Foto: Lev.Studio/SHUTTERSTOCK

Trofiskā čūla negrib dzīt 0

Anda Hailova, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Jau gadus septiņus man ir trofiskā čūla, kas kļūst arvien plašāka. Katru otro dienu ierodas medmāsa, uzziež smēri un notin kāju. Taču āda neveidojas, kāja ļoti sāp, naktīs nevaru pagulēt. Man ir 90 gadu. Ārsts saka, ka trofisko čūlu nevar izārstēt. ALFONS JAUNSĀTU PAGASTĀ

Kāda ziede vien nebūs brīnumlīdzeklis, kas sadziedēs cilvēka jau gadiem ilgi nedzīstošu čūlu, ja pie ārsta nebūs noskaidrota tās izcelsme un saņemti ieteikumi, kā to pareizi ārstēt, apgalvo Veselības centra 4 ķirurģe un brūču ārstēšanas speciāliste Aleksandra Kušpelo.

Cēloņi – dažādi

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežākais cēlonis, kāpēc rodas trofiskā čūla, ir problēmas ar kāju vēnām: paplašinātas zemādas vēnas, vārstuļu mazspēja (ja vēnu vārstuļi nestrādā, asinis sliktāk cirkulē uz sirdi, kājās veidojas tūska), neveselas dziļās vēnas. Kāju vēnu pārbaudei no izmeklējumiem zelta standarts ir zemādas un dziļo vēnu dupleksa skenēšana.

Ja venozās atteces traucējumi ir tie, kāpēc izveidojusies čūla, šie traucējumi jālikvidē, piemēram, bojāto vēnas posmu slēdzot ar lāzera vai citu metodi. Ilgstoši nedzīstošas čūlas parasti ir inficētas, tāpēc operāciju varēs veikt, kad būs izārstēta infekcija.

Arteriālas izcelsmes trofiskās čūlas gadījumā aterosklerozes dēļ artērija ir sašaurināta, un arteriālās asinis, kas bagātīgi satur skābekli, nenonāk līdz pēdai. Cilvēkam, kam ir slimas kāju artērijas, parasti ir grūti noiet pat nelielus attālumus, jo rodas smaguma, sāpju sajūta ikros. Sāpes parādās arī naktīs, bet samazinās, no guļus stāvokļa pieceļoties sēdus un nolaižot kājas uz grīdas. Ja situācija pasliktinās tiktāl, ka asinis pa artērijām netiek nogādātas no sirds uz perifēriju (kājām), cilvēkam draud lokālo audu infarkts, gangrēna, brīdina ķirurģe. Diemžēl tieši asinsrites problēmu dēļ kājās pie mums ik gadu veic aptuveni 1000 amputāciju.

Lai pārbaudītu artērijas, no izmeklējumiem veic segmentāro doplerogrāfiju vai datortomogrāfijas angiogrāfiju. Artērijas ārstē asinsvadu ķirurgs. Vispirms ķirurģiski vajag atjaunot arteriālo asiņu pieplūdi no skābekļa bada cietušajai vietai, pēc tam ar lokālo terapiju var ārstēt trofisko čūlu.

Var būt arī jauktu veidu trofiskās čūlas, tās var būt arī slimību, piemēram, cukura diabēta, podagras, sirds mazspējas, rezultāts. Šādos gadījumos ļoti svarīga ir pamatslimības ārstēšana, pareizs uztura režīms un kustīgs dzīvesveids. “Piemērota ir visparastākā staigāšana, jo kāju muskulis darbojas līdzīgi kā sirds – tas palīdz aktivizēt asinsriti gan vēnās, gan artērijās, līdz ar to uzlabo kāju stāvokli,” skaidro speciāliste.

Reklāma
Reklāma

Komentējot lasītāja jautājumu, daktere Kušpelo stāsta: “Vienīgais pozitīvais moments šajā situācijā – šāda ilgi nedzīstoša čūla, visticamāk, nav arteriālas izcelsmes. Tādas parasti aktīvi progresē, un problēma var beigties pavisam bēdīgi, artērijas sliktajam stāvoklim pasliktinoties vēl vairāk.”

Pēc speciālistes domām, lasītāja sūdzības liecina, piemēram, par venozas izcelsmes trofisko čūlu. Bet kāpēc sāp kāja? Acīmredzot brūce un arī āda ap to ir inficēta. Tāpēc vajadzētu meklēt palīdzību pie mediķiem, kas specializējušies trofisko čūlu ārstēšanā, jo, iespējams, nepieciešama arī antibakteriāla terapija, spriež daktere.

