Vakar tūkstošiem amerikāņu daudzviet valstī protestēja pret Trampa “nāciju šķeļošo” uzvaru prezidenta vēlēšanās. Attēlā: demonstrācija Ņujorkā.
Vakar tūkstošiem amerikāņu daudzviet valstī protestēja pret Trampa “nāciju šķeļošo” uzvaru prezidenta vēlēšanās. Attēlā: demonstrācija Ņujorkā.
Foto – AP/LETA

Tramps veido valdību. Kas pārraudzīs viņa biznesu? 0

ASV prezidents Baraks Obama vakar Baltajā namā tikās ar jaunievēlēto prezidentu Donaldu Trampu, lai pārrunātu “sekmīgu pāreju starp mūsu prezidentūrām”, bet tūkstošiem amerikāņu daudzviet valstī protestēja pret  Trampa “nāciju šķeļošo” uzvaru.

Reklāma
Reklāma

Kur dzīvos pirmā ģimene?

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Pašreizējam prezidentam un nākamajam valsts galvam apspriežoties Ovālajā kabinetā, pirmā lēdija Mišela Obama uzņēma nākamo pirmo lēdiju Melāniju Trampu Baltā nama privātajās telpās. Donaldam un Melānijai Trampiem vajadzēs izlemt, vai dzīvot Baltajā namā (tā nav obligāta prasība pirmajai ģimenei) vai apmesties jaunievēlētajam prezidentam piederošajā viesnīcā, kas atrodas turpat netālu Pensilvānijas avēnijā. Dienu iepriekš Obama paziņoja, ka viņu iedrošinājuši nākamā prezidenta vārdi pēc uzvaras, aicinot visus amerikāņus strādāt kopā, lai apvienotu valsti. “Tas ir tas, kas vajadzīgs mūsu valstij, – vienotības sajūta, iekļaušanas sajūta, cieņa pret mūsu iestādēm, dzīvesveidu, likuma varu un cieņa vienam pret otru,” teica Obama, paužot cerību, ka šis gars tiks saglabāts kā pārejas laikā, tā arī sākoties jaunajai prezidentūrai. Baltā nama preses sekretārs Džošs Ērnests noliedzis pieņēmumu, ka Obamas un Trampa tikšanās noritētu liekulības gaisotnē, ņemot vērā viņu kritiskos izteikumus vienam par otru kampaņas gaitā. “Prezidents patiesi grib izpildīt savu pienākumu pret amerikāņu tautu un mūsu demokrātiju, lai nodrošinātu gludu pāreju uz nākamo prezidentūru,” apliecināja Ērnests, atzīstot, ka “tā varētu nebūt viegla tikšanās”.

Kas pārraudzīs Trampa biznesu?

Trampa vecākie bērni (to viņam ir pieci no trīs laulībām) aktīvi piedalījās tēva vēlēšanu kampaņā, un ASV medijos izskanējis jautājums, vai viņiem būs kāda loma tēva administrācijā. Pēc viņu ieteikuma, esot ticis pieņemts lēmums par viceprezidenta kandidātu izraudzīt Indiānas štata gubernatoru Maiku Pensu, kuram ir liela politiskā pieredze un kurš televīzijas debatēs prata atvairīt pret Trampu vērstos daudzos uzbrukumus. Donalds Tramps jaunākais esot izteicis vēlmi ieņemt iekšlietu ministra amatu, ziņo izdevums “Politico”. Agrāk Tramps bija paziņojis, ka viņa bērni pārņems ģimenes biznesu, bet savus īpašumus viņš nodos trastā. Analītiķi saskata pretrunu šajos paziņojumos, jo, viņa bērniem pārņemot biznesu, viņi varēs sazināties ar tēvu par notiekošo, un tas varētu ietekmēt politiskos lēmumus. Viņa sieva Melānija, izņemot bēdīgi slaveno uzrunu republikāņu konventā, kur viņa atkārtoja daudzas frāzes no Mišelas Obamas agrāk teiktās runas, izvairījās iesaistīties kampaņā, nododoties desmit gadus vecā dēla Barona audzināšanai. “Es pievērsīšos palīdzībai bērniem un sievietēm, kā arī sociālo mediju jomai. 21. gadsimtā tur (sociālajos medijos) notiekošais ir ļoti kaitīgs bērniem, kā arī daļai pieaugušo, bet mums jārūpējas par bērniem, lai iemācītu viņiem atšķirt labu no ļauna,” viņa teica intervijā raidsabiedrībai ABC.

