Anda Buševica: “Atklāj Latviju no jauna, sekojot dziesminiekiem!” 9
Anda Buševica, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
Šo piektdien, 25. augustā, Dobeles novada Īles estrādē pieturvietu izsludinājis ceļojošais dziesminieku festivāls “Trubadūrs”. Zanda Štrausa, Matīss Pavītols, Arnis Miltiņš, Vita Krūmiņa, Andris Mucenieks, Helēna Kozlova, Uldis Ozols, Melisa Kaškura. Koncerta noslēgumā skanēs Rendā kopā ar Ievu Akurateri, Raimondu Vazdiku un Ilzi Grunti sagatavotā Austrasbērnu koncertprogramma.
Festivāls “Trubadūrs” ir jauns un vecs vienlaikus, jūlija beigās Rendā tas notika pirmo reizi, taču festivāla rīkotāju komanda pa daļai ir tā pati, kas līdz šim veidoja dullo Dauku festivālu “Vārti” Popē. Taču visvairāk priecē tas, ka labās idejas un iedibinātās tradīcijas guvušas turpinājumu.
Festivāls “Vārti” pirms astoņiem gadiem dzima ar konkrētu mērķi: pievērst uzmanību īpašuma strīdu laikā nolaistajai Popes estrādei. Tika rīkotas talkas, pierādīts, ka estrāde joprojām var darboties kā koncertu vieta. Tas izdevās! Un tieši tobrīd radās ideja, ka festivāls ik gadu varētu notikt citā vietā, ģenerējot dziesmas labo enerģiju, pieliekot plecu, lai kāda problēma tiktu sadzirdēta.
Otrs mērķis bija apzināt Kurzemes dziedošos ļaudis, kam kādu iemeslu dēļ mērot ceļu uz tolaik Jaunpiebalgas “Lielkrūzēs” notiekošo dziesminieku festivālu nelikās saistoši. Tas izdevās, un vēl vairāk, dziesminieku kustībā tika ievilkti profesionāli mūziķi, kuriem, kā izrādījās, ārpus aktīvas koncertdarbības grupā ir arī savas, akustiskā variantā izpildāmas dziesmas. Dažādu apsvērumu dēļ festivāla “Vārti” norises vieta palika nemainīga – Pope. Taču festivāls šogad paziņojis par savas darbības izbeigšanu.
“Vārti” ir beigušies, lai dzīvo “Trubadūrs”! “Austras biedrības” rīkotais “Trubadūrs” ir pārņēmis no priekšteča nodomu apceļot Latviju. “Trubadūra” ietvaros turpinās arī jauno dziesminieku konkurss “Tīrradnis”. Šogad man bija tas gods pabūt konkursa žūrijā, kas nozīmē, ka izbaudīju ne tikai finālistu koncertu, bet arī iedziļinājos dalībnieku pašstāstos, un iesūtīto dziesmu video noskatījos vairāk nekā vienu reizi.
Man bija interesanti mēģināt saprast, kas ir tie dziedošie ļaudis, kuri vēlas būt piederīgi dziesminieku kustībai. Signe Baltere ir Launkalnes kultūras dzīves dvēsele, Māris Mednis tik ilgi apskaņojis dziesminieku koncertus, ka neizturējis – ņēmis rokās ģitāru. Pieredzējušo dziesminieku kategorijā man pārsteigums bija Aldis Kolosovs, mūzikas skolotājs, kurš atvaļinājumā uzraksta pa dziesmai, turklāt tik muzikāli prasmīgi un dauzonīgi, ka “Tīrradnī” ir savas kategorijas līderis. Jauno dziesminieku kategorijā balvu saņēma Vilkapuķe (Lūcija Sičevska) – iespēju ierakstīt savu dziesmu studijā, un esmu pārliecināta, ka šo dziesmu vēl dzirdēsim. Iesūtītajos video pārsteidzoši daudzskaitlīgi pārstāvēta diaspora, un man žēl, ka konkursa “Tīrradnis” nolikums paģēr dzīvu dalību finālistu konkursā, kas reizēm tālumniekiem fiziski nav iespējams. Konkursa “Tīrradnis” mērķis ir pamanīt tos, kuri meklē ceļu uz dziesminieku kustību. Viņi ir un aizvien rodas. Dziesminieku kustības potenciālie dalībnieki meklējami gan Latvijas mūzikas skolās, gan mūzikas grupu dalībnieku vidē, gan ārpus Latvijas robežām.
Līdzi dzīvošana dziesminieku festivālam patiešām atklāj daudz brīnumaina arī tā norises vietā. Nakšņojot teltī pie Rendas baznīcas žoga, ir iespēja pamanīt, cik skaisti izgaismoti Rendas baznīcas barokālie vārti, izpētīt rozes baznīcas dārzā, atklāt, ka esi uzcēlis telti blakus kapakmenim.
Latvijas jaunatklāšana, sekojot dzeisminiekiem, bija pirms nedēļas notikušo Sēlijas dziesminieku dienu festivāla uzstādījums. Dziedāts tika Dabora kalnā, sēlpilietes un stāstnieces Maijas Dainas Paegles bioloģiskās saimniecības “Boļāni” sētā, senajā “Raiņa klubā” Sēlpils “Sprīdīšos”, Sēlpils Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kuras durvis atvērtas vienmēr un visiem, un vēl daudz kur citur.
Pošoties uz Rendu, mazliet sirdījos par nelatvisko festivāla nosaukumu. Taču arī to festivāla dienas atrisināja, svešvārdu pārvēršot skaniskā sveicienā – trudabubadū! – ar kuru festivāla organizatore, “Austras biedrības” projektu vadītāja Inese Muižniece, noslēdza preses relīzes un kas nodrukāts tika arī uz festivāla cepurītes. Trubadubadū!