Tramps un Kims paraksta kopīgu dokumentu 0
ASV prezidents Donalds Tramps un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns vakar samitā Singapūrā parakstījuši kopīgu dokumentu, Ziemeļkorejai apņemoties “strādāt Korejas pussalas pilnīgas denuklearizācijas virzienā”, bet ASV apņemoties sniegt Ziemeļkorejai drošības garantijas.
Abi līderi cildina viens otru
Pēc Trampa teiktā, parakstītais dokuments esot “ļoti svarīgs” un visai daudzpusīgs”, piebilstot, ka Ziemeļkorejas denuklearizācijas process notiks “ļoti ātri”. Abi samita dalībnieki cildināja viens otru, solot, ka “pasaule redzēs lielas pārmaiņas pēc vēsturiskās vienošanās parakstīšanas”. “Mēs nolēmām atstāt pagātni aiz muguras,” sacīja Kims, izsakot pateicību Trampam par to, ka šī tikšanās notikusi. Tramps cildināja Kimu kā “ļoti vērtīgu un gudru sarunvedēju savas tautas labā”. ASV prezidents arī pauda cerību, ka viņš un Kims tiksies vēl daudzas reizes, un piebilda, ka noteikti uzaicināšot Kimu uz Balto namu Vašingtonā. Preses konferencē samita nobeigumā prezidents Tramps paziņoja, ka nodomājis pārtraukt kopīgās militārās mācības ar Dienvidkoreju. Šis Trampa paziņojums bija negaidīts gan Dienvidkorejas, gan ASV militārpersonām, un militāro ekspertu aprindās tiek uzskatīts par piekāpšanos Ziemeļkorejai, atzīmē aģentūra “Reuters”.
Vēlas veidot jaunas attiecības
Kopējā paziņojumā Tramps un Kims apliecina abu pušu vēlmi veidot jaunas attiecības starp ASV un Ziemeļkoreju un iedibināt “ilgstošu un stingru miera režīmu Korejas pussalā”. Prezidents Tramps apņēmies sniegt drošības garantijas Ziemeļkorejai, bet priekšsēdētājs Kims apstiprinājis savu stingro un nemainīgo apņemšanos pabeigt Korejas pussalas denuklearizāciju. ASV un Ziemeļkoreja apņemas atgūt Korejas kara gūstekņu un bez vēsts pazudušo personu pīšļus un nekavējoties repatriēt jau identificēto personu pīšļus. ASV un Ziemeļkoreja apņemas visdrīzākajā laikā turpināt sarunas, ko no ASV puses vada valsts sekretārs Maiks Pompeo un Ziemeļkorejas atbilstoša amatpersona, lai īstenotu ASV un Ziemeļkorejas samita mērķus. Analītiķi atzīmē, ka dokumentā nav detalizēti izklāstīts ceļš uz Ziemeļkorejas denuklearizāciju, radot šaubas, vai Phenjana pildīs solījumus, kas agrāk tikuši vairākkārt pārkāpti. Aptauja ASV liecina, ka 71% aptaujāto amerikāņu atbalsta Singapūras samita rīkošanu, taču gandrīz puse (49%) uzskata, ka Ziemeļkorejas vadība nav nopietni noskaņota kliedēt bažas par savu kodolprogrammu, ko 75% amerikāņu uzskata par nopietnu apdraudējumu.
Sankcijas Ziemeļkorejai pagaidām paliek spēkā
Ziemeļkorejai noteiktās sankcijas pagaidām paliek spēkā, teica prezidents Tramps, vienlaikus norādot, ka vēlas tās atcelt, cik vien drīz iespējams.”Sankcijas tiks atceltas, kad mēs būsim pārliecināti, ka kodolieroči vairs nav faktors,” preses konferencē pēc samita sacīja Tramps. Ķīna jau ierosinājusi, ka ANO Drošības padomei vajadzētu apsvērt Ziemeļkorejai noteikto sankciju apturēšanu vai atcelšanu, ja Phenjana rīkojas atbilstoši ANO rezolūcijām un diplomātiskajās sarunās tiek panākts progress.
ASV nav plašas izlūkinformācijas par Ziemeļkoreju, sacīja Tramps, tomēr “mums ir pietiekami daudz izlūkinformācijas, lai zinātu, ka viņiem ir ļoti nozīmīgs kodolieroču arsenāls”. Tramps piebilda, ka sarunās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu ticis “nopietni spriests” arī par cilvēktiesību situāciju Ziemeļkorejā, atzīstot, ka “tā ir smaga”. “Kims saprot, ko ASV sarunās centās panākt,” norādīja Tramps. “Es uzskatu, ka viņš šīs lietas paveiks.” Līderi solīja izveidot jaunas ASV un Ziemeļkorejas attiecības “atbilstoši abu valstu tautu centieniem pēc miera un labklājības”.