Foto – Shutterstock

Trīs idejas balkona grīdai 0

Balkonu uzlabojumi ir tikpat seni kā šī arhaiskā blokmāju konstrukcija. Ir redzēts pat uzmontēts jumtiņš, izmantojot vecas autobusa durvis, – lietus uz galvas vairs nelīst, un labāk nekā kaimiņam, kurš materiālu trūkuma dēļ savējo iestiklojis ar armētas polietilēna plēves strēmelēm. Laiki mainījušies, un arī mūsu balkoni vairs nelīdzinās Indijas graustu rajoniem. Kā tos sakārtot?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Patiesībā iespējas ir stipri ierobežotas. Būvvalde oficiāli ļauj iestiklot tikai lodžiju, turklāt, saskaņojot projektu, skatās šķībi, ja tā nav padārgā bezrāmju stiklu konstrukcija vai pakešu logu siena baltos PVH rāmjos. Toties ar balkona pelēko betona grīdu gan saimnieks var darīt visu, kas ienāk prātā, kaut vai izveidot skaistu, zaļu mauriņu, ja vien ir pacietība to kopt, pļaut un laistīt.

Flīzēšanas komplekts

Visvienkāršāk ir balkona grīdu noflīzēt. Lai to paveiktu, jānopērk betonam paredzēta grunts krāsa, āra apstākļiem derīga elastīga flīžu līme un atbilstīgs šuvotājs spraugām. Protams, arī pašas flīzes, kas piemērotas grīdām ārtelpās, vēlams reljefas, lai kājas neslīd.

CITI ŠOBRĪD LASA

No darbarīkiem vajadzīga lielā birste gruntēšanai, plata zobaina špakteļlāpsta, ar ko uzklāj flīžu līmi, gumijas špakteļlāpsta un beržamais šuvošanas masai, kā arī uzparikte flīžu griešanai. Der gan stacionārs mehānisks griezējs, gan iznomāts vai palienēts flīžu ripzāģis ar ūdens dzesēšanu, gan vienkārša leņķa slīpmašīna jeb fleksis ar dimanta disku. Pēdējais ir universālākais variants, vienīgi būs putekļi un ellīgs troksnis, pret ko līdz ausu aizbāžņi sev un kaimiņiem. Bet no putekļiem var izbēgt, atritinot pagarinātāju un griežot flīzes tālāk no mājas.

Labs mehāniskais griezējs ir zelta vērts, jo viss notiek klusi un bez putekļiem. Tomēr biezās akmens masas grīdas flīzes, kādas parasti izvēlas balkoniem, tam it bieži nav pa zobam. Stacionārā zāģa lielākais pluss – flīzes var griezt turpat uz balkona. Putekļu nav nemaz, troksnis ir paciešams, toties ar dzesēšanas ūdeni gan viss, arī pats griezējs, bagātīgi notašķīts.

Vēl vajadzīga urbjmašīna ar maisāmo uzgali. Tāda kārtīga, ar vadu, nevis ķīniešu akumulatora pintiķis.

Virsmas sagatavošana

Balkona grīdu notīra ar putekļu sūcēju un nogruntē. Var arī negruntēt, bet tad pastāv risks, ka flīzes turēsies daudz sliktāk. Rokas nomazgā uzreiz, pretējā gadījumā ar plankumainām nāksies staigāt vairākas dienas.

Nevajag uzreiz jaukt ar ūdeni visu līmi, pietiek ar kādu daļu. Nogaida pāris minūšu, kamēr uzbriest, un kuļ vēlreiz. Starp citu, grīdas flīzēšanā ir divas metodes. Vieni vispirms tās sagriež, saliek pa vietām un tikai tad gatavo līmi, turpretī otri uzskata, ka tas ir lieki un flīzes zāģē līmēšanas procesa laikā. Pats pirmo metodi neesmu izmantojis, kaut gan ir liels vilinājums nedaudz paķēpāties un pēc tam visu izdarīt vienkārši un uzreiz.

Septiņreiz nomērīt

Zāģējot flīzes, vienmēr pastāv risks kļūdīties. Sevišķi, ja tā ir sarežģītāka forma stūrī vai apkārt kādam balstam vai līdzīgai konstrukcijai. Vienīgais ieteikums – septiņreiz nomērīt un vēl talkā ņemt šablonus. Vienādas šuves var panākt, izmantojot plastmasas distancerus jeb krustiņus, bet to jau laikam zina katrs puika, kas pabijis būvniecības veikala flīžu nodaļā. Klājumu veido ar kritumu – prom no mājas sienas, pretējā gadījumā lietusūdens iekļūst ēkas konstrukcijās un apakšējā stāva kaimiņam pie griestiem parādās dīvainas sēnes.

