Eksperti brīdina par globālu ārkārtas situāciju vakcīnu sadalē 20
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Medicīnas eksperti brīdina, ka vakcīnu trūkums trešās pasaules valstīs var veicināt jaunu bīstamu koronavīrusa paveidu izplatīšanos, kavējot pandēmijas apkarošanu globālā mērogā.
Jāpaātrina vakcīnu ziedojumu noformēšana
Eiropas Komisija bija apņēmusies piegādāt pasaules trūcīgajām valstīm 250 miljonus vakcīnas devu 2021. gadā, bet līdz šim ir piegādājusi tikai aptuveni 56 miljonus devu, lai gan līdz gada beigām ir tikai nedaudz vairāk par diviem mēnešiem.
Līdz 2022. gada vidum EK solījusi piegādāt vēl 200 miljonus vakcīnas devu, EK prezidentei Urzulai fon der Leienai atzīstot, ka “cīņa pret netaisnību globālajā vakcīnas piegādē ir viens no mūsdienu lielajiem ģeopolitiskajiem izaicinājumiem”.
EK prezidente atzīmēja, ka “mēs esam vienmēr taisnīgi dalījušies ar mūsu vakcīnām ar pārējo pasauli, eksportējot tikpat daudz, cik esam piegādājuši ES pilsoņiem”.
Pēdējos desmit mēnešos ES ir nosūtījusi pasaules valstīm vairāk nekā vienu miljardu vakcīnas devu, taču dati liecina, ka vairākums ES saražoto vakcīnas devu ir pārdoti bagātajām valstīm, piemēram, Kanādai un Jaunzēlandei, nevis ziedoti mazturīgajām valstīm.
ES un tās dalībvalstīm jādara vairāk, paziņojuši EK starptautisko sakaru komisāre Juta Urpilainena un Eiroparlamenta Attīstības komitejas vadītājs Tomass Tobe.
“Ņemot vērā, ka mēs jau esam nodrošinājuši Eiropas iedzīvotājiem pietiekamu daudzumu vakcīnas devu, tostarp papildu potes, mēs varam un mums vajag paātrināt vakcīnu ziedojumus mūsu neaizsargātākajiem partneriem,” viņi atzīmē izdevumā “Politico”. ES amatpersonu ieskatā, joprojām ļoti sarežģīta ir vakcīnu ziedojumu juridiskā noformēšana.
Īpašas problēmas ir ar vakcīnām, kurām tuvojas lietošanas gala termiņš, jo organizācija COVAX, kas noformē vakcīnu ziedojumus, parasti pieņem tikai tās devas, kurām vēl ir vismaz divu mēnešu lietošanas laiks. Ja to neizdodas ievērot, vakcīnas nākas iznīcināt.
Vakcīnu ražotāji sliecas diktēt noteikumus
Vācijas Veselības ministrija vēstulē EK ir brīdinājusi par “globālu ārkārtas situāciju vakcīnu piešķiršanā”, vainojot par to vakcīnu ražotājus, kas “sliecas diktēt noteikumus (ES) dalībvalstīm un valstīm – palīdzības saņēmējām, padarot ātru atbildi uz starptautiskas palīdzības lūgumiem gandrīz neiespējamu”.
Vācu eksperti atzīmē, ka noteikumi pirkšanas līgumos, ko parakstījuši ES ierēdņi par vakcīnu ziedojumiem un tālāku pārdošanu, var kļūt par traucēkli taisnīgai un objektīvai vakcīnu pārdalei globālā mērogā, ļaujot ražotājiem diktēt savas prasības.
Berlīne ir mudinājusi Eiropas Komisiju vairot spiedienu uz ražotājiem un elastīgāk regulēt vakcīnu ziedojumus un tālāku pārdošanu. Eiropadomes apspriedē Briselē šonedēļ paredzēts apspriest plānu, lai likvidētu birokrātiskos šķēršļus, kas kavē vakcīnu izplatīšanu globālā mērogā.
Vakcīnu piegādē ES sacenšas ar Ķīnu
Analītiķi atzīmē, ka kavēšanās ar solītajiem vakcīnu ziedojumiem iedragā EK ģeopolitisko tēlu sāncensībā ar Ķīnu. Jau pirms vairākiem mēnešiem ES ārlietu vadītājs Žuzeps Borels brīdināja, ka nepietiekami vakcīnu sūtījumi uz Āfrikas un Latīņamerikas valstīm, kur aktīvi darbojas Ķīna, var kaitēt ES tēlam.
Eiroparlamenta deputāts un Attīstības komitejas loceklis no Vācijas sociāldemokrātu partijas Udo Bulmans uzskata, ka Eiropai “var nākties nožēlot, ja citi ieņems tās vietu un piedāvās kļūt par partneriem”.
Zemais vakcinācijas līmenis daudzās Āfrikas valstīs, piemēram, Etiopijā un Nigērijā, kur pret Covid-19 potēti mazāk nekā divi procenti iedzīvotāju, vai Haiti, kur pilnībā vakcinēti tikai 0,25% cilvēku, var izraisīt veselības apdraudējumu plašākā mērogā.
“Ātra un aptveroša globālas vakcinācijas stratēģija ir humāns imperatīvs,” paziņojis Bulmans, “jo jauni un arvien bīstamāki vīrusa paveidi apdraudētu to drošības līmeni, ko mēs līdz šim esam sasnieguši.”