Trombi. Bīstami, bet novēršami. Kā izvairīties no trombiem 1
Laimīgs tas, kurš par nepieciešamo locītavas protezēšanas operāciju var samaksāt pats, lai nebūtu gadiem jāgaida rindā. Taču reizēm kustību spēju atguvušajam liktenīgs kļūst mazs asins receklītis – trombs. Kā no tā izvairīties?
No endoprotezēšanas operācijas nevajadzētu baidīties, jo tā gandrīz vienmēr palīdz pilnībā at- jaunot locītavu kustības, novērst sāpes un uzlabot dzīves kvalitāti, iedrošina traumatologs ortopēds Konstantīns Kalnbērzs.
Tomēr patīkamajam ir arī ēnas puse.
Tā kā šīs operācijas, it īpaši ievietojot protēzi ceļa un gūžas locītavā, ir apjomīgas un ilgas, mēdz rasties komplikācijas, piemēram, asinsvados var veidoties trombi. Garantiju, ka tas nenotiks, neviens ķirurgs nedod.
Lai iespēju robežās izvairītos no sarežģījumiem, slimniekam jau laikus būtu jānoskaidro, vai viņam nav kāda kaite, kuru dēļ endoprotezēšanu nedrīkst veikt, un, ja iespējams, tā jānovērš, piemēram, jāizoperē vēnas.
”Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā pacientus nedēļu vai divas pirms operācijas izmeklē īpašā nodaļā un nosaka nepieciešamo ārstēšanu,” stāsta profesors Kalnbērzs. Taču jau iepriekš būtu jādodas pie ģimenes ārsta, jāizmēra asinsspiediens, jāveic asins un urīna analīzes, nepieciešamības gadījumā – arī citi izmeklējumi. Endoprotezēšana ir pieļaujama tikai tad, ja ir labi analīžu rezultāti un anesteziologs atzīst, ka visi riska faktori novērsti vai vismaz samazināti līdz minimumam.”
Joku nav
Palielināts trombu veidošanās risks saglabājas četras līdz piecas nedēļas pēc operācijas, atzīst asinsvadu ķirurgs Dainis Krieviņš.
Visbiežāk asins receklīši rodas dziļajās vēnās, pa kurām organismā atplūst 85 procenti asiņu. Par vēnas aizsprostojumu liecina pēkšņs kājas pietūkums, dažkārt ir sāpes un tā kļūst zilgana. Taču citkārt ekstremitāte piepampst tādēļ, ka operācijas laikā bojāti limfas vadi vai arī ir palēnināta venozo asiņu attece.
Lai noskaidrotu simptomu cēloni, jāveic vēnu ultraskaņas izmeklējums. Konstatējot trombus, tie steidzami jāārstē ar medikamentiem, kas šķidrina asinis vai šķīdina izveidojušos recekli, un valkājot kompresijas zeķes vai saites. Parasti tas izdodas veiksmīgi.
Ar laiku trombi mēdz izšķīst, taču, ja tie ir lieli, tas nepaliek bez sekām – tiek bojātas vēnu vārstulītes, tāpēc ir traucēta asiņu sūknēšana uz augšu. Bet tas veicina hroniskas venozas nepietiekamības un čūlas attīstību.
Taču visbīstamākā situācija – trombembolija – rodas tad, ja asins receklis atraujas no asinsvada sieniņas, pa venozo straumi aizceļo līdz plaušu artērijai un to aizdambē. Tad pēkšņi kļūst grūti ievilkt elpu, vēlāk, iespējams, pievienojas arī sāpes krūškurvī. Ja nosprostojums ir apjomīgs, cilvēks, laikus nesaņemot palīdzību, var nosmakt. Jo ātrāk tiks sākta ārstēšana, jo tā būs efektīvāka.
