“Tu ignorē valsti, valsts ignorē tevi”. Kā balsos 18 gadus vecie jaunieši? 12
Ar kādām domām uz vēlēšanām dosies jaunieši, kas tikko sasnieguši balsstiesīgo vecumu – 18 gadus?
Jānis Ziediņš, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolnieks: “Pirms biju tiesīgs vēlēt, skatījos uz vēlēšanām vieglprātīgi, taču tagad sajūtu lielu atbildību. Apzinos arī, ka, tikai vienojoties par kopīgu mērķi – politisku spēku – katra mūsu balss ir lielā vērtē. Manuprāt, katram ir jāpauž sava nostāja un apdomīgi jāizdara lēmums, lai pēc vēlēšanām nerastos sarūgtinājums par iznākumu. Savā izvēlē vados pēc principa, ka Saeimā ir jāpulcina tikai par latvisku Latviju domājoši politiķi. Tāpēc balsi atdošu tā, lai realizētu savu nostāju. Galīgo lēmumu, par kuru politisko spēku balsot, vēl neesmu pieņēmis. Esmu izvirzījis vairākas iespējas, bet tajā pašā laikā esmu pilnīgi drošs, par ko nekādā gadījumā nebalsošu. Runājot par politisko reklāmu un aģitāciju, tā ir nepieciešama, bet arvien biežāk jāsaskaras ar to, ka politiskā reklāma uzdrošinās arvien vairāk un vairāk, izraisot negatīvu reakciju. Šo reklāmu mērķis tomēr ir pārliecināt, nevis uzspiest. Arī pats neizslēdzu iespēju kādu dienu iesaistīties politikā, taču tas būtu ļoti atbildīgs lēmums, kuru nav iespējams pieņemt dienas vai nedēļas laikā. Lai kļūtu par lietderīgu politiķi, ir daudz jāstrādā gan ar sevi, gan jāiepazīst citas nianses.”
Sandra Sugako, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas skolniece: “Ja mērām desmit ballu skalā, tad es dotu deviņi, sakot, ka vēlēšanās katram ir jāpiedalās. Šis nav tas gadījums, ka nekas nemainīsies, ja es neaiziešu. Mainīsies gan! Citādi aizies citi, kuri ir aktīvi, un nobalsos par partiju, kas, iespējams, man šķiet pilnīgi garām. Ar draugiem esam kopīgi runājuši un diskutējuši par politiku, izsverot visu politisko spēku piedāvājumu, tāpēc savu izvēli esmu izdarījusi. Manuprāt, politiskajās reklāmās un aģitāciju kampaņās katra no partijām un kandidātiem citiem stāsta tikai par savām labajām īpašībām – neko citu. Manis pašas nākotnes plāni ir pavisam citādi, kur politika pilnīgi noteikti neiederas, tāpēc neplānoju tajā iesaistīties.”
Elīna Zaķe, Siguldas Valsts ģimnāzijas skolniece: “Noteikti plānoju piedalīties vēlēšanās un savu izvēli esmu izdarījusi jau laikus. Izvēles izdarīšanu atviegloja skola, precīzāk, politikas stunda. Bija jāgatavo prezentācijas par partijām, kas piedalās vēlēšanās – partijas vēsture, dalībnieki, nedaudz informācijas par kandidātiem, ko partija jau ir paveikusi līdz šim un ko sola. Noklausoties visas prezentācijas un visu izvērtējot, arī izdarīju savu izvēli. Es neņemu vērā politiskās reklāmas, jo esmu tāds cilvēks, kuram ir savs viedoklis, un mani ir grūti pārliecināt. Zinu reklāmu trikus un uz tiem neuzķeros. Domāju, ka mana balss noteikti ir svarīga. Ja arī īpaši nepiesaista neviena partija, tāpat ir jāiet vēlēt kaut vai tikai tāpēc, ka krievvalodīgie nesnaudīs, pārsvarā viņi balsos par partijām, kas noskaņotas austrumu virzienā. Tāpēc mums jāizmanto izdevība un jācīnās par sevi, Latviju. Pati politikā iesaistīties nevēlētos, jo politika nav mana sirds lieta. Politika tomēr ir nopietna joma, un ne katram tā ir piemērota.”
Ramona Striķe, Siguldas Valsts ģimnāzijas skolniece: “Es uzskatu, ka katra balss ir svarīga. Un man ļoti patīk manis pašas izdomātais teiciens: “Tu ignorē valsti, valsts ignorē tevi.” Sestdien uz vēlēšanām iešu, kaut arī diemžēl vēl neesmu izlēmusi, par ko balsot. Tajā pašā laikā zinu, par ko noteikti un nekādā gadījumā nebalsošu, līdz ar to tas varētu atvieglot manu izvēli vēlēšanu dienā. Politika man pašai ir ļoti tuva, un pēc vidusskolas es plānoju studēt tieši to. Tālākā nākotnē domāju, ka es pati varētu iesaistīties lielajā politikā, jo ir pienācis laiks pārmaiņām. Politikā ir jānāk jaunajai paaudzei ar svaigām idejām.”