Franks Gordons: Tramps un Putins vienatnē 13
Pēc NATO apspriedes Briselē paredzēta ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina tikšanās. Tā notiks 16. jūlijā Helsinkos. Līdzās oficiālajām sarunām ar padomnieku un ekspertu piedalīšanos Tramps paudis vēlmi sarunāties ar Putinu vienatnē. Tā ir Trampa iniciatīva, kas ārpusniekiem – un ne tikai – šķiet dīvaina, pat mistiska. Atgādināsim šo abu prezidentu raksturīgās īpašības: Tramps ir impulsīvs un neaprēķināms, Putins ir rūdīts un mērķtiecīgs.
Caur pagātnes miglu manā atmiņā pavīd ASV prezidents Franklins Delano Ruzvelts, kuram Jaltā 1945. gada pavasarī Josifs Staļins rādījās kā “uncle Joe” – tēvocis Džo, ar kuru, veidojot pēckara pasauli, varēšot sastrādāties… Atkāpies, sātan, tas ir nelabs rēgs…
Jā, kāpēc obligāti jārunājas vienatnē? Trampu – Amerika vēl nav diktatūra – kā čūskas apvij apsūdzības un pierādījumi, kas liecina, ka viņš 2016. gada 8. novembrī ticis ievēlēts par ASV prezidentu, pateicoties (te šis vārds ir īsti vietā) Kremļa rosībai, nomelnojot viņa konkurenti Hilariju Klintoni, liekot lietā manipulatorus un hakerus, kā arī šantāžu kaut kādu senu sakaru un darījumu dēļ. Trampu tas žņaudz, un te nu viņam vajadzīga intīma saruna ar Putinu kā vīram ar vīru, vīrietim ar vīrieti.
Kādas ir Donalda Trampa attiecības ar NATO, kurā Latvija ietilpst kā dalībvalsts? Šajā sakarā ir vērts zināt, ko izcilā vēsturniece un publiciste Anna Epelbauma raksta avīzē “Washington Post”. Viņa savai apcerei likusi virsrakstu, kas visu izsaka: “Tramps ienīst starptautiskās organizācijas, kas veido ASV bagātības, uzplaukuma un militārā spēka pamatu.” Eplbauma apraksta, cik rupji Tramps uzvedās nesenajā G7 (“lielā septiņnieka”) saietā. Tajā viņš teica, ka NATO esot Savienotajām Valstīm “pārāk dārga”. Tramps lika saprast, ka viņš vienādi zemu vērtē gan NATO, gan WTO (Pasaules tirdzniecības organizāciju), gan Eiropas Savienību.
Epelbauma uzsver: “Pirmo reizi kopš 1945. gada Eiropai ir darīšana ar ASV prezidentu, kuram ir fundamentāli atšķirīgs uzskats par Amerikas starptautisko lomu. Tramps vairāk negrib, lai ASV būtu Rietumu galvenais organizējošais spēks.” Tramps, raksta Epelbauma, varētu izmantot savu tikšanos ar Putinu, lai iebiedētu britus, vāciešus un visus, kuriem liek bažīties Krievijas agresīvā uzvedība, un piespiest tos darīt to, ko viņš grib, jebkurā jomā. Varbūt Tramps šantažēs vāciešus, prasot no viņiem iznīcināt pašmāju auto industriju, citādi amerikāņu karaspēks nepaliks Heidelbergā. Kas attiecas uz mazākām valstīm – Igauniju, Lietuvu –, tām neveicas: nav pietiekamu trumpju, lai kaulētos šajā jaunajā pokera spēlē, un tās varēs iztirgot (!) Putinam, ja viņš tās gribēšot, par lētu maksu…
Te nu laikrakstā “NRA” izsakās Bens Latkovskis un jau virsrakstā vaicā: “Vai Trampa un Putina draudzība apdraud Latvijas drošību?” Un raksta noslēgumā atbild: “No Latvijas drošības viedokļa Putina draudzība ar Trampu mums varētu būt izdevīga.”
Redzēsim, kādas sekas būs Trampa un Putina intīmajai sarunai vienatnē – bez lieciniekiem.