Kas rudenī darāms bišu veselības profilaksei 0
Jautājums. Septembra beigās strops bija tukšs no bitēm. Lai arī septembra sākumā apstrādāju pret varru (pilināju Hive Clean). Speciālisti saka – vainīga esot varra, apstrādāts par vēlu. Kādus profilakses līdzekļus var laicīgi lietot? Zane Nītaurē
Svarīga ir pareiza un profilaktiska apstrāde pret ērcēm jau pavasarī un arī rudenī, vēlams, bezperu stāvoklī.
Vasarā daudzi bitenieki kā profilkases līdzekli izmanto tranu kāres. Vienkārša konstrukcija – ligzdas rāmi pārdala horizontāli uz pusēm. Augšpusē ievieto parasto mākslīgo šūnu plāksni. Apakšpusē iestiepļo speciālo tranu šūnu plāksni vai neliek neko – bites pašas ievilks un sadēs tranus. Pētījumā noskaidrots, ka uz jaunās tranu kāres traniem ērču invāzija ir daudz mazāka nekā uz tiem rāmja gabaliem, kas izgriezti no vecām ligzdas šūnām. Tranu kāres pozitīvais efekts – bites daudz mazāk veido tranu šūnas citviet ligzdā.
Taču, ja stropus ar tranu kārēm regulāri nekontrolē un neizgriež dējumus, tās pārvēršas par tranu un ērču audzētavām.
Ērču koncentrāciju stropā mazina arī spietu iznākšana (tas gan ir grūti kontrolējams process, postoši ietekmē saimes spēku, darbošanās noskaņojumu un tātad arī medus ražu) un atdaleņu veidošana. Spietus pēc saņemšanas un atdaleņus pēc izveidošanas vajadzētu apstrādāt ar kādu no līdzekļiem (skābeņskābi, Hive Clean, ar skābes tvaikiem) neatkarīgi no tā, ir vai nav peri. Ja sezonā noņem 4–5 peru kāres, varras koncentrācija pamatsaimē ievērojami mazinās. Tas tāpēc, ka varras vairojas ne tikai uz tranu, bet darba bišu kārēm.