Tramps gadskārtējā uzrunā Kongresā aicināja amerikāņus “izvēlēties diženumu” 0
Gadskārtējā uzrunā Kongresā par valsts stāvokli ASV prezidents Donalds Tramps aicināja amerikāņus “izvēlēties diženumu” un daudz runāja par vienotību un abu partiju sadarbību, taču viņa vārdi bija pretrunā ar darbību pirmajos divos prezidentūras gados.
Par darbavietām un Amerikas interesēm
Tramps pavēstīja, ka Baltā nama darba kārtība “fokusēsies uz darbavietām, tirdzniecību, infrastruktūru, medikamentu cenām un imigrāciju” un ka viņš “īstenos ārpolitiku, kas liek pirmajā vietā Amerikas intereses”. “Darbavietu un bagātības zagšanai ir pienācis gals,” Tramps sacīja, piedēvējot to Ķīnai.
Tramps aicināja Kongresu pieņemt mainīto Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līgumu, kas viņa laikā panākts sarunās ar Kanādu un Meksiku, kā arī aicināja pieņemt jaunu likumu, kas noteiktu vienādus tarifus jebkurai valstij, kas noteiktu “negodīgas” nodevas kādam ASV ražojumam.
Prezidents novērtēja atzinīgi ASV ekonomikas stāvokli, īpaši lepojoties ar zemo bezdarbu un savu nodokļu samazināšanas programmu un deregulācijas centieniem. Uzrunā Tramps aicināja demokrātu un republikāņu partijas apņemties desmit gadu laikā ASV izskaust AIDS.
Partiju pretstāve saglabājas
Kongresa starpvēlēšanās novembrī vairākumu Pārstāvju palātā ieguva Demokrātu partijas likumdevēji, kas vēsi uzņēma prezidenta aicinājumus uz “politisko vienotību”. Tramps apgalvoja, ka “smieklīgā partijiskā izmeklēšana” (par Krievijas iejaukšanos ASV 2016. gada prezidenta vēlēšanu procesā – Red.) varot kaitēt ASV labklājībai, bet demokrāti pārmet Trampam, ka viņš ir pametis novārtā ASV tradicionālās vērtības.
Tramps atkārtoti solīja uzcelt žogu uz robežas ar Meksiku, lai gan viņa prasība par naudas piešķiršanu šim projektam ilgāk nekā mēnesi apturēja federālās valdības darba finansējumu. Analītiķu ieskatā, ja prezidents centīsies panākt žoga finansēšanu, izsludinot ārkārtas stāvokli Meksikas pierobežā, tas padziļinās partiju pretstāvi.
Viņš brīdināja, ka Kongresam ir tikai 10 dienas laika, lai pieņemtu budžetu federālās valdības finansēšanai, un teicās nodrošināt, ka viņa solītais mūris gar Meksikas robežu tiktu pabeigts.
Rets izņēmums bija Kongresā pirmo reizi ievēlētās deputātes, kuras bija tērpušās baltā, protestējot pret prezidenta daudzkārt paustajām nievām sievietēm. Šoreiz, Trampam paziņojot, ka “Kongresā ir vairāk sieviešu nekā jebkad agrāk”, viņas aplaudēja. Piecēlās arī likumdevējas no Trampam opozīcijā esošās Demokrātu partijas, saņemot plašu “pieci” no kolēģiem.
Pelosi apliecina politisko pieredzi
Pārstāvju palātas demokrātu vairākuma līdere Nensija Pelosi, arī tērpusies baltā, 78 gadu vecumā demonstrēja politiskās pieredzes un personiskās attieksmes paraugu, bieži apņēmīgi paliekot sēžam, kad republikāņi lēca kājās, lai aplaudētu Trampam. Kad prezidents paziņoja, ka “mūsu valsts stāvoklis ir stiprs”, Pelosi palika sēžam un nogrozīja galvu.
Dienu pirms uzrunas Kongresā par valsts stāvokli, tiekoties ar televīzijas raidījumu vadītājiem, Tramps apsūdzēja Pelosi “smagā kaitniecībā valstij” un apgalvoja, ka Senāta mazākuma līderis Čaks Šumers ir “nožēlojams zaudētājs”.
Bijušo viceprezidentu Džo Baidenu, varbūtēju kandidātu 2020. gada prezidenta vēlēšanās, Tramps nodēvēja par “stulbu”. Demokrātu atbildi Trampam deva Džordžijas štata politiķe Steisija Eibramsa, paziņojot, ka “valdības slēgšana bija ASV prezidenta triks, kas ir pretrunā ar jebkādu taisnīgumu, pametot ne tikai mūsu cilvēkus, bet arī atsakoties no mūsu vērtībām”.
Demokrāti ironizēja un pauda neizpratni pēc Trampa paziņojuma, ka starp ASV un Ziemeļkoreju varētu izcelties karš, ja viņš nebūtu ievēlēts prezidenta amatā. Tramps pavēstīja – viņa tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu notiks februāra beigās Vjetnamā. Prezidents teica, ka ASV tēriņos jaunām raķetēm pārspēs Krieviju un citus, ja netiks noslēgts jauns raķešu ierobežošanas līgums.