielus iepakojumus ir izdevīgāk. Bet izvēloties nevajag steigties, jo jāsalīdzina viena rullīša cena dažādos piedāvājumos.
Zaļi dzīvojot
Dabas draugi un zaļā dzīvesveida piekritēji pirms jebkuras preces, arī higiēnas piederumu, iegādes rūpīgi iepazīstas ar informāciju uz etiķetes. Veikalu plauktos atrodami galvenokārt no celulozes izgatavoti tualetes papīri un virtuves dvieļi. Lai iegūtu vienu tonnu celulozes, nepieciešamas 3,5 tonnas koksnes. Lai ar hloru izbalinātu vienu tonnu papīra, jāiztērē 190 000 litru ūdens. Sadaloties šāds papīrs izdala ogļskābo gāzi, bet degot – smagos metālus un dioksīnus. Tas viss apdraud klimatu un mūsu veselību.
Ar hloru nebalināta papīra iegūšanai izmanto videi draudzīgākas balināšanas metodes – PCF (Processed Chlorine Free) un TCF (Total Chlorine Free) tehnoloģijas. TCF tehnoloģijā balināšanai lieto ūdeņraža peroksīdu vai ozonu.