Traucējumi redzes laukā – acu priekšā “rāpo mušiņas un zirnekļi”. Par ko tas var liecināt? 0
“Man reizēm acu priekšā it kā rāpo tādas kā mušiņas vai zirnekļi – kā nu kuro reizi tie izskatās. Tā kā tas nenotiek pārāk bieži, pie ārsta vēl neesmu bijusi. Tomēr mani satrauc jautājums – vai tas neliecina par kādas nopietnas slimības sākumu?” Rasma Rūjienā
Atbild “Dr. Volksones acu ārsta prakses” acu ārste Lāsma Volksone: “Acīs peldošos plankumus, kas visbiežāk parādās, raugoties uz gaišu un vienkrāsainu fonu, parasti rada stiklveida ķermeņa apduļķojumi, kuri met ēnas uz tīklenes. Tas liecina, ka šī acs daļa, cilvēkam novecojot, ir palikusi mazāk caurspīdīga. Kaut arī šie plankumi nereti ļoti kaitina, parasti redzes asumu tie neietekmē un nav bīstami. Taču, ja pēkšņi rodas daudzi apduļķojumi vai arī to skaits palielinās, tad gan steigšus jādodas pie ārsta.
Reizēm mušiņas, zirneklīši vai citi “radījumi” sāk rādīties pēc kataraktas operācijas, kad acī ievietota jauna, dzidra lēca un uz tīklenes krītošās ēnas kļūst labāk saskatāmas.
Bez ievērības noteikti nedrīkst atstāt zibeņošanu vai dzirksteļošanu acu priekšā, kas, iespējams, liecina, ka stiklveida ķermenis kairina tīkleni un var rasties tās plīsumi un atslāņošanās. Tad pēc iespējas ātrāk jādodas ārsta. Jārēķinās, ka acīs tiks pilinātas zīlīti paplašinošas zāles, lai rūpīgi izmeklētu tīklenes perifēriju.
Uzmanība jāpievērš arī peldošām sarkanīgām stīgām, kas var liecināt, ka asinsizplūdums no tīklenes iekļuvis arī stiklveida ķermenī. Tā mēdz gadīties traumas vai nepietiekami kompensēta cukura diabēta gadījumā. Tad pasliktinās redze un rodas tās aptumsums. Parasti asinsizplūdums uzsūcas desmit dienu laikā, taču, ja tas atkārtojas un cilvēkam ir paaugstināts asinsspiediens, atlabšana notiek lēnāk.
Tīklenes atslāņošanās, kad zem tās pakļūst acs iekšējais šķidrums, parasti izpaužas kā aizkara nolaišanās redzeslaukā, un tad nekavējoties jādodas pie acu ārsta. Tiesa, reizēm, pat veicot operāciju, pacientam neizdodas atgūt redzi, tāpēc labāk šo acs daļu jau laikus nostiprināt, lietojot lāzeru.
Parādoties gaismas šautrām un it kā nobirstot pelniem, jācenšas neizdarīt straujas acu un ķermeņa kustības, jo tas var veicināt tīklenes atraušanos no stiklveida ķermeņa un plīšanu. Tad nekavējoties jāpiesakās uz konsultāciju pie acu ārsta un, lai pie speciālista nokļūtu pēc iespējas drīzāk, jāpastāsta par savām sūdzībām. Pie daktera vajadzētu tikt, vēlākais, nākamajā dienā.
Mirgošana un tamlīdzīgi gaismas efekti acīs var būt paaugstināta asinsspiediena vai mugurkaula kakla daļas spondilozes izpausme, un šajā gadījumā būtu jākonsultējas ar ģimenes ārstu.”