Foto no pixabay.com

Trušus apsēduši odi. Ekspertu padomi dzīvnieciņu paglābšanai 0

Jautājums. Šogad ļoti savairojušies odi. Ievēroju, ka maniem trusīšiem uzbrūk milzu spiets. Kā dzīvniekus pasargāt? EVIJA SMĀRDĒ

Reklāma
Reklāma

Būrus apsmidzina

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Veterinārārste Solvita Zvirgzdiņa par iedarbīgāko līdzekli uzskata preparātu Neostomosan. Tas ir gan pietiekami lēts, gan viegli lietojams. Nepatīk odiem un mušām. Vates tamponu uz kociņa saslapina ar neatšķaidītu līdzekli un apvelk ap trušu būra lodziņiem un durtiņām, lielākām dēļu spraugām. Būra iekštelpu var izsmidzināt, vienu ampulu izšķīdinot 1,5 l ūdens. Līdzekļa iedarbība ilgst aptuveni divas nedēļas. Ja uznāk lietus, būri atkārtoti apziež ātrāk. Ja visu līdzekli uzreiz neizlieto (ar ūdeni atšķaidīts, tas būs pienains šķidrums), to ielej aizskrūvējamā burciņā un glabā tumšā vietā līdz nākamajai apstrādes reizei.

Veterinārārste uzskata, ka uz bioloģiskajiem līdzekļiem nevar paļauties un tā ir velti iztērēta nauda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Odi un mušas trušiem ne tikai sagādā ciešanas, bet arī pārnēsā bīstamas slimības, piemēram, mikosomatozi, kas parasti beidzas ar dzīvnieku nāvi. Vienīgais veids, kā izvairīties no tās, – trušus potēt vismaz reizi gadā. Ja tas vēl nav izdarīts, truši steigšus jāvakcinē.

Būra sietam priekšpusē iestiprina pretodu tīklu. Vislabākais ir melnais, smalkais tīkls, ko saimniecības veikalos piedāvā cilvēku mājokļu logiem. Izmantojot gaišu sietu, būrī būs krēsla, bet blīvāka materiāla audums aizturēs gaisu.

Pašu trusi ar dažādiem līdzekļiem (kā suni vai kaķi) apstrādāt nedrīkst.

Lieto lampas

Šķirnes trušu audzētājs Gatis Pladars savus lolojumus pagalmā aizsargā, appūšot būrus ar odus atvairošiem aerosoliem, ko var iegādāties veterinārajās aptiekās. Tīklus viņš neiesaka, jo tie samazina ventilāciju, būrī kļūst vēl karstāk. Dzīvnieki no karstuma dūriena var pat iet bojā.

Iekštelpās mītošos dzīvniekus pasargāt ir vieglāk. Pie kūts logiem pieliek pretinsektu tīklus, izmanto arī speciālo pretinsektu lampu. Trušu audzētājs iesaka lampas, kas uz gaismu pielidojušos odus un mušas nosit ar strāvu vai ievilina speciālās lamatās. Ar līmes lamatām apgādātās lampas darbojas mazāk efektīvi.

Saimnieks savus trušus pret slimībām vakcinē pat divas reizes gadā.

Ja trusis paredzēts tikai bērnu priekam, labāk izvēlēties nevis tīršķirnes dzīvnieku, bet krustojumu – tā sauktie krūmu truši ir izturīgāki pret dažādām ligām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.