Trušu ēdināšana ziemā 0
Kā barot trušu lielās šķirnes?
EDGARS VENTSPILS NOVADĀ
Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrības “Trusis un citi” valdes priekšsēdētāja Ilga Mihmele teic, ka ēdienkartes ziņā nekas neatšķiras, vai tā ir pundurtrušu vai lielā šķirne. Atšķirība vienīgi tajā, ka lielajiem trušiem, piemēram, Beļģijas milzim (Flandram), Morāvijas milzim, Vācu auntrusim, Ungāru baltajam ir lielāka ķermeņa masa, līdz ar to tiem vajag vairāk barības. Vislabāk dzīvniekiem to dot neierobežotā daudzumā.
Ziemā pūkaiņiem nepieciešama spēkbarība, sulīgā barība, siens un ūdens.
Ekonomiski izdevīgāk ēdināt ar pašaudzētiem graudiem vai to maisījumiem. Tomēr šī barība nav pilnvērtīga, tādēļ papildus jāizbaro kombinētā spēkbarība. Ļoti piemērota trušiem ir a/s “Dobeles dzirnavnieks” ražotā papildbarība ar lucernu – kā rāda pieredze pašas saimniecībā, to izmantojot, dzīvniekiem nav nekādu problēmu ar aplecināšanu, atnešanos, bērnu izbarošanu, nav arī gremošanas trakta traucējumu. Šo rūpnieciski ražoto barību var iegādāties uzņēmuma veikalos, tomēr lētāk ir, ja kooperējas vairākas saimniecības un pērk uzreiz tonnu.
No sakņaugiem trušiem ieteicams dot burkānus. Atšķirībā no citiem sakņaugiem burkāni ir labāki, jo pat sasaluši nav dzīvniekiem kaitīgi. Šos sakņaugus truškope gan iesaka izēdināt līdz Jaungadam, jo vēlāk tajos krasi samazinās vitamīnu daudzums. Var izbarot arī kartupeļus vai lopbarības bietes, bet nekādā gadījumā sasalušus.
Līdzās barībai vienmēr jābūt dzirdināšanas traukiem. Ja ūdens sasalst, trauki jāmaina, lai atkausētu ledu. Ērtāk lietojami ir speciālie, piekarināmie plastmasas trauciņi, jo, tos nedaudz paspiežot, sasalušais ledus izkrīt ārā (ledu var saskaldīt gabaliņos – truši tos grauž kā konfektes). Nevajadzētu lietot metāla traukus, jo ļoti aukstā laikā tie pielīp trušiem pie lūpām.