Transportam, enerģētikai un digitālajiem projektiem būs nauda no “Trīs jūru iniciatīvas” 0
Transporta, enerģētikas un dažādiem digitālajiem projektiem nākotnē varētu būt pieejami trīs līdz pieci miljardi eiro no “Trīs jūru iniciatīvas investīciju fonda”.
Kas ir “Trīs jūru iniciatīva”?
“Trīs jūru iniciatīvas” ir Centrālās un Austrumeiropas valstu projekts, kas cenšas attīstīt sakarus un sadarbību starp reģiona valstīm ne tikai ierastajā austrumu–rietumu virzienā, bet arī ziemeļu–dienvidu virzienā.
Iniciatīva uzsākta 2016. gadā, un tā apvieno 12 reģiona valstis – Latviju, Austriju, Bulgāriju, Horvātiju, Čehiju, Igauniju, Ungāriju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju, Slovākiju un Slovēniju.
Šīs valstis aizņem 30% no kopējās ES teritorijas, un tās apdzīvo 111 miljoni iedzīvotāju jeb ceturtdaļa no visiem ES iedzīvotājiem.
Savukārt “Trīs jūru iniciatīvai” piesaistītā investīciju fonda dibinātāji ir Polijas “BGK” un Rumānijas “EximBank”, kas abi ir mūsu finanšu institūcijas “Altum” analogi.
Daļu finansējuma vēl meklē
Dibinātāji ir apsolījuši ieguldīt fondā pusmiljardu eiro, vēl miljardu nesen piesolīja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo reģiona enerģētikas projektiem, lai mazinātu reģiona atkarību no Krievijas.
Par pārējo līdzekļu piesaisti šobrīd notiek sarunas ar dalībvalstu valdībām un privātajiem investoriem visā pasaulē.
Latvijas dalību fondā atbalstījis “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš, norādot, ka jaunais fonds būs iespēja piesaistīt finansējumu tādiem projektiem, kam nebūs pietiekami ar “Altum” pieejamajiem līdzekļiem un kuriem kādu iemeslu dēļ nebūs izdevies piesaistīt kredītiestāžu finansējumu.
5G un transports
Viņš arī norādīja, ka izteiktu interesi par projektā piedāvāto jau izrādījuši vairāki telekomunikāciju uzņēmumi, kas attīsta 5G tīklu Latvijā, kā arī liels transporta uzņēmums.
Fonda uzraudzības padomes prezidente Beata Dašinska-Muzička sarunā ar “LB” uzsvēra, ka fonda darbības princips būs stingri komerciāls, noraidot jebkādus iniciatīvas dalībvalstu mēģinājumus piesaistīt līdzekļus konkrētām valstīm.
Viņa arī teica, ka mazo dalībvalstu iespējas fondā viņa galvenokārt saskata lielos pārrobežu infrastruktūras projektos. “Trīs jūru iniciatīvas” materiālos atrodama informācija par reģiona milzīgajām investīciju vajadzībām.
Iniciatīvas veidotāji uzskata, ka konkurētspējas nodrošināšanai reģionam vajadzīgas 290 miljardus eiro lielas investīcijas transporta projektos, 88 miljardus lielas – enerģētikas projektos un vēl 160 miljardus eiro lielas – digitālajos un sakaru projektos.