Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Evija Trifanova/LETA

Trauksmes cēlējus vilinās ar valsts garantijām 10

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija izbrāķējusi Valsts kancelejas sagatavoto Trauksmes cēlēju aizsardzības likumu, tā vietā piedāvājot savu alternatīvu variantu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

“Sākotnēji piedāvātajā likuma variantā nemaz nebija iestrādāts mehānisms par trauksmes cēlēju aizsardzību. Lielākoties tas sastāvēja no pantiem, kas jau atrodami esošajos likumos, un tikai vienā nedaudz skāra šo cilvēku aizsardzības problēmu. Tāpat bija nepieciešams noteikt skaidru mehānismu trauksmes celšanai – kanālus, jomas, kompetentās institūcijas un atbildību,” skaidroja deputāte Astrīda Harju (“Vienotība”), kura vadīja alternatīvā likumprojekta izstrādes darba grupu.

Ar jauno likumu iecerēts motivēt un iedrošināt cilvēkus ziņot par iespējamiem pārkāpumiem, kas var apdraudēt sabiedrību vai tās daļu. Likums paredz, ka publiskās pārvaldes iestādēs būs jāveido iekšējās ziņošanas sistēmas, bet Valsts kancelejā tiks izveidots trauksmes celšanas kontaktpunkts. Savukārt, ja trauksmes cēlējam ir informācija par nelikumībām konkrētās iestādes vai Valsts kancelejas vadībā, tad viņš var ar to vērsties arī tiesībsargājošajās iestādēs vai publiskot to medijos. Likums arī paredz trauksmes cēlējiem nodrošināt anonimitāti, bet gadījumā, ja viņu personības tiks atklātas un pret viņiem ierosināti tiesu darbi, tad Juridiskās palīdzības administrācija nodrošinās valsts juridisko palīdzību. Proti, trauksmes celšanas likums pats par sevi neaizsargās ziņotājus no aizturēšanas, kratīšanām un tamlīdzīgi, bet tiesas procesā valsts nodrošinās juridisko palīdzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai mudinātu sabiedrību iesaistīties ziņošanā par pārkāpumiem, paredzēts īstenot informatīvo kampaņu un izveidot trauksmes celšanai veltītu interneta vietni. Uz šo valsts aizsardzību un palīdzību nevarēs pretendēt personas, kas atklājušas valsts noslēpumu saturošu informāciju, jo viņi netiks pieskaitīti pie trauksmes cēlējiem. Tāpat arī personas, kas izplatījušas nepatiesu vai melīgu informāciju.

Paredzēts, ka pirmajā gadā pēc likuma stāšanās spēkā būs nepieciešami 91 507 eiro, no kuriem atlīdzība Trauksmes cēlēju kontaktpunkta darbiniekiem būtu ap 44 145 eiro, informatīvā kampaņa izmaksātu ap 20 000 eiro, mājaslapas izveidei paredzēti 16 940 eiro un vēl 10 422 eiro juridiskās palīdzības sniegšanai. Savukārt turpmāk ik gadu būs nepieciešami 55 967 eiro darbinieku atlīdzībai, mājaslapas uzturēšanai un juridiskajai palīdzībai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.