Kas ļauj krāpniekiem tikt pie taviem bankas datiem un kā to nepieļaut 1
Ierīces, kas ļauj nolasīt PIN kodu tā ievadīšanas brīdī, tāpat maksājuma kartes magnētiskā celiņa datus, ar aci dažkārt ir grūti pamanāmas. Tāpēc ar vienu roku ievadot PIN kodu, bankomāta klaviatūru ieteicams aizsegt ar otru roku tā, lai to nav iespējams nolasīt.
Ikdienā nevērīgi glabājot vai neapdomīgi rīkojoties ar banku maksājumu karti, tās īpašnieks var viegli un vienā rāvienā pazaudēt savu naudu. Kā apgalvo bankās, lielāko daļu krāpšanas mēģinājumu izdodas novērst laikus. “Pamanot kādu krāpšanas mēģinājumu, banku speciālisti brīdinās savus klientus nekavējoties – darbdienās vai brīvdienās, jebkurā diennakts stundā,” saka bankas “Citadele” valdes loceklis Kaspars Cikmačs. Tomēr vienmēr izsekot pilnīgi visiem mēģinājumiem un krāpnieku izdomai nekad nebūs iespējams.
Bankas pārstāvji saka, ka iedzīvotāji mēdz vieglprātīgi darboties ar bankomātiem, izņemot skaidru naudu. Uz atsevišķas papīra lapiņas pierakstīto PIN kodu izliek citiem redzamā vietā. Ievada PIN kodu tā, ka to viegli var iegaumēt krāpnieks. Diezin vai PIN kods, kas satur vien četru ciparu kombināciju, ir tik grūti iegaumējams, lai tas vēl būtu jāpieraksta uz lapiņas.
Otra vieglprātība – ievietojot maksājuma karti un ievadot PIN kodu, iedzīvotāji vispirms nepārliecinās, vai bankomāts nav aprīkots ar kādām aizdomīgām ierīcēm, kādu agrāk tam nebija. Krāpnieks var būt aprīkojis bankomātu ar kameru, kas ļauj nolasīt PIN kodu tā ievadīšanas brīdī, tāpat ar maksājuma kartes magnētiskā celiņa datu nolasīšanas ierīci. Bet tās ļauj krāpniekam brīvi piekļūt maksājuma kartes īpašnieka kontam. Pēdējā laikā krāpnieki, iegūstot vajadzīgos datus, iemanījušies iztukšot Latvijas iedzīvotāju kontus no bankomātiem, kuri atrodas Lietuvā, Polijā vai vēl tālākās ārzemēs.
Cita vieglprātība, ko dažkārt pieļauj banku klienti, – nepārzinot naudas izņemšanas kārtību no bankomāta, prasīt padomu kādam nejaušam garāmgājējam, kurš iegūtos maksājuma kartes datus var izmantot ļaunprātīgi.
Baiba Ābelniece iesaka iedzīvotājiem, īpaši vecāka gadagājuma ļaudīm, biežāk izmantot tos bankomātus, kuri ierīkoti banku filiāļu telpās vai ēkas ārpusē, vai kādās sabiedriskās un pietiekami apgaismotās vietās, piemēram, lielveikalos, viesnīcās, kur uzstādīta videonovērošana un kur krāpniekiem ir mazāk iespēju tos aprīkot ar savām krāpšanas ierīcēm.
PADOMI
Daži padomi maksājumu karšu lietotājiem
1. Bankas maksājuma karte, PIN kods, internetbankas lietotājvārds un parole jāglabā atsevišķi. Drošāk tos iegaumēt. Ja tas tomēr nav iespējams, tad tie jāpieraksta tikai īpašniekam vien zināmā aizšifrētā veidā, lai krāpnieks tos nevar tik viegli izmantot.
2. Bankas maksājuma karte jāglabā vietā, kur tai nevar piekļūt bērni vai citi ģimenes piederīgie. Maksājuma karti nedrīkst uzticēt citiem.
3. Ar bankas maksājumu karti maksājot par precēm veikalā, par ēdieniem kafejnīcā vai par citiem pakalpojumiem, ne mirkli nedrīkst izlaist to no acīm. Preču vai pakalpojumu tirgotājam jāprasa, lai viņš nodod maksājumu kartes pieņemšanas iekārtu maksātāja rīcībā. Pēc tam tirgotājam jāprasa maksājuma čeks un jāpārliecinās, ka summa no konta noņemta pareizi.
4. Maksājumu kartes lietotājam būtu pastāvīgi jāpārbauda savs konts, uzstādot limitu dienā izmantojamai naudas summai. Papildu drošībai ieteicams izmantot e-pasta pakalpojumu, kas ļauj saņemt paziņojumus par visām kontā ienākošajām un izdotajām summām, skaidras naudas summu izņemšanu un pirkumiem ar maksājumu karti.
5. Iekams izmantot bankomātu, vispirms jāpārliecinās, vai tas nav aprīkots ar kādām aizdomīgām, agrāk neredzētām ierīcēm.
6. Bankomātu var izmantot tikai tad, kad tā lietotājs ir pilnībā iepazinies ar skaidras naudas izņemšanas operācijām.
7. Ievadot PIN kodu, bankomāta klaviatūru ieteicams aizsegt ar roku tā, lai to nav iespējams nolasīt.
8. Nekad nedrīkst atbildēt uz it kā no bankas saņemtu e-pastu vai tālruņa zvanu, kurā lūgts nosūtīt vai nosaukt maksājuma kartes numuru, PIN kodu, internetbankas paroli, kodus no kodu kartes vai citus datus.