Trīs svaigas balsis: kurš jaunais mākslinieks saņems Lielo mūzikas balvu? 0
Otrdien, 7. martā, Latvijas Nacionālajā operā svinīgā ceremonijā pasniegs Lielās mūzikas balvas 2016 septiņās kategorijās. Šajā lappusē iepazīstinām ar visiem trim kategorijā “Gada jaunais mākslinieks” nominētajiem – Latvijas Nacionālās operas solisti, kurzemnieci Lauru Teivāni, čellistu Kristapu Bergu un pianistu Daumantu Liepiņu. Kurš no viņiem kļūs par Gada jauno mākslinieku? Uzzināsim otrdien.
LNO soliste Laura Teivāne: Forte fortissimo ar pirmo takti
Jautāta, kādi izaicinājumi saistās ar Mikaelas lomu, kuru Laura Teivāne izpilda Latvijas Nacionālajā operā nupat pirmizrādi piedzīvojušajā Žorža Bizē operas “Karmena” iestudējumā franču režisores Marijas-Evas Sinjerolas režijā, jaunā dziedātāja atbild: “Mikaelā man sevi ļoti jālauž. Es kā Laura droši vien ietu iemīļotajam Hosē klāt un vaicātu – kāpēc viņš vairs nav tāds kā toreiz, kad dzīvojām vienā pilsētā? Bet Mikaēlā it kā jānomierina savi instinkti, jābūt piezemētākai, pat jāslēpjas, lai kāds netramdītu, neraustītu – un šajā iestudējumā tieši tā arī notiek, svešā geto ienākušo Mikaelu rupji rauj aiz rokas… Priekšpilsētas klaniem mana varone ir kā svaiga gaļa, ko grib apošņāt, aptaustīt…”
Čellists Kristaps Bergs: Čella balss savaldzināts
Kristaps Bergs dzimis mūziķu ģimenē un jau agrā vecumā izrādīja aizraušanos ar mūziku.
Jautāts, kuri no pēdējā laika koncertiem pašam sagādājuši lielāko gandarījumu , Kristaps teic: “Janvāra sākumā bija projekts ar Flāmu Radio kori, kurā atskaņoju Britena 3. Svītu un Tavenera “Svyati” (nokrievu val. – Svētais). Tas bija ļoti interesanti, jo mani fascinē čella skaņa kopā ar cilvēku balsīm. Ļoti atmosfēriska mūzika, kura palīdz gan ieklausīties sevī un atrast iekšēju mieru. Februārī bija koncerts Vīnes Konzerthaus mana profesora izcilā čellista Heinriha Šiffa piemiņai, kur tikos ar ļoti daudziem bijušajiem studentiem un mūsu skolotāja kamermūzikas partneriem. Tas bija skaists veltījums Šiffa karjerai un dzīvei mūzikā.”
Pianists Daumants Liepiņš: Starp taustiņiem, pirkstiem un prātu
Daumants Liepiņš sācis apgūt klavierspēli piecu gadu vecumā, pianistu konkursos agri iegūstot godalgotas vietas. Vaicāts, kuri koncerti sagādājuši pašam vislielāko gandarījumu, pianists teic: “Kad klausītāji no koncerta aiziet ar piepildītu prātu un sirdi, pat uzdrošinos teikt – mainītu prātu un sirdi. Cilvēki pēc koncerta pat teikuši- dzirdētais bijis neatkārtojams, mainošs, “ne no šīs pasaules”, tuvinošs Dievam. Citreiz acu skatiens izsaka vairāk nekā spētu vārdi. Nu ja- emocionālo aizkustinājumu apliecinošie vārdi un acu skatiens ir tas, kā dēļ es spēlēju. Nav lielāka dzinējspēka, kas mudinātu katru dienu sēsties pie klavierēm un vingrināties.”
Pilno sarunu ar trim mūziķiem lasiet 7. marta “Kultūrzīmēs” vai e-izdevumā.