Foto: Solarisys/SHUTTERSTOCK

Iekaisuma pazīmes

Par trofiskās čūlas iekaisumu liecina ap­sārtums, tūskainība, var būt strutaini izdalījumi. Šādās situācijās svarīgi noskaidrot, tieši kāds mikroorganisms iemitinājies čūlā. Tāpēc ārsts paņems čūlas materiālu uzsējuma veikšanai laboratorijā.

Ārste stāsta, ka uz mūsu ādas dabiski mīt dažādas baktērijas: zeltainais stafilokoks, streptokoks un citi, kas veselai ādai neko sliktu nevar nodarīt. Arī pseidomonas (Pseudomona aeruginosa) veselai ādai nav drauds. Taču situācija kļūst citāda, ja cilvēkam radies ādas bojājums (čūla) un tajā iekļuvušas baktērijas, tad var sākties akūts iekaisums. Ja brūcē nonāk virulentais streptokoks, bieži vien kājā attīstās roze – iekaisums, kas nemaz tik viegli nepadodas ārstēšanai.

Uz inficētas brūces veidojas tā sauktā bioplēve – slānis, ko ļoti svarīgi notīrīt, jo tas kavē čūlas dzīšanu un ārstēšanu. Te nu tiek pieļautas daudzas kļūdas, norāda ķirurģe.

Raksturīgākās kļūdas, apkopjot čūlu

• Trofiskās čūlas mazgāšanai izmanto parasto krāna ūdeni un ziepes. Agrāk ārsti tiešām ieteica tā darīt, tomēr tagad izpētīts, ka ar krāna ūdeni nereti brūcē nonāk baktērija pseidonoma. Čūlā mēdz nokļūt arī citas baktērijas no apkārtējās vides, piemēram, rūpīgi nenomazgātu roku dēļ.

• Cilvēki domā, ka trofiskās čūlas sadziedēšanai par labu nāk gaiss, saule un kreveles izveidošanās. Diemžēl zem kreveles nenotiek dzīšana un granulācija jeb jaunu saistaudu veidošanās. Trofiskās čūlas (izņemot arteriālās) ārstē mitrā vidē. “Ja redzu arteriālas izcelsmes čūlu, kreveli atstāju, uzlieku pārsēju un nosūtu pacientu pie asinsvadu ķirurga, jo šādā situācijā svarīgāk atrisināt asinsrites problēmas. Kad asinsrite būs atjaunota, varēs cītīgi pievērsties brūces ārstēšanai mitrā vidē,” skaidro Aleksandra Kušpelo.

• Uz čūlas smērē ziedi, kurai uz bagātīgas vazelīna vai lanolīna bāzes pievienoti ārstējoši komponenti: hormoni, antibiotikas un sāpes remdējošais anestezīns. “Diemžēl, vazelīnam saskaroties ar brūces mitrumu, veidojas tāda kā emulsija, kas neļauj čūlai elpot, no anestezīna brūce kļūst tikai dziļāka. Lietotas ārīgi, antibiotikas neko nespēj izdarīt mikroorganismiem, kas jau gadiem dzīvo brūcē. Rezultātā izdalījumi no čūlas kairina ādu, un čūla visu laiku plešas plašumā,” paskaidro ķirurģe.

Hormonālas ziedes (ar prednizolonu, hidrokortizonu) vispār nav ieteicamas pušumu dziedēšanai, dermatologi tās iesaka izmantot iekaisušai ādai. Jāpatur prātā, ka ziedes ar hormoniem nevajag lietot ilgāk par divām nedēļām. Diemžēl cilvēki tās mēdz lietot gadiem, novērojusi ārste.

• Ārstējot venozu trofisko čūlu, svarīga ir kājas saitēšana – kompresijas terapija palīdz samazināt venozo hipertensiju. Taču pašam nosaitēt ir grūti, jo tas jādara no pirkstu galiem uz augšu pa kāju. Tāpēc nepieciešama cita cilvēka palīdzība. Turklāt piemērota ir tikai īsa iestiepuma kompresijas saite. Gara iestiepuma saites lietošana pasliktinās venozās čūlas stāvokli, jo nepalīdzēs venozajām asinīm kājā celties uz augšu.

