Traumas, alerģijas, saules gaisma: vasara ir bīstams laiks suņu acīm 0
Avots: Laura Blumberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Pavasarī un vasarā, kad laiks kļūst silts, cilvēki dodas garākās un biežākās pastaigās ar suņiem. Tieši šajā gadalaikā dzīvnieki biežāk gūst dažādas acu traumas, turklāt acis ir pakļautas nelabvēlīgajam ultravioletajam starojumam un citiem riskiem, kas dažkārt var izraisīt pat mājdzīvnieku aklumu. Par to, kā saimniekam pazīt sava mīluļa acu veselības problēmas un kā tās ārstēt, stāsta Ķengaraga veterinārās ambulances veterinārārste oftalmoloģe Jeļena Oksa-Minaļto.
1. Acu kaites pavasarī piemeklē biežāk
“Daudzi gada siltajos mēnešos vairāk laika velta pastaigām dabā, un līdz ar to pastāv lielāka iespēja gūt traumas. Kopš pavasara dzīvnieku acis tiek pakļautas arī paaugstinātam ultravioletajam starojumam, kas dažiem suņiem var izraisīt tā dēvēto autoimūno keratokonjunktivītu. Ja to laikus neārstē, dzīvnieks var kļūt pat akls,” stāsta ārste. “Dažādu veidu konjunktivīts, piemēram, alerģiskais, parādās pavasarī, kad sāk ziedēt krūmi un koki. Staigājot ar dzīvnieku stiprā vējā un smilšainā apvidū, ir lielāka iespēja iegūt konjunktivītu.”
2. Kad steidzami jādodas pie ārsta
“Ārsta palīdzība jāmeklē, ja dzīvniekam parādās šādi simptomi: pastiprināta acs asarošana, biezi/gļotaini izdalījumi acs kaktiņā, gļotādas apsārtums, acs tiek pievērta vai pastāvīgi turēta ciet, dzīvnieks neļauj to aiztikt, izvairās no gaismas, ir pastāvīgi sašaurināta vai paplašināta zīlīte, mainās acs krāsa, palielinās acs apjoms, dzīvnieks slikti orientējas un uzgrūžas objektiem.
Dažkārt suns atsakās ēst un guļ zem gultas vai kādā tumšā stūrī. Ja patoloģiskais process nav abpusējs, veselu aci var viegli salīdzināt ar slimu,” saka Jeļena Oksa-Minaļto.
Ja problēmas neatrisinās 5–7 dienu laikā pēc vizītes pie veterinārārsta, noteikti jādodas pie oftalmologa.
3. Suņiem gados savas kaites
Ārste uzsver, ka, gluži tāpat kā cilvēkiem, arī suņiem līdz ar vecumu var rasties dažādas veselības problēmas, tostarp strukturālas pārmaiņas acīs. “Veciem suņiem biežāk izplatīta ir katarakta, glaukoma, deģeneratīvas pārmaiņas tīklenē un nukleāra skleroze. Pirmās trīs diemžēl var izraisīt aklumu,” atzīst veterinārārste.
4. Kuri slimo biežāk?
Dažām suņu šķirnēm acu problēmas gadās biežāk. “Tās ir šķirnes, kas ietilpst grupā suņi – brahiocefāļi jeb tā sauktie baby face suņi – mopši, franču buldogi, angļu buldogi, šitcu, pekinieši u.c. Šiem dzīvniekiem ir īpatnēja galvas uzbūve un tieši īpatnējās anatomijas dēļ ir nosliece uz daudzām slimībām. Brahiocefāļiem acs orbīta ir sekla – acs ābolam nav vietas, kur paslēpties, līdz ar to dzīvnieks ir pakļauts lielākam traumu riskam,” skaidro Jeļena Oksa-Minaļto.
“Dažiem īpatņiem acis pat iet pa priekšu degunam, un, ja suns laikus tās neaizver, piemēram, apošņājot kādu krūmu, ļoti viegli var gadīties acs radzenes trauma. Tāpat šiem dzīvniekiem uz purna ir pārāk daudz liekās ādas, kas ir sakrokojusies. Viena vai vairākas krokas var rīvēties gar acu virsmu, pastāvīgi izraisot traumas, kas, it īpaši mopšiem, var radīt pigmentozu radzenes iekaisumu un ar laiku pat aklumu.”