Foto: SHUTTERSTOCK

Trauksmes zvans – savvaļas dzīvnieku par 53% mazāk 0

Kopš 1970. gada pasaule no savvaļas dzīvnieku populācijas zaudējusi jau vairāk nekā pusi jeb 53% radību, ziņo globālais mežu bioloģiskās daudzveidības novērtējums “Below the Canopy”. Drūmu nākotni prognozē zinātnieki – ja nesamazināsies cilvēku postošā ietekme, meži var palikt bez iemītniekiem. Pasaules dabas fonds aicina valstu līderus izsludināt ārkārtas situāciju.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ziņojums parāda, ka meža dzīvnieku sugas 60% apdraud dzīvošanai piemērotu platību samazināšanās un degradācija, ko izraisa cilvēku darbība. Vislielākais sugu populāciju kritums novērojams tropu mežos, piemēram, Amazones lietus mežos, kuros dzīvo vairāk nekā puse no pasaules sauszemes sugām.

Meži kā oglekļa piesaistītājs svarīgi kopumā planētas veselībai, taču bez savvaļas dzīvniekiem tie nevar pilnvērtīgi funkcionēt.
CITI ŠOBRĪD LASA

Mežu speciālisti uzsver, ka svarīgi pievērsties visu problēmu saknēm – ne tikai mežu izciršanai, bet arī nelegālai savvaļas dzīvnieku tirdzniecībai, neilgtspējīgām medībām, invazīvajām sugām, klimata pārmaiņām un slimībām. “Turpmākajos globālo mežu novērtējumos un pamatnosacījumos jāiekļauj precīzi meža bioloģiskās daudzveidības pasākumi un meža platības izmaiņas. Ja nerisināsim šos draudus, mēs riskējam iegūt tādus mežus, kur atrodas koki, bet lielākā daļa savvaļas dzīvnieku ir zuduši,” brīdina Pasaules dabas fonda (PDF) globālās mežu politikas vadītājs Vils Baldvins-Cantello.

Ar pareizu pieeju meža dzīvnieku populācija var atgūties, to apliecina veiksmes stāsti, sākot ar pērtiķiem Kostarikā līdz pat gorillām Āfrikas centrālajā un austrumu daļā.

Lai apturētu klimata krīzi, PDF aicina pasaules valstu līderus izsludināt ārkārtas situāciju un līdz 2020. gadam noslēgt jaunu darījumu dabai un cilvēkiem (“New Deal for Nature and People”), kuras fokusā būtu mežu aizsardzība un atjaunošana. Par darījumu jāvienojas nākamgad ANO 75. Ģenerālās asamblejas laikā, kad līderi apspriedīs paveikto ilgtspējīgas attīstības un Parīzes nolīguma uzdevumu sasniegšanā, kā arī noteiks jaunus dabas daudzveidības mērķus turpmākajiem desmit gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.