Jaunsardzes un informācijas centra vadītājs pulkvežleitnants Aivis Mirbahs
Jaunsardzes un informācijas centra vadītājs pulkvežleitnants Aivis Mirbahs
Foto – Zane Bitere/LETA

Trūkst pedagogu aizsardzības mācībai 19

Būtiskākā problēma, plānojot Valsts aizsardzības mācības (VAM) kā atsevišķa priekšmeta ieviešanu vidusskolā, ir kvalificēta personāla trūkums.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Jaunsardzes un informācijas centra (JIC) vadītājs pulkvežleitnants Aivis Mirbahs uzsver: lai ieviestu VAM, papildu nepieciešams ap 300 instruktoru, kas strādātu ar jauniešiem. A. Mirbahs teic, ka sākotnēji apmācību veiks esošie Jaunsardzes instruktori, taču nākotnē ar to nepietiks. Nevar arī paļauties, ka personāla trūkumu aizpildīs NBS veterāni. JIC jau veicis pārrunas ar Latvija Sporta pedagoģijas akadēmiju (LSPA), un paredzēts, ka topošie sporta skolotāji no 2019. gada septembra atsevišķā modulī varēs apgūt VAM pasniedzējam nepieciešamās iemaņas. Pirmais VAM pasniedzēju kalums varētu sākt strādāt ar jauniešiem no 2020./2021. mācību gada, kad priekšmetu paredzēts ieviest visās skolās. “Ja esmu sporta skolotājs, piemēram, Skrundā, tad man jāiziet četru mēnešu kvalifikācijas apmācība LSPA, lai es kļūtu par VAM pasniedzēju,” skaidro A. Mirbahs.

Pašlaik Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija panākusi konceptuālu vienošanos, ka priekšmets varētu būt obligāts visiem vidusskolēniem, izņemot tos, kuriem ir attaisnojoši faktori, piemēram, dzīves uzskati, kas ir pretrunā ar militārismu. No nākamā mācību gada VAM paredzēts izmēģināt atsevišķās Latvijas skolās, kas izteikušas vēlmi eksperimentāli mācīt šo priekšmetu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad VAM būs ieviestas visā valstī, tajā katru gadu plānots apmācīt 35 000 jauniešu. Priekšmets ietvers valstisko audzināšanu, dzīves skolu, fizisko sagatavotību. Priekšmeta militārajā blokā jaunieši tiks apmācīti atbilstoši NBS Kājnieku skolas 1. līmeņa pamatapmācības programmai, kas ir atbilstoša, lai kļūtu par rezerves karavīru.

Skolēni no 10. un 11. klases varēs piedalīties vasaras nometnēs, kas norisināsies Skrundā, Rudbāržos, Lūznavā, Valmierā, Apguldē un Skultē. “Lai tiktu uz nometnēm, jauniešiem būs jācīnās, jo tajās varēs piedalīties tikai labākie,” saka A. Mirbahs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.