Bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Džons Brennans paziņojis, ka viņa drošības pielaides atsaukšana ir daļa no prezidenta Trampa plašāka mēģinājuma apspiest runas brīvību un sodīt kritiķus.
Bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktors Džons Brennans paziņojis, ka viņa drošības pielaides atsaukšana ir daļa no prezidenta Trampa plašāka mēģinājuma apspiest runas brīvību un sodīt kritiķus.
Foto – Leah Millis/REUTERS/LETA

Tramps atsauc bijušā CIP direktora drošības pielaidi 1

ASV prezidents Donalds Tramps atsaucis bijušā Centrālās izlūkošanas pārvaldes direktora Džona Brennana drošības pielaidi, jo “Brennana meli un pēdējā laika uzvedība, ko raksturo arvien niknāki izteikumi, ir pilnīgi nesaderīgi ar pieeju valsts visciešāk glabātajiem noslēpumiem”. Brennans atbildējis, ka “mani principi ir daudz vairāk vērti nekā pielaides, un es nepiekāpšos”.

Reklāma
Reklāma

Atņem pielaidi Trampa kritiķiem

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

ASV mediji atzīmē, ka drošības pielaide Brennanam atsaukta tādēļ, ka bijušais CIP direktors bija kļuvis par vienu no asākajiem prezidenta Trampa kritiķiem. “Brennana kunga meli un pēdējā laika uzvedība, ko raksturo arvien niknāki izteikumi, ir pilnīgi nesaderīgi ar pieeju valsts visciešāk glabātajiem noslēpumiem un aparatūrai, kas ir mūsu pretinieku galvenais mērķis, lai radītu šķelšanos un haosu,” teikts Baltā nama paziņojumā. “Brennana kungs pēdējā laikā ir izvirzījies kā bijušais augsta ranga ierēdnis ar pieeju ļoti sensitīvai informācijai un izteicis virkni nepamatotu un briesmīgu apsūdzību tīmeklī un televīzijā par šo administrāciju,” prezidenta Trampa paziņojumu citē laikraksts “The New York Times”. Baltā nama preses sekretāre Sāra Sendersa piebilda, ka administrācija apsverot arī drošības pielaižu atsaukšanu bijušajam Federālā izlūkošanas biroja (FIB) direktoram Džeimsam Komijam, bijušajam Nacionālā izlūkdienesta direktoram Džeimsam Kleperam, bijušajam Nacionālās drošības aģentūras direktoram Maiklam Heidenam, bijušajai nacionālās drošības padomniecei Sūzenai Raisai, bijušajai FIB juristei Laizai Peidžai, bijušajai tieslietu ministra vietniecei Sallijai Jeitsai, bijušajam FIB pretizlūkošanas aģentam Pīt-eram Strokam, bijušajam FIB direktora vietniekam Endrū Makeibam un no amata atceltajam tieslietu ministra vietniekam Brūsam Oram. Visas šīs amatpersonas kritizējušas prezidenta Trampa darbību valsts galvas amatā, īpaši norādot uz viņa kampaņas darbinieku un administrācijas ierēdņu saikni ar Krievijas amatpersonām un Kremļa mēģinājumiem iejaukties ASV prezidenta vēlēšanu procesā. Tramps pieprasījis atsaukt drošības pielaides drošībniekiem un ierēdņiem, kas veicinājuši sazvērestības atklāšanu par Trampa un viņa kampaņas darbinieku sadarbību ar Kremli prezidenta vēlēšanu iznākuma ietekmēšanā.

Drošībnieki netaisās noiet malā

Analītiķi atzīmē, ka veidojas absurda situācija, ASV prezidentam vēršoties pret savas valsts izlūkdienestiem un apšaubot to secinājumus par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā. “Šāda rīcība (pielaides atsaukšana) ir daļa no Trampa kunga plašāka mēģinājuma apspiest runas brīvību un sodīt kritiķus,” paziņojis Brennans. “Tam vajadzētu dziļi satraukt visus amerikāņus, tostarp izlūkdienesta profesionāļus, par cenu, ko var maksāt atklāta valoda. Mani principi ir daudz vairāk vērti nekā pielaides, un es nepiekāpšos,” viņš uzsvēra. Vēlāk intervijā raidsabiedrībai MSNBC Brennans piebilda: “Ja prezidents uzskata, ka viņa rīcība liks bijušajam CIP direktoram vienkārši noiet malā un klusēt, viņš ir ļoti smagi kļūdījies.” “Savā karjerā CIP un nacionālās drošības jomā es esmu pieredzējis, ka šādi uzvedas un rīkojas ārzemju tirāni, despoti un autokrāti,” viņš teica. “Es nekad nedomāju, ka ko tādu redzēšu ASV. Manuprāt, visiem amerikāņiem ir kritiski jāizvērtē, kas šobrīd notiek mūsu valdībā un cik nenormālas, bezatbildīgas un bīstamas ir šīs darbības,” teica Brennans. Viņš piebilda, ka valdība nav viņu informējusi par drošības pielaides atsaukšanu. Brennans asi kritizēja prezidenta Trampa izteikumus preses konferencē pēc sarunām ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Helsinkos jūlijā, raksturojot Trampa izteikumus kā “pavisam tuvus nodevībai” un secinot, ka “viņš (Tramps) pilnībā ir Putina kabatā”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eksperti atzīmē, ka ASV izlūkdienestu veterāni nereti kā padomdevēji tiek iesaistīti sarežģītu problēmu risināšanā un drošības pielaides atsaukšana atņemtu iespēju izmantot viņu pieredzi. Arī bijušais Nacionālā izlūkdienesta direktors Džeimss Klepers, kura amata pienākumos bija ASV 17 izlūkdienestu darbības koordinēšana, paziņojis, ka turpinās kritizēt prezidenta Trampa darbību. “Vai republika pastāvēs vai kritīs no tā, vai Džons (Brennans), es vai vēl kāds no nosauktajiem saglabāsim pielaidi slepenai informācijai?” retoriski jautā Klepers un atbild: “Protams, ne.” “Manuprāt, svarīgākais jautājums šajā lietā ir (ASV Konstitūcijas) pirmā labojuma (par runas brīvību) pārkāpšana. Cilvēkiem vajadzētu par to nopietni padomāt,” uzskata Klepers.

Bijušais CIP direktors Komijs, kurš tika atlaists pērn, ir dokumentējis sarunu ar Trampu, kurā prezidents viņam iesaka izbeigt FIB izmeklēšanu Trampa kampaņas bijušā darbinieka un vēlākā nacionālās drošības padomnieka Maikla Flinna lietā.

Flinns tika atlaists par nepatiesas liecības sniegšanu ASV Senātā par kontaktiem ar Krievijas amatpersonām. Prezidentam Trampam pietuvināto cilvēku kontaktus ar Krievijas amatpersonām izmeklē īpašais prokurors Roberts Millers, kurš paplašinājis izmeklēšanu un paredz noklaušināt arī Trampu, lai noskaidrotu, vai viņa darbībās nav vērojama pretošanās patiesības izdibināšanai. Prezidents Tramps nodēvējis prokurora Millera vadīto izmeklēšanu par “raganu medībām” un pieprasījis tās pārtraukšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.