Transplantologs: Mazāk par 1% iedzīvotāju ir izlēmuši ko darīs ar viņu orgāniem pēc nāves 13
“Latvijas iedzīvotāji nesteidzas pieņemt lēmumu par to, vai viņu orgāni varētu glābt dzīvību pēc viņu pašu nāves, ja tiktu pārstādīti,” uzstājoties “RīgaTV 24” raidījumā “Starp mums, dakteriem”, sacīja ķirurgs-transplantologs Aleksandrs Maļcevs.
Tas palīdz smagi slimiem pacientiem izdzīvot, atgriezties pie normālās dzīves un atgūt zaudēto veselību. Kaut Latvijā šobrīd dzīvo vairāk par 600 pacientiem ar pārstādīto orgānu un ik gadu tiek veiktas ap 50-60 orgānu transplantāciju operāciju, šī nozare joprojām ir pilna ar mītiem un aizspriedumiem.
“Katram cilvēkam dzīves gaitā ir iespēja izteikt savu viedokli par orgānu izmantošanu pēc viņa nāves. Bet lielākā daļa no Latvijas iedzīvotājiem nav izteikuši savu viedokli par šo jautājumu,” norāda transplantologs – “Latvijā ir iedzīvotāju reģistrs, kurā jebkurš varētu oficiāli atstāt atzīmi “piekrīt” vai “nepiekrīt”, lai viņa orgāni glābtu kādam dzīvību, pēc viņa nāves, bet mazāk par 1% iedzīvotāju ir izmantojoši šo iespēju.”
“Latvijā nav pieņemts domāt un apspriest nāvi, cilvēki bieži vien pat neizrunā savās ģimenēs orgānu ziedošanas iespējas un šo smago lēmumu netīšām pārliek uz tuvinieku pleciem,” stāsta ķirurgs-transplontologs Aleksandrs Maļcevs.
“Aicinu iedzīvotājus izteikt savu viedokli, aizpildot vienkāršo formu Latvija.lv vai PMLP pie pases/ID saņemšanas, tādā veidā noņemt šī smagā lēmuma pieņemšanas nastu no piederīgajiem,” aicina transplantologs.
Raidījums “Starp mums, dakteriem ar dr.Sergeju Šapovalovu” katru ceturtdienu RīgaTV 24 ēterā, plkst. 20:00 stāsta Latvijas iedzīvotājiem par veselības nozari. Radījuma viesi ir vadošie ārsti, kas spēj izskaidrot sarežģītās tēmas vienkāršā un skaidrā valodā.