Foto – Karīna Miezāja

Trāpīgs dūriens pret sāpēm – blokāde 8

Blokādes mēdz uzskatīt par brīnumlīdzekli. Gadās, ka pacients piezvana un lūdz uztaisīt blokādīti, taču ārsti to nemēdz darīt, pirms nav veikti izmeklējumi. Daži maldās domādami: ja reiz tās sāktas, būs jāturpina visu mūžu. Bieži jauc ar punkciju, no kuras baidās, stāsta “Veselības centra 4” Mugurkaula problēmu centra vadītāja, neiroloģe Inese Blumberga.


Reklāma
Reklāma

 

Mazina iekaisumu 
un tūsku

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Lai ārstēšana veiktos, jābūt precīzai diagnozei, kā arī skaidrībai, vai ar blokādes palīdzību būs iespējams ietekmēt noteiktas locītavas un nervu saknītes, mazinot tūsku un iekaisumu.

“Dažkārt pacients teic, ka var iztikt bez pretsāpju zālēm. Tiesa, smeldzi var paciest, taču iekaisuma procesu nepieciešams apstādināt. Blokādes ļauj samazināt lietoto medikamentu devu un dažkārt pat pārtraukt to dzeršanu,” uzsver daktere Blumberga.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja iekaisusi pleca vai elkoņa locītava, tās dos ātrāku un labāku rezultātu nekā fizikālās terapijas procedūras un zāles. Vingrojot un vēl kaut ko darot savā labā, nereti veselības stāvokļa uzlabošanai pietiek ar vienu blokāžu kursu gadā.

Tāpat kā medikamenti, arī blokādes vienmēr nepalīdz, piemēram, ja ir liela diska trūce, ceļa locītavas meniska plīsums vai izteikts gūžas locītavas bojājums.

Ja ir paaugstināta temperatūra un augsts cukura līmenis asinīs, tās nedrīkst izdarīt, jo var tikt veicināta infekcijas attīstība.

 

Kad un kā veic

Akūtos gadījumos, piemēram, kad caurvējš sapūtis kaklu un ir grūti pakustināt galvu, var ievadīt lidokaīna šķīdumu, ko tautā reizēm dēvē par citrona mizas blokādi, jo āda pēc tam ir piepacelta un atgādina šo augli. Ar injekcijas palīdzību tiek panākta receptoru anestēzija, atbrīvoti muskuļi un palielināts kustību apjoms. Bieži vien pašsajūta uzlabojas jau pēc pirmā dūriena.

 

Veicot tā saukto paravertebrālo blokādi, lidokaīnu vai dažādu medikamentu kokteili ievada paralēli mugurkaulam iekaisušās nervu saknītes zonā. Dažkārt tam pievieno B12 vitamīnu.

 

Efekts būs atkarīgs no nervu saknītes jutīguma, vai ir tikai iekaisums vai arī nopietnāka vaina, piemēram, spondiloze un diska trūce. Dažkārt uzlabojums jūtams jau pēc stundas. Ja sāpes nerimst, varbūt saknīte ir pārāk stipri iekaisusi vai arī dūriens nav bijis pietiekami precīzs. Parasti veic trīs līdz piecas blokādes.

Pāris dienas pēc tās jāievēro saudzējošs režīms. Ja darba apstākļi to nepieļauj, gaidāms tikai īslaicīgs efekts. “Tiesa, osteorefleksoterapijas radītājs profesors Georgs Jankovskis savā laikā kādā tautas spartakiādē, kad vienam no mūsu vadošajiem tenisistiem sāka stipri sāpēt plecs, turpat ģērbtuvē veica viņam osteorefleksoterapiju – sportists nospēlēja līdz galam un mūsu komanda uzvarēja,” atceras Inese Blumberga.

Reklāma
Reklāma

Epidurālās blokādes, kad algologs vai anesteziologs mugurkaula kanālā ievada ilgi darbīgu medikamentu kokteili, visbiežāk izmanto disku trūces vai izslīdējuma gadījumā. To lietderību izvērtē ļoti rūpīgi. Nevietā un pārmērīgi lietoti hormonālie preparāti, ko tajās izmanto, veicina osteoporozes attīstību, tādēļ nav lietojami bez nopietnas vajadzības, sevišķi locītavās. Izdara ne vairāk kā trīs injekcijas.

Jācenšas ar kādu sarunāt, lai pēc tam atbrauc pakaļ, jo var būt vājums un reibonis.

Pēdējā laikā algologi un vertebrologi arvien biežāk veic tā sauktās fasešu locītavu blokādes. Šīs sīkās locītavas, kas atrodas starp skriemeļiem, iekaistot izraisa sāpes un stīvumu, īpaši no rītiem.

 

Jaunums ir elektrodu ievadīšana tieši pie “vainīgo” nervu saknītēm un ar radiofrekvences impulsiem panākot to anestēziju un remdējot sāpes. Citviet Eiropā to praktizē plaši, taču Latvijā pagaidām nav liela pieredze.

 

Par blokādēm dēvē arī osteorefleksoterapiju, kad kaulā ievada fizioloģisko šķidrumu vai lidokaīnu. Tā labi palīdz gan akūtu, gan hronisku vainu ārstēšanā, piemēram, kakla skriemeļu spondilozes gadījumā, pret galvassāpēm un reiboņiem. Iedarbojoties uz nervu galiem, tiek atbrīvoti savilktie muskuļi, lokāli uzlabojot asinsriti un vielmaiņu.

Priekšroka šai metodei dodama hroniskiem slimniekiem, kas veselības stāvokļa dēļ nevar lietot nesteroīdos pretsāpju un pret­iekaisuma medikamentus, tiem, kam operēti audzēji vai arī ir krūšu dziedzeru, ginekoloģiskas vai prostatas slimības, kad nav pieļaujams veikt masāžu un fizikālās terapijas procedūras.

Šī metode palīdz mazināt osteoporozi, lokāli uzlabojot asinsriti, un veicina lietoto medikamentu nokļūšanu vajadzīgajā vietā. Agrāk ārsts vienkārši juta, ka kauli kļūst blīvāki, tagad to var pierādīt ar osteodensitometrijas palīdzību. Tiesa, lai gūtu rezultātus, nepieciešami ilgstoši un atkārtoti kursi, ik pēc 4 – 5 mēnešiem.

 

Nereti rentgena attēls rāda pavisam bēdīgu ainu. Skolioze un spondilofīti jeb radziņi ir tik izteikti, ka liekas – slimniekam nekas nevarēs palīdzēt, tomēr pēc osteorefleksoterapijas veikšanas dzīves kvalitāte uzlabojas.

 

Karpālo kanālu blokādes izdara, lai mazinātu plaukstas pamatnes saišu sabiezējuma radīto roku inervējošo nervu saspiedumu, novērstu tirpšanu naktīs un pirkstu savilkumu. Tad vieglākos un vidēji smagos gadījumos var iztikt bez operācijas – pietiek ar dažām blokādēm. Slimnieks atkal var pogas aizpogāt un krūzīti noturēt.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.