3 paņēmieni cīņai pret trombiem ✓ Pēc iespējas vairāk kustēties. Labākā situācijā ir agrāk fiziski aktīvie, kuriem ir attīstīta kāju muskulatūra un normāla ķermeņa masa. “Dažādās valstīs un klīnikās ir atšķirīga pieeja,” stāsta dakteris Kalnbērzs. Piemēram, ASV strādājošā profesora Kristapa Kegi palīgi pacientus ceļ kājās jau nākošajā dienā pēc endoprotezēšanas operācijas. Protams, ja to pieļauj veselības stāvoklis. Turpretim Zviedrijā ierasts slimniekus vairāk saudzēt – tur pieņemts, ka pirmajā dienā jāpaliek gultā. Mūsu slimnīcā, kur gada laikā veic visvairāk (ap pusotra tūkstoša) endoprotezēšanas operāciju valstī, vairums ārstu uzskata, ka jaunākiem pacientiem nākamajā dienā vismaz jāpasēž un jāpieceļas kājās. Gados veciem cilvēkiem fiziskas aktivitātes iesaka atkarībā no veselības stāvokļa.” ✓ Bagātīgi uzņemt šķidrumu. Konkrētu daudzumu ārsts ieteiks katram individuāli atkarībā no vecuma, sirds un nieru stāvokļa, kā arī ķermeņa masas indeksa. Par to jāgādā jau pirms ķirurģiskas iejaukšanās organismā, it īpaši iepriekšējās trijās dienās. “Uz operāciju nevar ierasties, kā saka ārsti, sauss. Sevišķi to atgādina lauku iedzīvotājiem. Nereti slimnieks uz jautājumu, vai pietiekami daudz dzer, atbild: jā, tasi kafijas no rīta un krūzi tējas vakarā. Tas ir krietni par maz!”, uzsver dakteris Krieviņš. ✓ Lietot asinis šķidrinošus medikamentus. Šādi plaušu trombembolijas risks tiek samazināts līdz minimumam. Ārsts ieteiks piemērotāko līdzekli, taču pastāv arī izvēles iespējas – tā sauktā mazmolekulārā heparīna injekcijas vai jaunākās paaudzes antikoagulantu tabletes. Profilakse jāturpina, cik ilgi dakteris noteicis – vidēji mēnesi pēc operācijas. Diemžēl valsts šo medikamentu iegādi nekompensē. Zāļu lietošana neliedz jau pēc nedēļas doties ceļojumā ar lidmašīnu, ja vien tam šķēršļus nerada veselības stāvoklis. (Tikai jāpaņem līdzi dokumenti, lai pierādītu, ka organismā ievietota endoprotēze – drošības detektors var reaģēt uz metālu!)
|
Kas briedina receklīšus
Pēc endoprotezēšanas operācijas rodas labvēlīgi apstākļi asins receklīšu attīstībai, jo kāja bijusi traumēta, var būt bojāta vēnas sieniņa. Ķirurģiskās iejaukšanās ietekmē mainījies asins sastāvs, turklāt pēc tās ir ierobežotas kustības, tādēļ palēninās asins plūsma vēnās. Pastāvot tikai vienam nelabvēlīgam faktoram, risks, ka attīstīsies tromboze, nav liels, taču, tiem kombinējoties, – krietni pieaug.
Gatavojoties operācijai, īpaši jāuzmanās, ja ir izmaiņas asins sastāvā un recēšanā. Tās mēdz būt iedzimtas, bet citkārt līdzsvaru svarīgajā šķidrumā izjaukušas onkoloģiskas slimības vai citi apstākļi.
Trombozes risku ievērojami paaugstina paplašināti vēnu mezgli. Ja ir bojātas vēnu vārstulītes, kas kavē asins plūsmu no ķermeņa perifērijas uz sirdi, un asinsvados jau bijuši trombi, pastāv labvēlīgi apstākļi, lai tie rastos atkārtoti. Ja pirms endoprotezēšanas nav veikta vēnu operācija, jāvalkā kompresijas zeķes vai saites.
Grūtības ievērot trombozes profilaksi rodas korpulentajiem, jo apjomīgās ķermeņa masas izkustināšana sagādā pastiprinātu slodzi. Problemātiskāk ir uzņemt arī nepieciešamo šķidruma daudzumu, jo to vajag vairāk nekā slaidajiem.
Pirms operācijas pienācis pēdējais laiks atmest smēķēšanu. Nikotīns bojā asinsvadu sieniņas, maina asins sastāvu un tās elementu funkcijas, tādējādi veicinot trombu veidošanos.
Svarīgi skaitļi un fakti * No dziļo vēnu trombozes pasaulē gada laikā mirst vairāk cilvēku nekā no AIDS, ceļa satiksmes negadījumiem un prostatas vēža kopā. * Neievērojot profilaksi, risks, ka pēc gūžas locītavas protezēšanas veidosies trombi, ir 45%–60 % slimnieku, bet pēc ceļa endoprotezēšanas 40%–80%. * Kamēr nebija asinis šķidrinošu medikamentu, no trombembolijas mira 2% operēto pacientu. Tagad no šīs komplikācijas iet bojā tikai 0,6%–0,2 % sirdzēju. * Kopš tiek īstenota dziļo vēnu trombozes profilakse, Kanādā, Zviedrijā, Vācijā un Francijā tās gadījumu skaits samazinājies 3–4 reizes.
|