Republikāņu kandidāts Donalds Tramps (centrā) jūsmo par uzvaru priekšvēlēšanās Dienvidkarolīnā, klātesot sievai Melānijai (no labās) un meitai Ivankai.
Republikāņu kandidāts Donalds Tramps (centrā) jūsmo par uzvaru priekšvēlēšanās Dienvidkarolīnā, klātesot sievai Melānijai (no labās) un meitai Ivankai.
Foto – EPA/LETA

Tramps un Klintone izvirzās vadībā 1

Kārtējās priekšvēlēšanās ASV prezidenta kandidātu izraudzīšanai nedēļas nogalē Dienvidkarolīnā uzvarēja republikānis Donalds Tramps, bet Nevadā – demokrāte Hilarija Klintone. Kampaņas sākumā par favorītu uzskatītais republikānis Džebs Bušs pēc neveiksmes paziņoja, ka izstājas no sacensības par prezidenta amatu.

Reklāma
Reklāma

Tramps “noskalpē” Bušu

RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Nekustamo īpašumu magnāts Tramps uzvarēja Dienvidkarolīnā, iegūstot aptuveni trešdaļu balsu un nostiprinoties republikāņu pretendentu vadībā. Reiz par favorītu uzskatītais bijušais Floridas štata gubernators Džebs Bušs savāca tikai aptuveni astoņus procentus balsu, palika ceturtais un izstājās no cīņas, lai gan viņa kampaņā Dienvidkarolīnā bija aktīvi iesaistījies vecākais brālis, eksprezidents Džordžs Bušs. Pēc paziņojuma par savas kampaņas apturēšanu Džebs Bušs solīja “turpināt atbalstīt cīņu par jaunu konservatīvo līderu paaudzi”. Savulaik ceļā uz Balto namu priekšvēlēšanās Dienvidkarolīnā uzvarēja viņa tēvs (1988. g.) un brālis (2000. g.), taču Džeba Buša mēreni ieturētā kampaņa, atbalstot imigrācijas reformu, nespēja konkurēt ar Trampa prasību ierobežot imigrāciju.

Uzvarot Dienvidkarolīnā, Tramps ir “noskalpējis” Bušu klana pārstāvi Džebu, piespiežot viņu izstāties no tālākās sacensības, atzīmē raidsabiedrība BBC. Ja pārliecinošā vadībā būtu izvirzījies cits republikāņu pretendents, nevis pretrunīgais un izaicinošais Donalds Tramps, kurš iesaistījies vārdu duelī ar pašu Romas pāvestu, viņš jau būtu pusceļā uz savas kandidatūras apstiprināšanu partijas konventā vasarā. “Piedalīšanās prezidenta vēlēšanu kampaņā nav izklaide. Tas ir smagi, riebīgi, zemiski, nikni. Tas ir skaisti, kad jūs uzvarat. Dienvidkarolīna, mēs nekad tevi neaizmirsīsim,” pēc uzvaras Tramps solīja štata vēlētājiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trampam ir skaļi atbalstītāji, kuru vairākums ir baltie amerikāņu strādnieki, kurus pievelk viņa sauklis atgriezt Amerikai tās diženumu. Intervijā aģentūrai AFP pensionēts dzelzceļa darbinieks Tomijs Redens paziņojis, ka “Tramps nav politiķis, bet būs godīgāks par Tedu Krusu, Marko Rubio un Džebu Bušu vai Hilariju, vai Bērniju”. “Ja Trampam veiksies priekšvēlēšanu sērijā 1. martā, manuprāt, viņš tiks izvirzīts [par republikāņu kandidātu],” teica Redens. Ņujorkas miljardierim ir arī daudz kritiķu, kuri viņu uzskata par “egoistisku”, “politisku huligānu”, “narcisistu”, “fanātiķi”, “rasistu”, un šo apzīmējumu sarakstu varētu turpināt, ja vien šie vārdi būtu pietiekami pieklājīgi lietošanai tiešraidē, ziņo raidsabiedrība BBC. Taču amerikāņu neapmierinātība ar valdošajām aprindām nāk par labu Trampam, kuru daži viņa atbalstītāji salīdzina ar enerģisko un neapturamo zaķi Baniju, kas rosās bateriju reklāmā. Aptaujas liecina, ka Trampu atbalsta gandrīz četri no desmit amerikāņiem, kas ir nemierā ar Amerikas virzību, un trešdaļa to, kas uzskata, ka pie varas esošie viņus nodevuši. Trampa atbalstītāju vidū vairākums ir vīrieši, gados vecāki cilvēki, personas bez koledžas izglītības un armijas veterāni. Aptuveni trīs ceturtdaļas republikāņu vēlētāju atbalsta Trampa priekšlikumu aizliegt iebraukt ASV musulmaņiem, kas nav ASV pilsoņi.

Klintone izpunktē Sendersu

Demokrātu duelī bijusī valsts sekretāre Hilarija Klintone (53% balsu) apsteidza Vermontas senatoru Bērniju Sendersu (47%). Analītiķi atzīmē, ka Vermontas senatoram Nevadas štatā, kur Klintone bija cerējusi uz divciparu uzvaru, veicās labāk, nekā gaidīts, piesaistot meksikāņu izcelsmes jauniešus ar aicinājumu ieviest bezmaksas izglītību universitātēs. Pēc raidsabiedrības NBC datiem, Sendersu atbalstīja 53% meksikāņu izcelsmes amerikāņu, bet tikai 22% afroamerikāņu, kas izšķīra balsojumu par labu Klintonei. Pēc uzvaras Nevadā Klintone var atviegloti uzelpot, jo panākums pēc nedēļas Dienvidkarolīnā un citos dienvidu štatos varētu nākt vieglāk, paverot ceļu uz viņas kandidatūras apstiprināšanu partijas saietā jūlijā.

Marko Rubio jāiekāpj Džeba Buša kurpēs

Vairāk nekā desmit štatos balsošana notiks 1. martā. Pēc balsojuma “superotrdienā” republikāņu kandidātu loks varētu sašaurināties līdz trim pretendentiem, par vietu trijniekā cīnoties senatoram no Teksasas Tedam Krusam un Floridas senatoram Marko Rubio un tālu atpaliekot Džonam Kesičam un Benam Kārsonam. Krusam ir iespēja uzvarēt Ņujorkas miljardieri dienvidu štatos, un Marko Rubio var atgūt Republikāņu partijas ietekmīgu aprindu atbalstu, lai izvirzītos vadībā pēc priekšvēlēšanām svārstīgajos štatos marta beigās. Analītiķu vērtējumā Teds Kruss var likties pārāk konservatīvs Republikāņu partijas vadībai, tāpēc par republikāņu vairākuma atbalstītu kandidātu varētu kļūt Marko Rubio. Pērn, priekšvēlēšanu kampaņai uzņemot gaitu, Rubio paziņoja, ka neuzskata sevi par nepieredzējušu un tāpēc mazāk spējīgu kandidātu kā Džebs Bušs, kurš tolaik šķita ietekmīgākais republikāņu pretendents. Tagad pēc Džeba Buša izstāšanās Marko Rubio jāapliecina sava varēšana un pretenzijas uz partijas vadošā kandidāta statusu cīņā par izvirzīšanu prezidenta amatam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.