Brūces tīrīšana, kopšana

Lai trofiskā čūla labāk dzītu, svarīga regulāra tās kopšana, tīrīšana. Medicīnas centrā brūces nekrotisko (atmirušo) audu noņemšanai mediķis izmantos ķirurģiskos instrumentus, ultraskaņu vai kādu citu metodi, bet mājas apstākļos īpaša nozīme ir brūces tīrīšanai jeb mazgāšanai.

Piemērotākie līdzekļi

• Čūlas tīrīšanai (mazgāšanai) der fizioloģiskais šķīdums (0,9% sālsšķīdums), jo tas nav kodīgs. Tiesa, tas nedarbosies pret mikroorganismiem, tikai palīdzēs mehāniski samazināt to daudzumu.

• Var lietot furasolu, kas satur furagīnu un sāli (NaCl). Vispirms pulveris jāizšķīdina karstā ūdenī, jāļauj tam atdzist līdz istabas temperatūrai, tad to var izmantot. Sāls dēļ šajā šķīdumā samitrinātu pārsēju nevar atstāt uz brūces.

• Lietošanai gatavs ir šķīdums Prontosan, kas pieejams arī aerosola formā. Šajā šķīdumā samitrinātu marles salveti ieteicams uz 15 minūtēm atstāt uz brūces, lai to vieglāk mehāniski notīrīt. Līdzeklis piemērots arī lielu čūlu kopšanai. Tas destruktīvi iedarbojas arī uz bioplēvi, padarot to vieglāk notīrāmu.

Šo šķīdumu var izmantot brūces un brūcei nepielīpoša pārsēja samitrināšanai.

• Kad brūce izskalota, iztīrīta, to piepilda ar gelu un pārklāj ar atbilstošu pārsēju. Trofisko brūču aprūpei izmanto gelus uz ūdens bāzes, kuru sastāvā ir vielas, kas sašķel bioplēvi, iznīcina mikrobus un uztur brūces mitrumu.

• No ziedēm trofiskās čūlas dziedēšanai ir piemērota Betadine. Tā izceļas ar spēcīgu antibakteriālu iedarbību, bet galvenais – ir veidota uz ūdens bāzes. Parasti šo ziedi lieto jau inficētām brūcēm.

• Cilvēki ļoti interesējas par sudraba plāksteriem. No plākstera, kas piesūcināts ar sudrabu, brūcē sudrabs nenonāk, toties ļoti labi uzsūc izdalījumus no brūces. Darbojas arī pret ādas kairinājumu. Šādu plāksteru trūkums ir to cena. Slikti dzīstošu un arī inficētu brūču dziedēšanai noderīga var būt pasta ar sudrabu, piemēram, Askina Calgitrol Paste.

• Tīkliņi neļauj pārsējam pielipt pie brūces. Ieteicami modernie silikona izstrādājumi, jo tie ir elpojoši un nekavē brūces dzīšanu. Šie tīkliņi no abām pusēm ir apstrādāti ar silikona lubrikantu, labi piegulst brūcei, taču nesatur taukus, kas var pielipt pie brūces. Šāds plāksteris tīkliņš ļauj viegli mainīt pārsēju.

• Pārsējam jābūt gaisa caurlaidīgam un spējīgam uzsūkt liekos izdalījumus, radīt aizsardzību pret sekundārām infekcijām un nodrošināt mitras vides (ne slapjas) saglabāšanos. Katrai čūlas stadijai ir piemērots savs pārsēja veids, piemērotāko ieteiks ārsts, kad būs apskatījis čūlu, jo tā mainās. Piemēram, kad jau notiek granulācija, no čūlas ir maz izdalījumu, arī āda ap čūlu ir apmierinoša, uzliktais pārsējs var kalpot jau nedēļu.

Rezultāts, ko sagaidām

Ārstēšanas mērķis ir panākt trofiskās čūlas pārveidošanos no nekrotiskās, inficētās stadijas par dzelteno un rozā stadiju, kad notiek jaunu saistaudu veidošanās – granulācija, un pēc tam nonākt līdz epitelizācijas stadijai, kad brūces virsmu pamazām nosedz epitēlija šūnas. Tieši tās arī veidos ādas ārējo slāni jeb epidermu.

UZZIŅA

Latvijā ap 2% iedzīvotāju ir trofiskās čūlas. Lai arī tas šķiet diezgan neticami, aptuveni tikpat daudz to ir iedzīvotājiem citviet Eiropā un pasaulē.