Izvēlamies starp trimmeri un krūmgriezi 0

Trimmeris ir mūsdienīga, motorizēta izkapts. To un krūmgriežu piedāvājums dārza tehnikas tirdzniecības vietās ir tik daudzveidīgs, ka novilkt precīzu robežu starp dažādiem instrumentiem ir grūti, tāpat kā strikti nodalīt trimmeri no krūmgrieža. Pašā jaudīgākajā variantā trimmeris jau kļuvis par krūmgriezi, kas var tikt galā ar kārtīgiem brikšņiem un nogriezt paresnus kokus līdz pat 20 centimetru diametrā.

Reklāma
Reklāma

Trīs grupas


Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Trimmerus var iedalīt trīs lielās grupās – profesionālajos, fermeru un piemājas. Pie visvienkāršākajiem var pieskaitīt arī elektriskos aparātus. Tie paredzēti puķu dobju un apmaļu apkopšanai, kur nevar piekļūt ar zāles pļāvēju. Ja elektriskais trimmeris aprīkots ar akumulatoru, tas ir nedaudz smagāks, toties netraucē elektrības kabelis.

Maldīgi iedomāties, ka trimmeris, pat jaudīgs un dārgs, spēj aizstāt zāles pļāvēju. Katram ir savi uzdevumi. Ar trimmeri nekad nevarēs zāli nopļaut tik līdzeni kā ar mauriņa pļaujmašīnu. Piemājas varianti konstruktīvi nav paredzēti lielu platību apstrādei un ilgstošam darbam. Šādiem amatieru rīkiem nav ne tik jaudīgu un izturīgu motoru, ne atbilstīgi konstruētu detaļu, piemēram, samērā nelielie cilpveida rokturi jau vien uzskatāmi rāda, ka šis instruments nav paredzēts darbam ikdienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidējās klases jeb fermeru trimmeriem ir nopietnāka konstrukcija, tostarp plaša satvēriena rokturi un uzkabes ierīce, kas krietni atvieglo darbu. Vienkāršākajā variantā uzkabei, kas palīdz noturēt trimmeri, ir izmantota siksna, bet vislabāk, ja ir kārtīga turēšanas sistēma. Šāda līmeņa trimmeriem ir spēcīgāki motori, arī izturības rezerve ļauj apstrādāt lielākas platības.

Savukārt profesionālās klases trimmeri pašā jaudīgākajā versijā jau ir kļuvuši par krūmgriežiem. Tiem parasti var uzlikt gan griezējdiskus vai trīsstūra griezējus, kas ļauj tos izmantot kā krūmgriežus meža tīrīšanas un citos darbos, gan auklas spoli ražīgai pļaušanai.

Kuru izvēlēties? 


Kā plašajā klāstā izvēlēties piemērotāko un saprast, kas īsti nepieciešams – trimmeris vai krūmgriezis? Pirmām kārtām jāņem vērā, kādam nolūkam un kur ierīci izmantos – dārzā, pļavā, ceļmalās, grāvjos, tikai zāles pļaušanai vai arī koku zaru un krūmu griešanai. Jo lielāka motora jauda, jo darbu varēs paveikt ātrāk, taču instruments būs smagāks. Svarīgs arī uzkabes ierīces un rokturu ergonomiskums – ērtības strādājot, vibrāciju līmenis.

Parasti trimmera reduktoram ir zemāks pārnesuma skaitlis nekā krūmgriezim. Tas ļauj pļaujot iztikt ar mazākiem apgriezieniem. Krūmgrieža reduktoram pārnesuma skaitlis ir lielāks, un tādējādi maksimālu apgriezienu gadījumā griezējinstruments strādā efektīvāk. Jaudīgāks motors un vieglāks griezējdisks ļauj krūmgriezim ātrāk uzņemt apgriezienus.

Mazie piemājas trimmeri paredzēti galvenokārt īsas un ne pārāk biezas zāles pļaušanai, tiem ir dažādas griešanas galvas jeb spoles. Ieteicams izvēlēties tādu instrumentu, kam transmisijas sistēma ir aprīkota ar sajūgu. Tāds ir vieglāk iedarbināms un drošāk ekspluatējams – tukšgaitas apgriezienos trimmera galva paliek nekustīga. Svarīgi lietot arī pareizo trimmera galvas aizsargu, jo tajā novietotais asmens nogriež piemērota garuma auklu, novērš dzinēja pārslodzi.

Reklāma
Reklāma

Krūmgriezis vairāk piemērots tieši kokiem – ar speciālo zāģripu iespējams nogriezt pat 15–20 cm diametra koku. Šādiem modeļiem parasti ir spēcīgs dzinējs un izturīga transmisija. Tie, salīdzinot ar trimmeriem, iztur ievērojami lielāku darba slodzi. Krūmgriezim var piestiprināt trimmera galvu zāles pļaušanai. Tiesa, daļa krūmgriežu speciāli ir izgatavoti ar īsāku, izturīgāku kātu un citādā leņķī novietotu reduktoru, kas padara zāģripas darbību efektīvāku. Izmantojot trimmera galvu, strādāšana var izrādīties neērta…

Daži ražotāji piedāvā arī kombinētu modeļu trimmerus un krūmgriežus, kam kāta galā var piestiprināt dzīvžoga šķēres, speciālu zaru griezēju, apmaļu pielīdzinātāju un citas ierīces, kas paplašina šāda aparāta izmantošanas iespējas.

SVARĪGI


Darbs ar trimmeri vai krūmgriezi prasa zināšanas un iemaņas: no drošības tehnikas viedokļa krūmgriezis ir bīstamāks par motorzāģi! Strādājot gan ar trimmeri, gan krūmgriezi, jāizmanto aizsardzības ekipējums – brilles, ķiveres, cimdi un zābaki. Svarīga arī piesardzība pret citiem, jo trimmera darbības bīstamā zona ir 15 metru rādiusā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.