Var ārstēt arī citādi – plaši lieto akupunktūru 0
Holistiskās medicīnas un Naturopātijas asociācijas prezidents profesors Nikolajs Nikolajevs stāsta, ka trīszaru nerva neiralģijas ārstēšanā plaši pielieto akupunktūru. “Trīszaru nerva neiralģiju var veicināt dažādi faktori: vīrusu infekcija, vēja un aukstuma ietekme, lokālie asinsrites traucējumi. Trīszaru nerva dalīšanās vieta ir pakļauta visiem ārējiem nelabvēlīgiem faktoriem – vējam, aukstumam, mitrumam, un šādi apstākļi Latvijā ir pārsvarā. Ja faktori kombinējas, tie var izsaukt nervu stumbra tūsku, kas ir galvenais sāpju iemesls, jo tiek traucēta nervu stumbra apasiņošana ar no tā izrietošām sekām. Pielietojot akupunktūru, var panākt prettūsksas iedarbību, mikrocirkulācijas uzlabošanu un sāpju remdināšanu.”
Izmantojot deniņu un žokļa reģiona akupunktūras punktu sistēmu, panāk ātru atbildes reakciju no centrālās nervu sistēmas sāpju kontroles kodoliem. Tiek ietekmēti neirohumorālie jeb asins un neiromediatoru mehānismi, kas ir noteicoši sāpju mazināšanā, norāda speciālists. Smadzeņu specifiskie centri izdala ķīmisko vielu – adenozīnu, kam piemīt pretsāpju ietekme, bloķējot perifērās nervu sistēmas sāpju receptorus. Šīs vielas koncentrācija asinīs terapijas laikā pieaug desmitkārtīgi.
Profesors uzsver, ka akupunktūra nav vienīgā un efektīvākā metode, kas palīdz ārstēt trīszaru nerva neiralģiju. Vīrusu, vai bakteriālu infekciju vēlams neitralizēt ar medikamentiem. Medikamentozu ārstēšanu ir ieteicams kombinēt ar adatu terapiju, jo tā palīdz ātri mazināt sāpes. Parasti nepieciešamas 5 – 10 procedūras.
Ne vienmēr palīdz
“Ir gadījumi, kad trīszaru nerva neiralģija izsauc ne tikai sāpes, bet arī sejas muskulatūras raustīšanu jeb tikus,” teic ārsts. “Tas veicina pastāvīgu impulsāciju galvas smadzenēs un uztur sāpju perēkļa aktivizāciju.” Ja akupunktūra pēc viena apmeklējuma nemazina sāpes, tad jākonsultējas ar neirologu vai neiroķirurgu.
Statistiski sejas-žokļu muskulatūras sāpes ir trešai daļai cilvēces. Trīszaru nerva iekaisums ir pie vainas apmērām 7% gadījumu. Šo slimību var apārstēt, bet pilnīgi izārstēt ir problemātiski, norāda profesors Nikolajevs. Nelabvēlīgu apstākļu sakritības gadījumā (arteriālā spiediena svārstības, stress, diabēts, mutes dobuma infekcija) sāpju sindroms var atkal uzliesmot. Neiralģija prasa profilaktisku terapiju un kursa veida ārstēšanu gadījumā, ja sāpes periodiski atkārtojas.
“Akupunktūras laikā nevajadzētu kairināt sejas ādas muskulatūru, jāizvairās no aukstuma un vēja piekļuves trīszaru nerva inervācijas zonām, kā arī uzturā nevajadzētu lietot piedevas, kas kairina siekalu dziedzerus (asus, skābus ēdienus), ne pārāk karstu, ne aukstu,” rekomendē speciālists un piebilst, ka nevajadzētu paļauties uz tādām metodēm, kā joga, meditācija, aromterapija, vitamīnu terapija, hiropraktika. Tas viss var noderēt lēkmju starpperiodā, kad pacients jau ir apārstēts, bet ne kā pamata ārstēšanas metode. Ar hiropraktiku var ietekmēt pakauša vai sejas muskulatūras tonusa stāvokli, var veicināt lokālās tūskas mazināšanu, uzlabot venozo atteci. Tas ir viens no pretsāpju iedarbības mehānismiem.
Tomēr trigeminālās neiralģijas gadījumā neatliekami jāiedarbojas uz konkrētām smadzeņu zonām, kuras aktīvi un intensīvi var izdalīt pretsāpju vielas. Tikai tad var domāt par jogu, meditāciju un citām metodēm, kas palīdz normalizēt smadzeņu darbību, jo sāpju gadījumā jebkurš pacients ir diezgan neirotisks.