Tritikāles milti 0
Kādiem dzīvniekiem drīkst izēdināt tritikāles miltus un cik daudz to var dot? Saimniecībā ir liellopi un cūkas. Ruta Bauskas novadā
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālists lopkopībā Kārlis Zauers saka, ka liellopiem, protams, drīkst izēdināt tritikāles miltus, taču vienus pašus dzīvnieki tos ēd nelabprāt. Parasti tritikāles miltus (ne vairāk par 20 – 30 %) piejauc pie kādiem citiem, piemēram, pie kviešu vai miežu miltiem, kas lopiem garšo labāk.
Govīm kombinēto spēkbarību vai maltos graudus izēdina tad, ja saimniecībā iegūts sliktākas kvalitātes siens (piemēram, zāle nopļauta nelaikā). Lai piena devējas saņemtu vajadzīgo enerģijas daudzumu, barības devā iekļauj, piemēram, maltus graudus sausā veidā. Ja gotiņa dod 20 l piena dienā, tai jāsaņem aptuveni 5 kg miltu, bet, ja izslaukums ir 30 litru, miltu daudzums jāpalielina līdz 7,5 kg dienā.
Modernajās lopkopības saimniecībās miltu maisījumu pārsvarā jauc kopā ar skābbarību, lai neļautu govīm izlasīt un apēst garšīgāko.
Latvijas Cūku audzētāju asociācijas pārstāve Dzintra Lejniece piebilst, ka, izēdinot tritikāles miltus cūkām, to saturs barības devā varētu būt šāds:
• sivēniem ar 9 – 30 kg dzīvsvaru – 25 %;
• 31 – 60 kg dzīvsvarā – 41 %;
• ar dzīvsvaru no 61 kg (līdz nobarošanas beigām) – 45 %;
• sivēnmātēm – 30 %.
Šādu tritikāles miltu daudzumu (procentos) var pievienot, ja barībā ir arī mieži, kvieši un soja, atsevišķām cūku grupām – rapšu vai saulespuķu spraukumi, minerālvielas. Tritikāles miltus var izēdināt arī vienus pašus, taču jāsaprot, ka tā nebūs sabalansēta barība. Dodot tritikāles miltus vien, nobarojamie dzīvnieki kaut kad jau izaugs, tikai… vai saimniekiem tas būs ekonomiski izdevīgi?