Rolands Repša: Sociālā distancēšanās kā māksla 0
Šobrīd mums visiem ir pēc būtības ļoti triviāls uzdevums – pārraut koronavīrusa vairošanās ķēdes, kad tas no viena cilvēka “pārlec” uz nākamo. Ja vīruss Latvijā negūs iespēju no viena upura doties uz citu, tad tas izbeigsies un mēs varēsim atsākt normālu dzīvi.
Kā to izdarīt, uzskatāmi nodemonstrēja ķīnieši un tagad rāda itālieši – viņi visi sēž mājās un tikai viens ģimenes loceklis stingri reglamentētā kārtībā var doties uz veikalu. Viss pārējais visā valstī ir slēgts. Ja itālieši divas nedēļas spēs izturēt šādu dzelžainu režīmu, viņi izķepurosies un tas kļūs par uzskatāmu piemēru visai Eiropai, kā jārīkojas pie vīrusa uzbrukuma.
Tātad algoritms Eiropas Savienības rīcībai būtu šāds. Pieņemsim, kādā valstī, piemēram, Itālijā, tiek atklāts bīstama vīrusa saslimšanas gadījums. Nekavējoties, tajā pašā dienā, šīs valsts robeža tiek pilnībā slēgta vismaz pasažieru kustībai abos virzienos.
Inficētais valsts reģions arī, protams, tiek slēgts un tajā ieviesta stingra karantīna uz divām nedēļām, līdzīgi kā tas tagad tur notiek valsts mērogā. Visi ir gandrīz vai mājas arestā. Nekas traks nav, itālieši pauž savu dzīvesprieku, kolektīvi dziedot no balkoniem un aplaudējot veselības aprūpes darbiniekiem lejā uz ielas.
Un tā momentāni jādara visās valstīs pie pirmā saslimšanas gadījuma! Robežas ciet, tiek noteikts karantīnas reģions un tā teritorijā visi pa mājām uz divām nedēļām. Tādā veidā vīruss tiek ātri likvidēts ar minimāliem satricinājumiem.
Runājot par Latviju, tagad ārējā robeža ir noslēgta, tātad teorētiski var pieņemt, ka vīruss no ārienes vairs neienāk un tālāk viss ir mūsu pašu rokās. Kā rīkoties? Ļoti vienkārši – jums ir jāstādās priekšā, ka jebkurš cits cilvēks ir staigājošs bīstama vīrusa perēklis un attiecīgi jārīkojas – jāietur divu metru distance, nekādu rokasspiedienu! Roku mazgāšana, virsmu dezinfekcija un citi līdzekļi, par kuriem visu laiku stāsta mediķi.
Galvenais ir sociālās distancēšanās ievērošana! Vientuļas pastaigas gar jūru vai mežā, bet nekādi kino vai lielveikalu apmeklējumi. Itālieši tagad policijas uzraudzībā sēž dzīvokļos, jo viņiem šīs pašdisciplīnas nebija. Mēs varam pacensties būt labāki un uzvarēt vīrusu divās vai trīs nedēļās. Ja sociālās distancēšanās disciplīnas Latvijā nebūs, tad vīruss vēl ilgi staigās mūsu vidū un mēs zaudēsim daudzus tuviniekus. Izturību un disciplīnu mums!