Tramps ietur samiernieciskāku toni 0
ASV prezidenta Donalda Trampa pirmā uzruna Kongresā par valsts stāvokli bija ieturēta optimistiskā tonī, prezidentam solot “virzīties uz priekšu ar skaidru vīziju un taisnīguma apziņu, lai darītu Ameriku atkal diženu visiem amerikāņiem”. Republikāņu likumdevēji bieži aplaudēja prezidenta uzrunai, taču demokrāti sēdēja akmeņainām sejām, tautas kalpiem simboliski atainojot amerikāņu sabiedrības polarizāciju Trampa prezidentūras pirmā gada vērtējumā.
Prezidents piesauc amerikāņu sapni
Savā runā Tramps centās atainot valsti, kas vienoti virzoties uz priekšu, lai nodrošinātu amerikāņiem labāku politisko un finansiālo nākotni. Viņš izmantoja saukli par tradicionālo amerikāņu sapni, kas esot sasniedzams ar smagu darbu un ticību sev un Amerikai. “Nekad agrāk nav bijis labāks laiks, lai piedzīvotu amerikāņu sapni. Kopā mēs varam sasniegt jebko,” apgalvoja prezidents, uzsverot savu cerību, ka prezidentūras otrajā gadā viņam izdosies mazināt politiskās un sociālās plaisas valstī. Savā runā prezidents izteica gatavību sniegt atvērtu roku demokrātiem, lai strādātu kopā un aizsargātu mūsu pilsoņus, lai kāda būtu viņu izcelsme, ādas krāsa un ticība. Trampa samierniecisko toni noteica politiskā nepieciešamība, jo viņa centieni panākt demokrātu atbalstu saviem likumprojektiem, īpaši par imigrāciju un nodokļu reformu, bijuši nesekmīgi, atzīmē izdevums “Politico”. Tramps aicināja Kongresu “nolikt politiku malā” un reformēt valsts imigrācijas sistēmu. Viņš vainoja “atvērtās robežas, kas ļauj narkotikām un bandām iekļūt mūsu visneaizsargātākajās kopienās”. Trampa plāns paredz iespēju iegūt ASV pilsonību 1,8 miljoniem gados jaunu imigrantu, kas nelegāli ievesti ASV jau bērnībā, kā arī ievērojami ierobežot legālo imigrāciju un piešķirt 25 miljardus dolāru viņa solītā mūra būvniecībai uz robežas ar Meksiku.
Analītiķi atzīmē, ka ASV ekonomikā ir rosība, bet prezidenta Trampa popularitāte saglabājas zema. Runā par valsts stāvokli Tramps atkal slavēja savu plānu par Amerikas ceļu un citas infrastruktūras atjaunošanu. Tramps apgalvoja, ka viņa prezidentūras pirmajā gadā esot izveidoti 2,4 miljoni jaunu darba vietu, taču ekonomisti to saista ar valsts saimniecības atgūšanos no lejupslīdes. Tramps raksturoja ASV akciju tirgus vērtības pieaugumu līdz astoņiem triljoniem dolāru kā “lielisku ziņu” amerikāņu pensiju kontiem un pensiju fondiem. “Mūsu īstenotā plašā nodokļu pazemināšana sniedz milzīgu atvieglojumu vidusšķirai un mazajiem uzņēmumiem,” viņš piebilda. Tramps aicināja Kongresu pieņemt likumu par 1,5 triljonu dolāru piešķiršanu ASV ceļu, tiltu un citas infrastruktūras modernizēšanai, jo droša un mūsdienīga infrastruktūra ir vajadzīga ekonomikas attīstībai.
Demokrātu vārdā atbild Džozefs Kenedijs
Prezidenta Donalda Trampa ziņojumam par valsts stāvokli atbildēja demokrātu kongresmenis no Masačūsetsas štata 37 gadus vecais Džozefs Kenedijs, prezidenta Džona Kenedija brāļa Roberta mazdēls. Kā ziņo raidsabiedrība BBC, Kenedijs centās pārtrumpot Trampu ar apgalvojumu, ka tieši viņš runā to amerikāņu vārdā, kas jūtas aizmirsti un pamesti. Paužot skumjas par “sašķelto valsti” un raksturojot Trampa prezidentūru kā “haosu”, Kenedijs teica, ka “daudzi amerikāņi pavadīja pagājušo gadu raizēs, dusmās un bailēs”. “Huligāni var veikt sitienu, kas atstāj pēdas,” teica kongresmenis Kenedijs, “taču viņiem nekad ASV vēsturē nav izdevies iegūt tādu spēku un gara stingrību, kāda ir cilvēkiem, kas ir vienoti savas nākotnes aizstāvībā.”
Analītiķi atzīmē, ka Demokrātu partijā nav notikusi paaudžu atjaunotne. Savā atbildē Kenedijs uzsvēra vienotību, pozitīvu ievirzi un mērķa kopību, ko Demokrātu partija ir lielā mērā zaudējusi kopš Baraka Obamas prezidentūras sākuma. Demokrāti nevar atļauties politikānismu, pretstatot dažādas iedzīvotāju grupas, kad, vienai uzvarot, otrai ir jāzaudē, teica Kenedijs, uzsverot, ka pasaules spēcīgākajā un bagātākajā valstī nevienu nevajadzētu pamest bez palīdzības. Viņš atzina, ka politiķus mēdz uzslavēt par dotajiem solījumiem, taču valsti stiprina izpildītie solījumi.