Tramps un Duda vienojas par aizsardzību 0
ASV prezidents Donalds Tramps un Polijas prezidents Andžejs Duda Baltajā namā parakstījuši jaunu aizsardzības vienošanos, kas paredz izvietot Polijā vēl tūkstoš ASV karavīru rotācijas kārtībā.
Abu prezidentu kopējā preses konferencē Tramps paziņoja, ka ASV spēku papildu kontingenta izvietošanu apmaksās Polija, kas paredz arī iepirkt ASV modernākos iznīcinātājus “F-35”, atzīmē raidsabiedrība CNN. ASV spēku papildu kontingenta izvietošana neizmainīs ASV spēku kopējo skaitu Eiropā, jo karavīrus pārvietos rotācijas kārtībā no Vācijas.
Šobrīd Polijā ir izvietoti aptuveni 4000 ASV karavīru. Analītiķi atzīmē, ka ASV prezidents uzslavēja Poliju par NATO noteiktā aizsardzības budžeta apjoma (vismaz divi procenti no iekšzemes kopprodukta) ievērošanu un nopēla Vāciju, kas nepilda šo noteikumu. “Polija nodrošinās militāro bāzi, infrastruktūru un vajadzīgo finansējumu, lai varētu izvietot aptuveni tūkstoš ASV karavīru,” teica Tramps, piebilstot, ka “šis projekts neko nemaksās ASV pusei”.
Polijas prezidents Duda atzīmēja ASV papildu kontingenta izvietošanas svarīgumu apstākļos, kad Krievija izvieto vismodernāko bruņojumu Polijas kaimiņos esošajā Kaļiņingradas apgabalā. Militārie eksperti atzīmē, ka vienošanās paredz arī sadarbību loģistikas jomā un bruņutanku brigādes un aviācijas brigādes mēroga militāra štāba izveidošanu. ASV mediji atzīmē, ka, lai panāktu prezidenta Trampa piekrišanu ASV papildspēku izvietošanai, Polija ir izmantojusi arī prezidenta vājību uz uzslavām, pieļaujot jaunās militārās bāzes nosaukšanu par “Trampa fortu”.
Pēdējā laikā prezidenta Trampa administrācija bija galvenokārt pievērsusies Ķīnas radītajam stratēģiskajam apdraudējumam, taču vienošanās ar Poliju liecina, ka ASV patur redzeslokā arī Krieviju, kas, Pentagona ieskatā, ir vienīgā otrā valsts, kas varētu radīt ASV eksistenciālus draudus, atzīmē aģentūra “Reuters”.
Daži eksperti uzskata, ka Trampa solījums izvietot Polijā ASV spēku papildu kontingentu drīzāk uzskatāms par atzinību Polijai par tās aizsardzības budžeta atbilstību NATO prasībām nekā atbildi uz jaunu apdraudējumu no Krievijas puses. Polija ir viena no astoņām NATO dalībvalstīm (no 28), kuras aizsardzības budžets pārsniedz divus procentus no iekšzemes kopprodukta.
ASV prezidenta paziņojums ir skaidrs politisks vēstījums citām NATO dalībvalstīm, kas nepilda savas saistības finanšu jomā, intervijā “Reuters” izteicies Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra Krievijas un Eirāzijas programmu direktora vietnieks Džefrijs Mankofs. Viņaprāt, prezidenta Trampa lēmums par papildspēku izvietošanu vērtējams kā uzslava Polijai, nopēlums Vācijai un brīdinājums Krievijai. ASV spēku papildu kontingenta uzdevums ir pievērsties loģistikas un atbalsta operāciju pilnveidošanai, vienlaikus Vašingtonai dodot skaidru signālu Maskavai.
Krievijas Ārlietu ministrija norādījusi, ka Polijā izvietotā ASV kontingenta palielināšana esot 1997. gadā noslēgtās Krievijas un NATO vienošanās pārkāpums, taču Rietumu diplomāti noraida šo apgalvojumu.