Foto – Shutterstock

Katli un pannas 4

Gadu gaitā mainījušies uzskati arī par traukiem, kuros tiek gatavots ēdiens. Ko vajadzētu ievērot, lietojot no dažādiem materi­āliem ražotus traukus?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Pannas ar teflona pārklājumu ir iecienītas un ērtas, taču, pārāk stipri karsējot, tās izdala indīgas gāzes, kas var būt nāvējošas sīkākām radībām, piemēram, kanārijputniņiem, un šis tas var nonākt arī mūsu ēdienā. Turklāt teflona pārklājums ir ļoti trausls, tādēļ to var ļoti ātri sabojāt. Diētas ārste Laila Meija iesaka, pirmkārt, izvēlēties pannas ar iespējami biezāku pamatni, otrkārt – tās nepārkarsēt un nepiededzināt, treškārt – nekādā gadījumā nelietot ēdiena gatavošanai pannu ar bojātu pārklājumu. Ja panna sakarsusi, tajā nedrīkst liet aukstu ūdeni, jo tad pretpiedeguma slānītis ļoti ātri bojājas.

Ļoti populāri ir nerūsējošā tērauda trauki, kas satur dzelzi, hromu un niķeli, kas ir spēcīgs alergēns, un virkni citu ķīmisko elementu. Piemēram, ASV izpētīts, ka 20% dzelzs iedzīvotāji uzņem no traukiem. Taču šiem traukiem ir lielas priekšrocības, jo tie ir ļoti izturīgi, tikai to spodrināšanā nedrīkst lietot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus. Nav ieteicams nerūsējošā tērauda traukos gatavot asus ēdienus. Tāpat tajos nedrīkst ilgstoši uzglabāt skābu un sālītu ēdienu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Čuguns satur dzelzi, kas viegli oksidējas, tādēļ čuguna traukus nedrīkst izmantot vārīšanai eļļā. No šī porainā materiāla gatavotos katlus vai pannas nedrīkst tīrīt ar mazgājamiem līdzekļiem, jo virsma tos ātri uzsūc. Pēc mazgāšanas tie jāizslauka sausi, lai nerūsē.

Lai gan alumīnija trauki ir viegli un ērti lietojami, tas ir veselībai bīstams ķīmiskais elements, jo var uzkrāties kaulos, ir kancerogēns. Ar alumīniju īpaši aktīvi reaģē skābi produkti, piemēram, citrusaugļi, tomāti, lapu salāti, tādēļ tos nedrīkst uzglabāt alumīnija traukos. Šādos traukos nedrīkst vārīt skābus kāpostus, sutināt vai cept dārzeņus, vārīt tomātu zupu.

Māla traukus izmanto ēdienu un dzērienu gatavošanai, arī galda klāšanai, bet ne produktu uzglabāšanai. Māla glazūra satur svinu, tas šķīst skābēs, tāpēc šādā traukā ilgstoši glabāts ēdiens kļūst veselībai kaitīgs. Nekādā ziņā glazētā māla podā nedrīkst skābēt gurķus vai kāpostus.

Emaljēto trauku mīnuss ir tas, ka emaljas, īpaši spilgtās, lielā daudzumā satur mangāna, kadmija un citu metālu ķīmiskos savienojumus. Izvēloties traukus ar oranžu, dzeltenu vai sarkanu emalju, ir lielāks risks, ka tai klāt būs pievienots svins. Piemēram, Kanādā emaljas gatavošanai neizmanto šos ķīmiskos elementus. Kamēr emalja ir nebojāta, tie ir droši un tajos var gan ēdienu gatavot, gan glabāt. Bet, tiklīdz emaljā parādās bojājumi, trauki kļūst bīstami, jo ēdienā var iekļūt emaljas daļiņas.

Ugunsdrošā stikla traukos drīkst gatavot un uzglabāt dažādus ēdienus. Skābes un sārmi neiespaido stiklu un neveido kaitīgus savienojumus. Savukārt vara traukus ārste Laila Meija iesaka lietot tikai kā telpu rotājumu, jo, piemēram, vārot ievārījumu, tajos pazudīs augļos un ogās esošie vitamīni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.