Kā tiek uzlabots Latvijas Transplantācijas centra darbs 0
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Latvijas Transplantācijas centra darbā (LTC) veiktas pārmaiņas, lai veicinātu dažādu orgānu transplantācijas procesu attīstību Latvijā.
Skaidrojot veikto pārmaiņu nepieciešamību, slimnīca uzsver – Latvija ir viena no nedaudzām Eiropas Savienības valstīm, kura nav pievienojusies nevienam no starptautiskajiem orgānu transplantācijas tīkliem, no kuriem ģeogrāfiski tuvākie ir Scanditransplant un Eurotransplant. Igaunija ir iesaistījusies pirmajā no minētajiem tīkliem, bet Lietuva, neskatoties uz savu salīdzinoši lielāku pieredzi orgānu transplantācijas jomā, ir līdzīgā situācijā kā Latvija, informē slimnīcas Komunikācijas daļas vadītāja Janita Veinberga.
Uzsākto pārmaiņu procesa mērķis ir pakāpeniski sasniegt organizatoriskās struktūras un tehnoloģiskā nodrošinājuma atbilstību prasībām, lai Latvija būtu gatava pievienoties kādam no minētajiem tīkliem. Procesa sakārtotība atbilstoši prasībām palīdzēs uzlabot transplantācijas pacientu ārstniecības kvalitāti, kā arī paša procesa caurskatāmību un efektivitāti.
Orgāna transplantācija pēc būtības ir pacienta orgāna aizvietošana ar donora orgānu gadījumā, kad citi ārstēšanas veidi ir kļuvuši neefektīvi un ir iestājusies orgāna mazspējas gala stadija, tieši apdraudot dzīvību. Transplantācija ir tikai viens posms šāda pacienta ārstēšanas procesā (transplantācijas procesā) un iznākumu noteiks tas, cik saskaņoti un efektīvi darbosies viss process, sākot no orgāna ārstēšanas un novērtēšanas pirms transplantācijas, ko veiks nefrologs (nieres), kardiologs (sirds) vai gastroenterologs (aknas), orgāna transplantācija, ko veiks specializēts ķirurgs un beidzot ar ārstēšanu un uzraudzību pēc transplantācijas, kad iepriekš minētajai komandai (nefrologs, kardiologs, gastroenterologs) pievienosies arī imunologs un, nepieciešamības gadījumā, arī citi speciālisti. Pēc-transplantācijas etapā ķirurgs iesaistīsies tikai ķirurģiski risināmu sarežģījumu gadījumos.
Minētais process nav iespējams, ja nenotiek donora identifikācija atbilstoši normatīvo dokumentu prasībām, orgānu funkcionalitātes saglabāšana, savlaicīga izņemšana un nogādāšana uz transplantācijas vietu. Tajā brīdī, kad ir identificēts pieejams donora orgāns, notiek nepersonificēta (tikai pēc medicīniskajiem parametriem) potenciālā recipienta izvēle no iepriekš reģistrētas rindas, kurā iekļauti pacienti pēc šim mērķim sasaukta ārstu konsīlija slēdziena.
Visam procesam ir laika ierobežojums donora orgāna funkcionalitātes saglabāšanai, tādēļ tas ir jānodrošina 24/7 režīmā, kas prasa ne tikai organizatorisku sakārtotību, bet arī pietiekamu cilvēkresursu un citu resursu nodrošinājumu.
Visu augstāk minēto uzdevumu dēļ transplantācijas procesā iesaistās multi-disciplināras ārstu komandas. Lai Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca nodrošinātu augstākos ārstniecības standartus, sākot ar 2019. gada janvāri tiek īstenota pacientu plūsmas pārveidošana nieru transplantācijas nodaļā, šī orgāna transplantāciju samērojot ar pārējiem (augstāk aprakstītajiem) procesiem slimnīcā.
Izmaiņas nav traucējušas nodaļas darbu un slimnīcas transplantācijas speciālisti sekmīgi turpina veikt operācijas. Ārstniecības kvalitātes uzraudzībai slimnīcā darbojas ārstniecības kvalitātes kontroles komisija, kuras uzdevums ir vērtēt procesa pārmaiņu norisi un nodrošināt tā nepārtrauktību.
Atgādinām, ka transplantācija nav iedomājama bez orgānu ziedošanas, tāpēc Stradiņa slimnīca izsaka dziļu cieņu un pateicību visiem orgānus ziedojušajiem cilvēkiem un viņu tuviniekiem.