Trupe stumbrā! Kā palīdzēt? 1
“Mums dārzā aug ļoti veca ‘Antonovkas’ ābele (stādīta ap 1940. gadu). Vainags ļoti vienmērīgi sazarots, katru gadu ražo. Pirms aptuveni 12 gadiem ievēroju, ka viens zars grib atdalīties, plaisa bija radusies arī stumbrā. Ap diviem zariem uzlikām dēlīšus un nostiprinājām ar stiepli. Pagājušajā rudenī atklājās, ka pamata stumbrā izveidojies dziļš caurums. Kā varētu glābt šo skaisto un cēlo koku? Varbūt dobumu aizcementēt? Ko par to saka speciālisti?” Dagmāra Seņavska Jaunpiebalgā
Septiņdesmitgadīga ‘Antonovka’ savu labāko mūža daļu jau ir nodzīvojusi. Ja šīs šķirnes klons šķiet tik labs, ka noteikti gribētos tādu dārzā paturēt, ir vērts no vecā koka sagriezt potzarus un laikus izaudzēt jaunu stādu.
Protams, arī veco koku var mēģināt glābt. Vai tas izdosies, grūti prognozēt. Katrā ziņā otrus septiņdesmit gadus koks nepiedzīvos, taču tā mūžu, iespējams, var paildzināt. Dobums stumbrā nav laba zīme – trupes sēnes to noteikti vēl padziļinās, kamēr stumbrs sabruks. Vienīgais, ko pašlaik var darīt, ir apturēt trupēšanu, gādāt, lai dobumā neiekļūst mitrums, un mehāniski nostiprināt atlikušo stumbru.
Dobuma iekšpusē vērts izsmidzināt koksnes antiseptiķi Erlits. Ar parasto dārza miglotāju smidzina tik daudz, kamēr šķidrums sāk notecēt. Šis preparāts nav kaitīgs koka dzīvajiem audiem. Pēc tam ļauj visam nožūt.
Zaru, kas mēģina atdalīties no stumbra, vajadzētu nozāģēt, atstājot stumbeni. Zāģējuma vietu apsmērē ar to pašu Erlitu vai brūču ziedi Lerāns. Zaru, kas jau sācis atplīst un bojā stumbru, nav vērts žēlot. Traucētas barības vielu uzņemšanas dēļ tas tik un tā kļūs arvien nīkulīgāks, kamēr nokaltīs. Atlikušie zari var palikt, kādi tie ir. Katrā ziņā liekas brūces kokam pašlaik nav vēlamas.
Par dobumu aizcementēšanu dārzniekiem ir atšķirīgi viedokļi. Vieni to vērtē negatīvi, jo zem cementa masas trupe izplatās vēl ātrāk. Labāk esot uzlikt jumtiņu – kādu dēli, kas aizsedz dobumu no augšpuses un neļauj tur iekļūt nokrišņiem. Citi iesaka dobumus tomēr aizcementēt, tādējādi pastiprinot stumbra mehānisko izturību. Manuprāt, tas atkarīgs no dobumu dziļuma un novietojuma. Konkrētajā gadījumā vislabākais variants būtu aizcementēt dobumu un pasargāt to no nokrišņiem.