Trokšņi ausīs – kādēļ rodas un kā no tiem atbrīvoties? 0
“Neatkarīgi no sezonas naktīs ausīs san tādi kā siseņi. Kā to novērst? ” Ināra L. Ogres novadā
Kā atbrīvoties no trokšņiem ausīs? Janīna Rēzeknes novadā
Medicīniski šādu sisināšanu apzīmē kā troksni ausīs (tinnitus auris) – ar apkārtējo vidi nesaistītas skaņas, ko dzird cilvēks. Klīnikas “Premium Medical” neiroloģe Santa Ašmane piebilst, ka pacienti šo parādību mēdz apzīmēt dažādi – siseņu sisināšana, dūkšana, sanēšana, šalkšana, šņākšana, zvanīšana vai arī pulsējošs troksnis, kas saskan ar sirds ritmu.
Šāda parādība skar apmēram 6 % iedzīvotāju un var būt abpusēja vai vienpusēja, bet ilgākā laikā var kombinēties ar dzirdes zudumu.
Pulsējoša trokšņa iemesls visbiežāk ir vaskulārs. Tas nozīmē, ka auss asinsvadi ir pārāk tuvu bungādiņai, arī kakla asinsvadu (artēriju un vēnu) patoloģiskas izmaiņas mēdz palielināt asins plūsmu un turbulenci.
Tas var būt saistīts ar iekšējās auss vai dzirdes nerva patoloģiju. To ietekmē arī vielmaiņas un asins viskozitātes procesi. Medicīniskajā literatūrā ir līdzīgi aprakstīta vairāku medikamentu iespējamā ietekme.
Pārejošs troksnis mēdz būt pēc ilgstošas atrašanās skaļā vidē, piemēram, pēc rokkoncerta.
Ja trokšņa izcelsmei nav atrasts specifisks iemesls, ārstiem ir dažādu terapiju rekomendācijas, bet to efektivitāte ir atkarīga no tā, cik ilgi ir šis troksnis. Ir visai maz iespēju atbrīvoties, ja tas ir pastāvīgs un ilgāk par sešiem mēnešiem. Var ieteikt gan diētas ar mazāku sāls saturu, gan produktus ar lielāku B vitamīnu daudzumu. Ieteicami ilgstoši asinsriti uzlabojošu medikamentu terapijas kursi, piemēram, Ginkgo biloba ekstrakts, serotonīna līmeni koriģējoša terapija vai citi medikamenti, ko vislabāk vienlaikus ar nepieciešamajiem izmeklējumiem var ieteikt neirologs vai otolaringologs.