Foto – otvetprost.com

Trūce zīdainītim. Ne jau no lielas brēkšanas 0

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs Ainārs Ģīlis stāsta, ka saskaņā ar epidemioloģisko pētījumu datiem trūces mēdz būt aptuveni 5% jaundzimušo. Tas nešķiet daudz, bet, vērtējot kopskaita kontekstā (gadā mūsu valstī piedzimst vairāk nekā 20 000 mazuļu), iznāk līdz pat 1000 trūces gadījumu ik gadu. Zēniem trūce mēdz būt piecas reizes biežāk nekā meitenēm, un tas izskaidrojams ar dzimumorgānu fizioloģiskajām atšķirībām. Trūci, kas radusies piedzimstot, parasti konstatē līdz trīs gadu vecumam, bet tā par sevi liek manīt arī vēlāk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

– Bērniem trūce gandrīz vienmēr ir iedzimta patoloģija un nav saist­audu vājuma, kā tas ir pieaugušajiem, – saka Ainārs Ģīlis. Problēma saistīta ar vēderplēves kanālu, kuram līdz bērna dzimšanai, respektīvi, vēl atrodoties mātes ķermenī, būtu jānoslēdzas. Ja tas nenotiek, var runāt par bruku, jo kanālā, kas nav noslēdzies, jebkurā brīdī var ielīst zarniņa. Trūce uzreiz pēc dzimšanas var neizpausties, jo nenoslēdzies kanāls mēdz salipt (bet ne aizaugt), taču jebkurā veicinošā situācijā var panākt vaļā, stimulējot problēmas rašanos.

Ne mazums vecāku uzskata, ka trūce parādījusies tāpēc, ka zīdaiņa vecumā mazulis daudz brēcis. Taču trūce galvenokārt ir iedzimta patoloģija. Gan zēniem, gan meitenēm visbiežāk trūce parādās cirkšņu rajonā, taču puišiem reizumis tā var sniegties līdz pat sēklinieku maisiņam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc daktera Aināra Ģīļa teiktā, trūci visvieglāk var pamanīt paši vecāki, bet ķirurgs profilaktiskajā apskatē to var arī nesaskatīt. Proti, zarniņa ielien atpakaļ, kur tā bijusi, un tikai pēc kāda laika atkal kļūst pamanāma trūces veidā kā izspīlējums. Ja zarniņa nav iesprūdusi (kā tas visbiežāk arī ir), trūces vieta nav sāpīga un bērnam netraucē. Tāpēc vecākiem, kuri mazulim ievērojuši kaut ko līdzīgu trūcei, vēlams to nofotografēt, lai attēlu parādītu ķirurgam. Ja trūce ir samērā liela, bet nav redzama, vizītes laikā ķirurgs, lūdzot bērnam sasprindzināt vēderu (tas nav sāpīgi!), dažkārt spēj izprovocēt tās parādīšanos un diagnozi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.