Sastiepums 0
Strauji pagriežot pēdu vai citu ķermeņa daļu, tūsku un nepatīkamas sāpes rada saišu sastiepums. Starp citu, dāmām to dažkārt mēdz nodarīt augstpapēžu kurpes. Diskomforts mēdz būt izteiktāks nekā sasituma gadījumā, jo traumas vietai tuvākā locītava sāpju dēļ kļūst mazkustīga.
Te pašā laikā ir cietušās locītavas nekustīga fiksēšana, auksti apliekamie un pretsāpju līdzeklis.
Ja locītava ir pavisam nekustīga vai izskatās nedabiski deformējusies, ir steidzami vajadzīga traumatologa konsultācija. Tāpat jārīkojas, ja sāpes, tūska un hematoma ir ļoti izteikta, locītava izskatās apsārtusi un ir karsta, paaugstinās ķermeņa temperatūra vai pašpalīdzības pūliņi 2 – 3 dienu laikā nevainagojas ar panākumiem. Šīs pazīmes var liecināt par izmežģījumu vai pat lūzumu.
Izmežģījums
Kad tiek izmežģīta roka vai kāja, traumētās locītavas sāpes ir ļoti spēcīgas un nevar nepamanīt deformāciju – iedobi un izvirzījumu. Locītava ir nekustināma, bet cietusī roka vai kāja kļūst īsāka par veselo. Traumētā ekstremitāte ir jānofiksē ērtā stāvoklī un jālūko tikt pie traumatologa, nepieciešamības gadījumā iedzerot pretsāpju zāles.
Ārsti kategoriski iebilst pret bieži praktizēto izmežģītās locītavas ievilkšanu mājas apstākļos. Neprasmīgā procedūra ir gan sāpīga, gan var sabojāt locītavu vēl vairāk, jo reizēm līdz ar izmežģījumu plīst locītavu saites, rodas asinsizplūdums un tiek sabojāts locītavas skrimslis. Traumatologs, ortopēds Dmitrijs Kirejevs pieļauj, ka mājas apstākļos, strauji uz priekšu paraujot, vietā var atlikt tikai izmežģītu pirkstu.
Der zināt, ka izmežģījumam ārēji līdzinās lūzums, kad deformāciju rada nevis locītava, bet kaula trauma.