Trampa atgriešanās Baltajā namā un “zelta brīdis” nopietni nobiedējis pasaules ekonomistus 0
Finanšu organizāciju vadītāji ir nobažījušies par iespējamām sekām, ko varētu radīt Donalda Trampa atgriešanās ASV prezidenta amatā. Galvenais drauds ir globālās finanšu sistēmas iznīcināšana.
Aģentūra Reuters raksta, ka Tramps solījis ieviest 10% tarifu importam no visām valstīm un 60% tarifu importam no Ķīnas. Tas skars piegādes ķēdes visā pasaulē, kas, visticamāk, izraisīs atbilstošus pasākumus un augstākas cenas. Vācijas finanšu ministrs Kristians Lindners sacīja, ka tirdzniecības karā starp ASV un ES būs tikai zaudētāji.
Tramps ir arī mēģinājis pārvilināt amerikāņu vēlētājus ar daudzu nodokļu atvieglojumu piedāvājumiem, sākot no visu 2017. gada individuālo nodokļu atvieglojumu pagarināšanas līdz ienākumu nodokļa atcelšanu no dzeramnaudas, virsstundu piemaksas un pensiju pabalstiem. Analītiķi saka, ka tas palielinātu ASV parādu par 7,5 triljoniem ASV dolāru desmitgades laikā papildus 22 triljoniem ASV dolāru, ko līdz 2034. gadam lēsa Kongresa budžeta birojs.
Finanšu tirgos ir vērojama “Trampa darījumu” atgriešanās ar aktīviem no akcijām uz bitkoiniem uz Meksikas peso, kas liecina par iespējamāku Trampa uzvaru, jo viņa aptauju rādītāji ir uzlabojušies. Dolārs ir uzrādījis lielāko mēneša pieaugumu vairāk nekā divarpus gadu laikā.
Savukārt Kamalas Herisas uzvara tiek uzskatīta par turpinājumu daudzpusējai sadarbībai, ko prezidents Džo Baidens pēdējo četru gadu laikā ir atjaunojis klimata, uzņēmumu nodokļu, parādu atvieglojumu un attīstības banku reformu jomā. Viņas plāni, visticamāk, arī palielinās parādus, bet mazākā mērā.
Baidens saglabāja Trampa agrākos tarifus tēraudam, alumīnijam un Ķīnas precēm, krasi paaugstinot tos Ķīnas importam tādās nozarēs kā elektromobiļi un saules enerģija.
ASV Federālo rezervju sistēmas pazemināta likme par puspunktu parasti ir “zelta brīdis” jauno tirgu izaugsmei, jo samazinās finansēšanas nosacījumi un inflācijas spiediens uz valūtu. Taču ASV budžeta deficīta palielināšanās Trampa prezidentūras laikā jau raisīja bažas, ka ballīte varētu ātri beigties.
“Deficīta pieaugums nozīmē parāda pieaugumu, parāda pieaugums nozīmē ilgtermiņa likmju pieaugumu, un tas var nozīmēt spēcīgu ASV dolāru,” sacīja Turcijas finanšu ministrs Mehmets Simseks. “Augstas ASV ilgtermiņa procentu likmes un spēcīgais dolārs nav labvēlīgi jaunattīstības tirgiem.”