Kāpēc Tramps atlaida nacionālās drošības padomnieku 0
ASV prezidents Donalds Tramps, atsaucoties uz “nopietnām domstarpībām”, atlaidis nacionālās drošības padomnieku Džonu Boltonu.
Prezidents paziņojis, ka jaunais nacionālās drošības padomnieks, kas tradicionāli ir viens no svarīgākajiem amatiem Baltā nama aparātā, tiks izraudzīts jau nākamnedēļ.
Līdz jaunā padomnieka iecelšanai Tramps uzdevis pildīt nacionālās drošības padomnieka pienākumus Čārlijam Kupermanam, kurš agrāk strādājis vadošos amatos aviobūves uzņēmumos “Boeing” un “Lockheed Martin”, bet kopš gada sākuma bijis Boltona vietnieks.
Analītiķu ieskatā, notikušais nav pārsteigums, ja neskaita atlaišanas pēkšņumu, jo Baltais nams tikai stundu pirms Trampa paziņojuma izplatīja vēsti, ka Boltons uzstāsies preses konferencē kopā ar valsts sekretāru Maiku Pompeo un finanšu ministru Stīvu Mnučinu.
ASV mediji atzīmē, ka atlaist Boltonu Trampu pamudināja padomnieka pārlieku patstāvīgie paziņojumi, viņa neiederība prezidenta apjūsmotāju komandā un centieni izmantot plašsaziņas līdzekļus sava, nevis prezidenta viedokļa izplatīšanai.
Jau agrāk Tramps bija ļāvis noprast, ka viņam ārpolitikas jautājumos ir domstarpības ar Boltonu.
Padomnieka krišanu Trampa nežēlastībā apliecināja viņa nosūtīšana vizītē uz Mongoliju jūnijā, kad prezidents Tramps tikās ar Ziemeļkorejas vadoni Kimu Čenunu.
“Džons Boltons ir absolūts vanags. Ja tas būtu atkarīgs tikai no viņa, viņš mestos virsū visai pasaulei uzreiz,” jūnijā intervijā raidsabiedrībai NBC izteicās prezidents.
Boltons bija jau trešais Trampa padomnieks nacionālās drošības jautājumos un iestājās par stingrās līnijas ieturēšanu pret tādām valstīm kā Venecuēla un Irāna. Viņš mudināja Trampu atsaukt ASV dalību līgumā par Irānas kodolprogrammu, kā arī apšaubīja diplomātisko atdevi no sarunām ar talibiem Afganistānā un Kima Čenuna režīmu Ziemeļkorejā.
Laikraksts “The Washington Post” kritiski vērtē Džona Boltona darbību nacionālās drošības padomnieka amatā, piebilstot, ka viņa atlaišana nesakārtos Trampa ārlietu politiku. Boltonu var uzskatīt par aukstā kara laika diplomātisko kareivi, taču atšķirībā no prezidenta pretrunīgajiem un nepārdomātajiem izteikumiem padomnieka viedoklis vienmēr ir bijis precīzi izsvērts, atzīmē izdevums “Politico”.