Foto-Ilona Klovāne

Tripši zemenēs! Ko darīt? 1

“Nodarbojos ar zemeņu audzēšanu. Lai iegūtu agrāku ražu, tās iestādīju plēves tunelī. Pirmās ogas jau nogatavojās 15. maijā. Raža bija laba, bet pēdējās ogas neienācās, kļuva blāvas un ļoti saldas. Vai vainīgs pārmērīgais karstums, bet varbūt trūkst mēslojuma? Zeme ielabota tikai ar kūtsmēsliem.” 
SANITA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pēc Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošās pētnieces Sarmītes Strautiņas teiktā, vainīgi ir tripši. Ja ogu veidošanās laikā ir daudz šo sūcējkukaiņu, tās parasti izaug kroplas, cietas, sausas, miza izskatās bronzas krāsā, ogas pilnībā neienākas. Tiesa, arī pēdējās zemeņogas uz lauka vienmēr ir mazākas un saldākas.

Latvijā sastopams aptuveni 80 tripšu sugu un kādas desmit (piemēram, Thrips tabaci, Frankliniella occidentalis) no tām bojā arī zemenes. Tripši ir ļoti sīki, grūti pamanāmi, lidojoši kukainīši. Pieauguši īpatņi un to kāpuri sūc augu šūnsulu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pret tripšiem lauka zemeņu stādījumos neizmanto ķīmiskos preparātus, jo atšķirībā no zemeņu ērces un aveņu ziedu smecernieka tie kopumā nenodara nopietnus bojājumus. Miglošana var būt arī mazefektīva, jo dabā tripši ir visur un no nemiglotajām platībām drīz atlidos citi. Lai ierobežotu tripšus, regulāri iznīcina nezāles, sabiezinātos stādījumos retina augus, irdina augsni ap tiem.

Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra entomoloģe Ilze Apenīte stāsta, ka segtajās platībās laikā no zemeņu ziedpumpuru aizmešanās brīža līdz ražas novākšanai tripšu populāciju konstatēšanai un ierobežošanai 5 m attālumā izliek zilos līmes vairogus (25 x 10 cm; 20 gab. maksā 6,40 eiro). Ja pielīp daudz kukaiņu, vairogi jānomaina reizi nedēļā.

Nozīmīgs tripšu ienaidnieks ir plēsējērce Amblyseius cucumeris. Tā savā barībā izmanto dažādu tripšu sugu kāpurus. Šo “Biobest Belgium N.V.” ražoto bioloģisko augu aizsardzības līdzekli var iegādāties SIA “A.M. Ozoli” (Ādažu novadā). Iepakojumā (kastē) ir 250 papīra maisiņu, un katrā no tiem atrodas 1000 imago, kas iejaukti klijās. Plēsējērcēm maisiņā ir ievietota arī barība, tās turpina vairoties un iepakojumu pamet pakāpeniski.

Plēsējērces izlaiž, ja zemeņu stādījumā netiek izmantoti ķīmiskie augu aizsardzības līdzekļi, to dara 1–2 reizes ik pēc 4–6 nedēļām, deva ir 500–1300 īpatņu uz kvadrātmetru. Optimāla gaisa temperatūra A. cucumeris attīstībai ir +20…+25 °C, relatīvais gaisa mitrums – virs 65%.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.