Elīna Treija: “Tuvākajos 5 gados dzimstība Latvijā samazināsies vēl par vismaz 20%” 260
Cik ilgu laiku Latvijā vēl samazināsies dzimstība un iedzīvotāju skaits? Vai politiķi par to domā pietiekami daudz? Ar kādiem instrumentiem iespējams risināt demogrāfijas problēmas?
Par šiem un citiem jautājumiem TV24 raidījumā “Preses klubs” savu komentāru sniegusi Elīna Treija, Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības valdes priekšsēdētāja, NA biedre.
Viņa diemžēl ir pārliecināta par bēdīgām prognozēm. Uzskata, ka lejupslīde, kas sākās kopš 2019. gada bija iepriekš paredzama.
“Neviens nenotic, ka vēl būs dzimstības kritums vismaz par 20%, tas ir neizbēgams tuvākajos piecos gados. Tad mēs nostabilizēsimies uz diezgan zema rādītāja,” prognozē E.Treija.
Viņai gan ir arī idejas, kā to varētu apturēt. Viena no problēmām ir, ka paaudžu nomaiņa ir kļuvusi lēnāka, kas nozīmē, ka arvien vēlāk pieņemam lēmumu par pirmā bērna laišanu pasaulē. Jo vēlāk sievietei piedzimst pirmais bērns, jo mazāka ir iespēja, ka viņa laidīs pasaulē arī trešo bērnu.
Būtu mērķtiecīgi jāturas pie politikas, ka pirmais bērns tiek laists pasaulē zem 30 gadu vecuma, jo tas ir viens no veidiem, kā valsti pasargāt no vēl dziļāka krituma demogrāfijas bedrē.
To var panākt, nodrošinot lielāku atbalstu gados jauniem vecākiem. Piemēram, ja studente paliek stāvoklī, viņai ir grūti izšķirties par bērniņa saglabāšanu, ja viņas vienīgie ienākumi veselu gadu būs vien bērna kopšanas pabalsts 150 eiro apmērā. Šo pabalstu vajadzētu palielināt. Bez tam jāņem vērā, ka šī sieviete pēc kāda laika ienāks darba tirgū, un pati arī sāks maksāt nodokļus. Šobrīd šādi jauni vecāki būtībā tiek iemesti nabadzībā.
Vēl viena šī stāsta daļa ir mājokļu politika. Jaunās ģimenes nespēj uzreiz iegādāties mājokli, tāpēc ir jāstiprina īres tirgus.
Vai politiķi to visu saprot? E.Treija uzskata, ka daļa politiķu, ar kuriem viņa jūtas “uz viena viļņa”, to patiešām saprot, taču kopumā valdība ir izrādījusi neieinteresētību.