Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi prezidenta Donalda Trampa runas beigās, republikāņu likumdevējiem jūsmīgi aplaudējot, demonstratīvi saplēsa lapas ar viņa runas izdruku.
Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi prezidenta Donalda Trampa runas beigās, republikāņu likumdevējiem jūsmīgi aplaudējot, demonstratīvi saplēsa lapas ar viņa runas izdruku.
Foto: Jonathan Ernst/REUTERS/SCANPIX/LETA

Tramps sašķeļ Ameriku un gatavo augsni savai pārvēlēšanai 0

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien Kongresā teica gadskārtējo runu par valsts stāvokli, slavējot savas prezidentūras panākumus, kritizējot demokrātu politiķus un apgalvojot, ka viņš turējis savus solījumus.

Reklāma
Reklāma

Gatavo augsni savai pārvēlēšanai

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

ASV mediji atzīmē, ka prezidenta runa bija uzbrūkoša un ļoti partijiska, Trampam gatavojot politisko augsni savai pārvēlēšanai novembrī. Prezidents slavēja savas administrācijas panākumus ekonomikā, bruņoto spēku stiprināšanu un atjaunotos tirdzniecības līgumus. Viņš lepojās ar savu kā arhitekta lomu septiņu miljonu jaunu darba vietu izveidošanā un uzņēmumu akciju kursu kāpumā biržās.

“Tikai trīs gados mēs esam sagrāvuši uzskatu par Amerikas lejupslīdi un esam atteikušies no Amerikas likteņa pieticīgā vērtējuma. Mēs virzāmies uz priekšu ar ātrumu, kas bija neiedomājams vēl pavisam nesen, un mēs nekad negriezīsimies atpakaļ,” apgalvoja Tramps. Analītiķu ieskatā, Baltā nama fiskālā politika, radot miera laikā nepieredzētus budžeta iztrūkumus, ir nodarījusi ilgtermiņa kaitējumu valsts saimniecībai.

CITI ŠOBRĪD LASA
Pēc Trampa runas republikāņi skandēja “Vēl četrus gadus”, bet vairākums demokrātu klusēja.

Kongresā vēl nepieredzētā publiskā apvainojumā Tramps izlikās neredzam Pārstāvju palātas spīkeres (trešās amatpersonas valsts politiskajā hierarhijā) Nensijas Pelosi sveicienam pasniegto roku. Trampa runas beigās, republikāņu likumdevējiem jūsmīgi aplaudējot, Pelosi demonstratīvi saplēsa lapas ar viņa runas izdruku.

Šo momentu videoieraksti kļuvuši par populārākajiem sociālajos tīklos. Skaidrojot savu rīcību, Pelosi teica: “Tas bija pieklājīgi, ņemot vērā alternatīvu.” Izsakoties par Trampa runu, Senāta demokrātu mazākuma līderis Čaks Šūmers sacīja: “Tā bija demagoģiska, necienīga, šauri partijiska un pārāk daudzās vietās nepatiesa.”

Prezidents izmanto blakus efektus

Kā bijušais televīzijas šovu vadītājs Tramps bija iekļāvis savā runā negaidītus blakus efektus, piemēram, prezidenta Brīvības medaļas – ASV augstākā civilā apbalvojuma – pasniegšanu konservatīvajam radiožurnālistam Rašam Limbo, kurš gadu desmitiem asi kritizējis demokrātu politiķus, no kuriem daudzi atradās zālē.

Savā runā Tramps pieminēja drosmīgo karavīru Taunsendu Viljamsu, kurš četras reizes pabijis kaujas uzdevumos Tuvajos Austrumos, Viljamsam apkampjot sievu un bērnus tieši Kongresa sēžu zālē un sajūsminot likumdevējus un miljoniem televīzijas skatītāju.

Starp Trampa uzaicinātajiem viesiem uz viņa runu bija robežpatruļas policiste, kuras brāli 2018. gadā noslepkavoja kāds nelegālais imigrants, un bijušais Karakasas policijas priekšnieks Ivans Simonoviss, kurš pavadījis vairākus gadus cietumā Venecuēlas kreisās valdības laikā.

Reklāma
Reklāma

Pārstāvju palātā kā lūgts viesis uz Trampa runu bija ieradies arī Venecuēlas opozīcijas līderis Huans Gvaido, kuru Trampa administrācija ir atzinusi par Venecuēlas pagaidu prezidentu.

Tramps savā runā solīja, ka Venecuēlas kreisā prezidenta Nikolasa Maduro “tirānija tiks sagrauta”.

Panāk reitinga kāpumu

“Amerikas ienaidnieki bēg, Amerikas panākumi aug un Amerikas nākotne spoži mirdz,” deklarēja Tramps. “Trīs īsos gados mēs esam satriekuši amerikāņu pagrimuma mentalitāti un esam noraidījuši Amerikas likteņa noniecināšanu. Mēs virzāmies uz priekšu tādā gaitā, kas pirms neilga laika bija neiedomājama, un mēs nekad neiesim atpakaļ!”

Prezidents apgalvoja, ka viņa īstenotā valsts regulējuma mazināšanas un nodokļu apcirpšanas politika ir atbildīga par “nesalīdzināmiem panākumiem” ekonomikā. Viņa pretinieki gan kritizējuši šo politiku kā kaitīgu videi un tādu, kas ir labvēlīga turīgajiem, bet ne trūcīgajiem.

Tramps uzstāja, ka viņš “veido pasaulē visplaukstošāko un iekļaujošāko sabiedrību – tādu, kurai var pievienoties katrs pilsonis”.

“Atšķirībā no tik daudziem, kas nākuši pirms manis, es turu savus solījumus,” apgalvoja Tramps, kā piemērus savu saistību pret vēlētājiem izpildei minot jauno ASV–Meksikas–Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu, tirdzniecības vienošanos ar Ķīnu, militāro izdevumu palielināšanu, pasākumus nelegālās imigrācijas apturēšanai un savu solījumu “izbeigt Amerikas karus Tuvajos Austrumos”.

Tramps teica runu par valsts stāvokli dienu pirms viņa gaidāmās attaisnošanas impīčmenta prāvā Senātā. Pirms pusotra mēneša demokrātu kontrolētā Pārstāvju palāta izvirzīja viņam divas impīčmenta apsūdzības par spiediena izdarīšanu uz Ukrainu personiska politiska labuma gūšanai un Kongresa darba kavēšanu.

Demokrātu partijas ierosinātā impīčmenta procedūra prezidenta Trampa tēlam nav kaitējusi, bet, iespējams, to pat uzlabojusi, liecina Gelapa institūta jaunākā sabiedriskās domas aptauja.

Tajā konstatēts, ka pozitīvu vērtējumu Trampa darbībai paudis lielākais respondentu skaits kopš viņa stāšanās amatā 2017. gadā.

49% amerikāņu pozitīvi vērtējuši Trampa veikumu prezidenta amatā, bet 50% prezidenta vadības stils nepatīk. Sociologi nav spējuši konstatēt, kas tieši izsaucis Trampa reitinga kāpumu – impīčmenta procedūra un reakcija uz to, stāvoklis ekonomikā vai citi faktori.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.