
Tramps pieļāvis smagāko, postošāko un nevajadzīgāko ekonomisko kļūdu mūsdienu vēsturē 0
Izdevums “The Economist” asi kritizējis Donalda Trampa lēmumu noteikt jaunus ievedmuitas nodokļus, nosaucot 2. aprīli par “iznīcības dienu”.
Izdevums norāda, ka ASV prezidents ir pieļāvis smagāko, postošāko un nevajadzīgāko ekonomisko kļūdu mūsdienu vēsturē.
“Ja jūs vēl neesat pamanījuši, kā Ameriku ‘aplaupa, dedzina, izvaro un apzog’ tuvākas un tālākas valstis vai ka tai ‘brutāli liegts ceļš uz labklājību’, tad apsveicam — jūsu saikne ar realitāti, acīmredzot, ir ciešāka nekā ASV prezidentam,” ironizē izdevums, atsaucoties uz Trampa publiskajiem izteikumiem, ar kuriem viņš pamato kraso pavērsienu ASV tirdzniecības politikā.
“Grūti pateikt, kas ir satraucošāk — vai tas, ka brīvās pasaules līderis izsaka šādus apgalvojumus, vai tas, ka viņš, savu ilūziju vadīts, tiešām ir ieviesis visaptverošāko tarifu režīmu mūsdienu vēsturē,” raksta izdevums.
Kopējā ASV tarifa likme tagad pārsniegšot pat 19. gadsimta Lielās depresijas laiku līmeni.
Trampa pasludinātais “atbrīvošanas dienas” solis, kā uzsver izdevums, iezīmē pilnīgu atteikšanos no starptautiskās tirdzniecības kārtības un atgriešanos pie protekcionisma.
Tramps “apgriezis ar kājām gaisā” priekšstatus par vēsturi un ekonomiku. Viņš idealizējis laikus ar augstiem muitas tarifiem un zemu ienākumu nodokli — 19. gadsimta beigas.
Tomēr pētījumi liecina, ka tieši šie tarifi toreiz būtiski bremzēja ekonomikas attīstību.
“Muitas likmes lielā mērā saasināja Lielo depresiju. Tās kaitē visām ekonomikām arī mūsdienās. Fondu tirgus nākotnes līgumu vērtība krīt, bet uzņēmuma “Nike”, kuram ir ražotnes Vjetnamā, akcijas sarukušas par 7%. Vai Tramps tiešām domā, ka amerikāņiem būs labāk, ja viņi paši atsāks šūt sporta apavus?” – vaicā izdevums.
Kā zināms, Tramps pēc tarifu ieviešanas salīdzināja Ameriku ar pacientu, kuram veikta operācija un kurš ir izdzīvojis.
Viņš ir pārliecināts, ka spēs “padarīt Ameriku atkal diženu”.
Jau vēstīts, ka sestdien stājušies spēkā ASV prezidenta Donalda Trampa izsludinātie 10% muitas tarifi importam no visām ārvalstīm, izņemot Kanādu un Meksiku.
Plānots, ka 9.aprīlī aptuveni 60 Savienoto Valstu tirdzniecības partneriem, tai skaitā Eiropas Savienībai (ES), Japānai un Ķīnai, tiks piemērotas vēl augstākas likmes. Ķīnai tiks piemērots 34% tarifs un ES 20% tarifs.
Dienu, kurā viņš paziņoja par jaunajiem tarifiem, Tramps nodēvēja par “Atbrīvošanas dienu”.
Šis ir līdz šim agresīvākais solis Trampa kareivīgajā tirdzniecības politikā.
Ekonomisti prognozē, ka ASV patērētāji izjutīs ievērojamu cenu kāpumu, taču to izjutīs arī patērētāji Eiropā un citās pasaules daļās.
Atbildot uz Vašingtonas noteiktajiem jaunajiem muitas tarifiem, Ķīna paziņoja, ka no 10.aprīļa piemēros papildu 34% muitas tarifu visu ASV preču importam.
Vienlaikus Ķīna paziņoja, ka ievieš eksporta kontroles mehānismus septiņiem retzemju elementiem, un iesniegs sūdzību Pasaules Tirdzniecības organizācijā par ASV noteiktajiem tarifiem Ķīnas precēm.
Arī ES paziņoja, ka ir gatava īstenot pretpasākumus.
ES tirdzniecības un ekonomiskās drošības komisārs Marošs Šefčovičs paziņoja, ka ES rīkosies “mierīgi, pakāpeniski, vienoti” un dos laiku sarunām. Taču viņš uzsvēra, ka ES nesēdēs rokas klēpī salikusi.
Francija un Vācija ir paziņojušas, ka ES varētu atbildēt ar nodokli ASV tehnoloģiju uzņēmumiem.
Jaunie tarifi neskar Kanādu un Meksiku, jo Savienotās Valstis jau tām piemērojušas atsevišķus tarifus līdz pat 25% apmērā.