Foto: Shutterstock

“Traka” dzīvnieka sakostam sunim – viens ceļš. Vetārsti atgādina par vakcināciju! 0

Ilgais miers iemidzinājis modrību

Suņu, kaķu un mājas sesku ikgadējā vakcinācija pret trakumsērgu Latvijā joprojām ir obligāta. Taču precīzas statistikas par veiktajām potēm nav. Nevakcinēto dzīvnieku skaits nav zināms. Pilsētās īpašnieku aktivitāte ir lielāka, nekā laukos, taču ilgie miera gadi ir padarījuši mīluļu saimniekus nevīžīgus un aizvien vairāk cilvēku izvēlas nevakcinēt savus mājas mīluļus. Vai tas draud ar kārtējās ļoti bīstamās slimības uzliesmojumu Latvijā?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ilggadējā savvaļas dzīvnieku vakcinēšana ar orālajām vakcīnām pret trakumsērgu ir devusi rezultātus. Latvijā trakumsērgas gadījumi nav reģistrēti kopš 2012. gada. Vesela ir ne tikai mājas, bet arī savvaļas dzīvnieku populācija. Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests ik gadu veic orālās vakcīnas kaisīšanu no gaisa visā valsts teritorijā, īpašu uzmanību veltot Krievijas un Baltkrievijas pierobežai. Latvija ir iekļauta no trakumsērgas brīvo valstu sarakstā. Tas sen ir zināms un cilvēki šo slimību uztver kā tādu bubuli no pagātnes.

Latvijas Veterinārārstu biedrības pārstāve Lita Konopore uzsver, ka cilvēki ir kļuvuši slinki, neuzskata par vajadzīgu potēt suņus un kaķus pret trakumsērgu, un šāda attieksme ir vērojama visās Latvijas veterinārajās klīnikās un ambulancēs. Kāpēc jāpotē, ja trakumsērgas Latvijā nav? Taču, kā skaidro ārste, situāciju var būt līdzīga kā ar bērnu potēšanu pret bīstamam infekcijām. Ja lielākā daļa ir potēti, tad epidēmijas risks ir minimāls un nepotētie ir vinnētāji. Taču, ja aizvien lielāks skaits vecāku – mūsu valstī to ir simtiem gada laikā – atsakās potēt savus bērnus pret bīstamam slimībām, sabiedrība kļūst aizvien neaizsargātāka. Tas pats ar suņiem. Ja nevakcinēto dzīvnieku skaits kļūst kritiski liels, tad pietiks ar vienu no Krievijas, Ukrainas vai Baltkrievijas ievestu ar trakumsērgu slimu suni, lai Latvijas savvaļas un mājdzīvnieki, kā arī cilvēki tiktu apdraudēti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav noslēpums, ka dzīvnieku bizness ir viens no ienesīgākajiem. Likums nosaka, ka vaislas suņus vai šķirnes kucēnus Latvijā un līdz ar to arī Eiropas Savienībā var ievest tikai, kad tie sasnieguši 3,5 mēnešu vecumu un ir saņēmuši visas potes un izturējuši karantīnas laiku – 21 dienu. Šīs prasības daudzus neapmierina.

Pirmkārt, audzētāji vēlas ātrāk atbrīvoties no kucēniem. Krievijā ir pieņemts atdot suni jaunajam saimniekam, kad tas ir vienu mēnesi vecs. Par katru pie audzētāja pavadīto lieko dienu jāmaksā cilvēkam, kurš kucēnu izraudzījies. Tālāk. Potes maksā naudu. Bieži vien nelegāli ievest suni vai noformēt fiktīvus dokumentus ir vieglāk, nekā gaidīt un maksāt par visu. Ar šādiem neoficiāli ievestiem dzīvniekiem Latvijas veterinārārsti saskartās ikdienā. Par laimi, līdz šim neviens no tiem nav bijis slims ar trakumsērgu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.