Truša un cūkgaļas kukulītis ar ceptiem dārzeņiem 0
Sastāvdaļas – 500 g truša gaļas, 300 g maltas cūkgaļas, 100 g bekona šķēlītes, 1 citrons, ķirbju vai cita eļļa, 1 sīpols, 2 ķiploka daiviņas, sāls, maltie melnie pipari, 100 g dzērveņu, 100 g lazdu riekstu. Piedevas – cepti kartupeļi, burkāni, ķirbis, sāls, malti menie pipari, timiāns.
Pagatavošana.
Truša mīkstumus sagriež nelielos gabaliņos, pievieno sāli, maltus melnos piparus, citrona sulu, ķirbju vai citu eļļu, visu samaisa. Ļauj marinēties divas diennaktis. Maltai cūkgaļai pievieno sakapātas ķiploka daiviņas, sīpolu, sāli, maltus melnos piparus, dzērvenes un lazdu riekstus. Kārtīgi samīca. Ņem karstumizturīgu taisnstūrveida formiņu, izklāj ar bekona šķēlītēm. Pamatni noklāj ar malto cūkgaļu, pāri biezā kārtā liek marinēto truša gaļu, pēc tam atkal malto gaļu. Bekona šķēlītes pārloka pāri pēdējai maltās gaļas kārtai. Formiņu ietin folijā, cepeškrāsnī 180 grādos ūdens peldē karsē 2 līdz 3 stundas. Kad gaļa gatava, ļauj tai brīdi atdzist, griež šķēlēs. Pasniedz ar ceptiem dārzeņiem, marinētām sēnēm, marinētiem gurķīšiem. Gaļa labi garšo gan silta, gan atdzesēta.
Ēst gatavošana ir siguldietes Mārītes Spriņģes sirdslieta. Lai gan viņas darba diena paiet, rūpējoties par skolēnu maltītēm, vakarā viņa atkal ir gatava stāties pie plīts, lai gatavotu ēdienu ģimenei – gan vīram Indulim, gan četriem dēliem un mazbērniem, kuri vecākus bieži apciemo.
Ar ēst gatavošanu Mārīte Spriņģe nodarbojas jau kopš sešpadsmit gadu vecuma, kad pēc 8. klases iestājās pavāru skolā. Tolaik viņa dzīvoja Bauskas rajonā, bet pēc skolas beigšanas sāka strādāt Siguldā stacijas bufetē. Vēlāk ēdināja Siguldas sanatorijas viesus. Tad Mārīte nolēma izmēģināt spēkus floristikā, un, pabeigusi kursus, piecus gadus strādāja šajā jomā. Taču tad sailgojās atgriezties jaunībā apgūtajā pavāra profesijā. Lai atsvaidzinātu zināšanas, dažus mēnešus mācījās Nodarbinātības valsts aģentūras piedāvātajos kursos augstskolā “Turība”. Pēc tam darba gaitas turpināja Līgatnē krodziņā “Lāča miga”, vēlāk – kafejnīcā “Latroze”. Mārīte klājusi galdus daudzās jubilejās, kāzās, kristībās un bērēs. Viena pati viņa spēj sagatavot maltīti līdz trīsdesmit cilvēku lielam pulkam, bet, ja viesu skaits ir lielāks, aicina palīgus. Lielākais viesu skaits bijis 80 cilvēki.
Šobrīd viņa strādā par pavāri vienā no Siguldas novada skolām. Gatavojot skolēniem, ar eksperimentiem nedrīkst nodarboties, toties viņai to ļoti patīk darīt mājās. Reizēm idejas par to, kā radīt vienu vai otru ēdienu, aizņemas no citiem, bet pēc tam maltīti gatavo, liekot lietā savu izdomu. Tā tapa arī truša un cūkgaļas kukulītis, ar kura recepti Mārīte mūs iepazīstina šoreiz. Līdzīgu ēdienu viņa baudījusi kādās svinībās, bet tajās bija izmantota aitas un cūkas gaļa. Mārīte šo ēdienu pagatavoja, izmantojot marinētu truša un cūkas gaļu. Ģimene to novērtēja kā ļoti garšīgu. No kā Mārīte mantojusi ēst gatavošanas “gēnu”? Viņa stāsta, ka mammai neesot paticis stāvēt pie plīts, bet mammas māsa gan to darījusi ar prieku. Arī Mārītei ļoti patīk sagādāt citiem prieku ar garšīgiem ēdieniem. Pagrabs ir pilns ar viņas marinētiem gurķīšiem, sēnēm, pupiņām, mazajiem saldajiem pipariņiem, pildītiem ar zaļajiem zirnīšiem un burkāniem, saceptiem ar sīpoliem u. c. Pat tomātu mērci Mārīte gatavo pati. Viņa iestājusies Siera klubā, kura rīkotajos pasākumos smeļas daudz jaunu ideju ne tikai ēdienu receptēm, izmantojot jaunākās siera šķirnes, bet arī dažādus citus produktus. Interesantāko ēdienu un marinējumu receptes viņa jau aptuveni trīsdesmit gadus pieraksta kladē.