Reklāma
Reklāma

Nākamajā dienā ar šuvotāju aizpilda savienojumu vietas. Tas ir ķēpīgākais flīzēšanas posms, jo liekā masa pirms sacietēšanas no virsmas jānotīra. Izmantot balto mastiku laikam ir pats dumjākais, ko saimnieks var izdarīt. Tāda tā paliek vien dienas trīs…

Varbūt labāk koks?

Vienīgais labums no flīzētas grīdas – balkons puslīdz pieklājīgi izskatās. Viss pārējais ir slikti: flīzes ir vai nu aukstas, vai ļoti aukstas, jebkuri nokrišņi tās padara sasodīti slidenas, un kādā brīdī flīzes var arī saplīst, ja rītarosmes laikā nokrīt čuguna hantele.

Varbūt labāk tomēr uzklāt koka segumu? Der gan gatavie impregnētie terases dēļi, gan režģis, kādu mēdz likt uz grīdas pirtīs, gan arī supermodernie plastmasas dēļi, kam smaidīgs pārdevējs sola saules mūžu, tā teikt, drīzāk tā apdzisīs, nevis šis plastmasas gabals saplīsīs.

Koka klājuma labākā īpašība – dēlis šķiet silts arī tad, ja izskrien zeķēs uz balkona pat divdesmit grādu kailsalā. Turklāt materiāla nevajag daudz, tātad iespējams izvēlēties pašus labākos un dārgākos un neķēpāties ar atgriezumiem, bet likt visā balkona garumā.

Terases dēļus nav vēlams skrūvēt tieši pie balkona grīdas, jo zem tiem krāsies mitrums, kas bojās koksni. Vislabāk pamatnei izmantot 10 mm bieza mitrumizturīgā saplākšņa latiņas, pie kurām no apakšas pieskrūvē grīdas segumu un tad noliek vietā uz balkona. Ja klājumu nav iespējams apmest riņķī, dēļus droši var skrūvēt pie šīm strēmelēm arī no augšas. Vienīgā piņķerīgā vieta ir pie durvju ailas, un tur katram pašam jāmeklē risinājums. Ja balkona durvis veras uz āru, svarīgi, lai segums nav par augstu un nenobloķē izeju. Vēl jāatceras, ka koks nav ilgmūžīgs, it sevišķi, ja dēļi nav impregnēti zem spiediena un balkons atrodas ziemeļu pusē. Tāpēc jauno grīdu reizi sezonā vērts noklāt ar karstu lineļļu.

Smalkās tehnoloģijas

Trešais un smalkākais variants – uzklāt uz balkona polipropilēna flīzes (šādu materiālu parasti izmantojot kuģu klājiem). Zviedrijā ražotais Duri Bergo maksā aptuveni 50 eiro kvadrātmetrā, ķīniešu analogs no aliexpress.com – aptuveni divas reizes lētāk. Turpat par četriem dolāriem gabalā var nopirkt līdzīgu polivinilhlorīdu, tomēr tam nav pienācīgas mehāniskās izturības sala ap­stākļos un aizsardzības pret UV starojumu. Šīs grīdas neslīd, tās montē kā puzli no 25 x 25 cm lielām plāksnēm, materiāls ir viegli zāģējams.

Plastikāta segums ir tikpat patīkams kā koks, turklāt to neapdraud mitrums. Pārvācoties uz citu dzīvesvietu, var paņemt līdzi. Turklāt zviedru materiāls ir ilgmūžīgs – pirms 40 gadiem klātās virsmas bez problēmām kalpo joprojām. Par ķīniešu atdarinājumiem nekas nav zināms, lai gan pārdevēji raksta, ka esot gana izturīgi.

UZZIŅA

• Flīzes: sākot no 6 eiro par kvadrātmetru.

• Dēļu klājs: sākot no 6 eiro kvadrātmetrā par impregnētiem frēzētiem terases dēļiem. Parastie ir lētāki.

• Lētais PVC segums: sākot no 3 eiro par kvadrātmetru.

• Dārgais PP segums: sākot no 20 eiro par kvadrātmetru.

PADOMI

Kur nopirkt

• Flīzes – tuvākajā būvniecības veikalā. Ja vēlaties ietaupīt, meklējiet iepriekšējo kolekciju pārpalikumu izpārdošanu. Balkonam jau daudz nevajag.

• Terases dēļus – sludinājumu vietnē ss.lv vai tuvākajā kokmateriālu veikalā. Pērkot frēzētos terases dēļus, var ietaupīt, izvēloties nelikvīdus ar zaru caurumiem, tos parasti tirgo ar atlaidēm.

• Sintētiskie segumi – Duri produkciju meklējiet 5metri.lv, savukārt lētie ķīniešu segumi atrodami šeit: ej.uz/segums-letais un ej.uz/mazliet-dargaks

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.