Augsti papēži tikai svētkiem! 0
Nevajadzētu pastāvīgi nēsāt kurpes ar ļoti augstiem papēžiem, jo pēda šādos apavos ir mazkustīga un nelokās. Tas rada muskuļu sasprindzinājumu pēdās un apakšstilbos, veicina muskulatūras disbalansu. Parasti šādu apavu purngali ir smailāki, un, ja papēdis ir augsts, pirkstgali maksimāli ieslīd purngalā un tiek saspiesti. Vairs nedarbojas klasiskais trīs punktu atbalsts – papēdis, pirmā un piektā pirksta spilventiņi, viss atbalsts pārvietojas uz pirkstu locītavām.
“Ar laiku saīsinās pirkstu atliecējcīpslas un Ahilleja cīpsla. Sievietes tad mēdz sūdzēties, ka vairs nespēj paiet ar zemiem papēžiem. Tā kā neviena nepiedzimst ar augstpapēžu kurpēm kājās, šis nepareizais stāvoklis ir dzīves laikā iegūts un ir jāmaina,” spriež speciālists. “Kad pusgadu biju nostaigājis armijas kirzas zābakos, pēc tam tajos jutos kā mīkstās, ērtās kedās, jo pēda bija pieradusi. Var pierast pie daudz kā, bet jāmāk noķert brīdi, kad kaut kas sāk iet greizi. Jāieklausās savās sajūtās.”
Apavu ērtumu un pievilcību ietekmē tirgus tendences. Modē bieži vien ir tas, kas nav piemērots pēdu veselībai. Lielākoties tiek ražoti ortopēdiski nepareizi veidoti apavi, tāpēc kvalitatīvu un ērtu apavu izvēle nav tik plaša, vērtē eksperts.
Nē pirkstiņčībām!
Vasarā jāvairās ikdienā valkāt tā dēvētās pirkstiņčības (sauc arī par flipflopiem vai jēzenēm). “Ja apava virsma ir pavisam gluda un vienīgo atbalstu nodrošina maza saitīte starp pirkstiem, čību saķere ar pēdu nav stabila. Cilvēks sasprindzina muskulatūru, lai apavus noturētu pie pēdām. Muskuļi tiek noslogoti nepareizi, mainās atbalsta punkti un spiediens pēdu zonās, rodas pārslodze. Rudenī, pārejot uz citiem apaviem, pēdas sāk sāpēt, jo vairs nekustas tik labi kā iepriekš,” stāsta ārsts.
Pilnu raksta versiju, kā arī vairākus materiālus par pēdu veselību lasiet jaunākajā žurnāla “36,6C” numurā vai tā elektroniskajā versijā.