Ilustratīvs foto. Neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīna Daudzstāvu dzīvojamo ēku pagalmā Vecmīlgrāvī.
Ilustratīvs foto. Neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīna Daudzstāvu dzīvojamo ēku pagalmā Vecmīlgrāvī.
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Liepājā pusaudži “izklaidējas”, tīšuprāt zaudējot samaņu, un nonāk slimnīcā ar skābekļa badu smadzenēs 56

Sociālos tīklus piepilda izaicinājums, kurā pusaudži mēģina uz brīdi zaudēt samaņu. Tas apdraud jauniešu veselību un var atstāt sekas, uztraucas Liepājas Reģionālās slimnīcas pediatres Inga Zvirbule un Solvita Jegorenko, kas šonedēļ stacionārā ārstēja 10 un 13 gadus vecus pusaudžus, par to vēstī portāls liepajniekiem.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Kā mēs izsecinājām, tas notiek ar izteikti forsētu elpošanu, kas sākotnēji pastiprināti piegādā smadzenēm skābekli, bet pēc tam notiek pretējs process – asinsvadi sašaurinās un smadzenēs iestājas skābekļa bads. Tajā brīdī bērns zaudē samaņu un krīt,” stāsta Solvita Jegorenko.

Bīstamajā izklaidē parasti piedalās vairāki pusaudži, viens pilda tāda kā eksperimenta trusīša lomu, pārējie viņu cenšas noturēt, kas nereti neizdodas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šonedēļ slimnīcā ir iestājušies divi šādi pacienti, kas ģībstot ir nopietni sasituši galvu un papildus guvuši smadzeņu satricinājumu, vēsta portāls.

“Bērniem bija izteiktas galvassāpes, stipra vemšana un viņi bija dezorientēti telpā. Viņi neapjauš, ko dara. Mums – mediķiem, ja pusaudži sākumā nepasaka, ko paveikuši, ir grūti saprast, kas ar bērnu ir noticis. Vai tā ir trauma? Vai ir lietotas kādas vielas? Nākas veikt datortomogrāfiju, ņemt analīzes, lai izsecinātu, kas ar bērnu ir noticis.

Kādas tas atstās sekas, to ir grūti pateikt, jo smadzenes kaut kādu brīdis palikušas bez skābekļa, turklāt piedzīvots smadzeņu satricinājums. Iespējamas posttraumatiskās galvassāpes, var attīstīties epilepsija,” turpina pediatre.

Solvita Jegorenko portālam liepajniekiem.lv norāda, ka vecākiem mājās un pedagogiem skolā būtu jāvērš skolēnu uzmanība, ka TikTokā vai citviet internetā publiskotie kvesti (pārbaudījumi, izaicinājumi) var būt bīstami veselībai vai pat dzīvībai.

Pirmais bērns pēc bīstamā eksperimenta šo pirmdien nonāca Ingas Zvirbules rokās. Viņa piebilst, ka bērns bija sliktā neiroloģiskā stāvoklī, nebija informācijas, kas atgadījies, tādēļ bija apgrūtināta diagnostika.

“Nācās viņu izmeklēt ar kompjūtertomogrāfu, kas savukārt ir papildu starojums bērna smadzenēm. Vēlāk ieguvu papildu informāciju no mammas. Mūs satrauc tas, ka abi pacienti nāk no divām dažādām Liepājas skolām, tātad informācija par šādām darbībām starp bērniem izplatījusies, turklāt bīstamie eksperimenti notiekot arī Raiņa parkā – ārpus skolas. Aicinu vecākus un sociālos pedagogus pārrunāt šo tēmu, neietekmēties no vienaudžiem un izprast veselības apdraudējumu,” norāda daktere Zvirbule.

Reklāma
Reklāma

Vēl pediatre teica paldies tiem, kas izsauca neatliekamo medicīnisko palīdzību un neatstāja cietušo bezpalīdzīgā stāvoklī, jo bērni dažkārt mēdz nobīties un apjukumā aizbēgt.

Redakcija noskaidroja, ka Liepājas slimnīcā šonedēļ stacionētie bērni atvesti no Draudzīgā aicinājuma un Oskara Kalpaka vidusskolām. Puisim bija 10 gadu, meitenei – 13.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.