Izvirza kampaņas aktīvistus

CITI ŠOBRĪD LASA

Trampa kampaņā nozīmīga loma bija Ņūdžersijas štata gubernatoram Krisam Kristijam, bjušajam Kongresa Pārstāvju palātas spīkeram Ņūtam Gingričam, atvaļinātajam ģenerālim Maiklam Flinnam un bijušajam Ņujorkas mēram Rūdolfam Džuliani, kuriem varētu tikt piedāvāti svarīgi amati jaunajā administrācijā.

Trampa pārejas komandu vada Ņūdžersijas štata gubernators Kriss Kristijs un viņa znots Džareds Kušners, kuri bija iesaistīti daudzos kampaņas pasākumos. Viņi jau vairākus mēnešus veidojuši biznesa pārstāvju un konservatīvu aktīvistu sarakstu Trampa kabineta sastāvam. Analītiķi uzskata, ka Trampam būs grūti piesaistīt talantīgākos cilvēkus, jo daudzi politiķi kampaņas laikā izsmēja viņa kandidatūru.

Nebūdams Amerikas politiskās elites pārstāvis, Tramps savā kabinetā varētu uzaicināt biznesa darboņus. Par finanšu ministru varētu kļūt uzņēmējs Karls Aikāns vai Trampa kampaņas finanšu pārraugs Stīvs Mnačins. Pēdējais savulaik ilgi darbojies ieguldījumu bankā “Goldman Sachs”, kuras darījumi ar augsta riska hipotekārās ķīlas zīmēm noveda pie globālas finanšu krīzes 2008. gadā. Par kandidātu uz iekšzemes drošības ministra amatu tika uzskatīts Arizonas štata Marikopas grāfistes šerifs 84 ((!) gadus vecais Džo Arpaio, kurš tikko aizvadītajās vēlēšanās nav ticis pārvēlēts uz septīto termiņu. Šerifs Arpaio ir kļuvis par simbolu Arizonas nelokāmajai stājai pret nelegālo imigrāciju, un šajā jautājumā viņa uzskati ir ļoti tuvi Trampa viedoklim. Šķiet, Arpaio zvaigzne ir norietējusi, atzīmē ABC, kā ticamāko kandidātu uz iekšzemes drošības ministra amatu minot bijušo Ņujorkas mēru Rūdolfu Džuliani, kurš aktīvi iesaistījās Trampa kampaņā. Kristijs, kurš ilgstoši atbalstījis Trampu, varētu vainagot savu karjeru ar tieslietu ministra posteni. Kandidāts iekšlietu ministra amatam varētu būt naftas magnāts 74 gadus vecais Forests Lūkass. No Republikāņu partijas politiķiem, kas atbalstīja Trampu kampaņas laikā, Tenesī štata senators Bobs Korkers, kurš ir Senāta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs, varētu ieņemt valsts sekretāra amatu, bet senators Džefs Sešenss – aizsardzības ministra posteni.

Reklāma
Reklāma

Uz valsts sekretāra amatu pretendē arī Ņūts Gingričs, atzīmē labi informētais izdevums “Politico”. Valsts sekretāra amatam tiekot apsvērta arī bijušā ASV vēstnieka ANO Džona Boltona kandidatūra, kas noteikti nesajūsminās Maskavu, jo Boltons jau ilgi pirms Krievijas veiktās agresijas Austrumukrainā brīdināja par Kremļa ekspansionistiskajām tieksmēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.