Zolitūdes mikrorajonā iebrucis veikala “Maxima” jumts, kā rezultātā gājuši bojā un cietuši cilvēki.
Zolitūdes mikrorajonā iebrucis veikala “Maxima” jumts, kā rezultātā gājuši bojā un cietuši cilvēki.
Foto – LETA

Traģiskākie ēku sagruvumi pasaulē 2

Nolaidība, slikti būvmateriāli, dabas stihijas un vieglprātība – šādu iemeslu dēļ zem brūkošu ēku betona un metāla konstrukcijām izdzēstas daudzu cilvēku dzīvības visā pasaulē. Pagājušās ceturtdienas pievakarē notikusī traģēdija Zolitūdē uzskatāma par trešo lielāko šāda veida nelaimi Eiropā. Nekvalitatīvi uzcelti nami nogalinājuši cilvēkus kā maz attīstītās valstīs, tā zemēs, kuras var lepoties ar šķietami augstu dzīves līmeni.

Reklāma
Reklāma

Daudzstāvu nams ASV


Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

1973. gada 2. martā ASV Virdžīnijas štatā, sabrūkot vēl nepabeigtai celtnei, dzīvību zaudēja 14 celtnieki. Ēkai jau bija uzcelti 23 stāvi, kad tās pamati, nespējot izturēt nama kopējo svaru, saļodzījās, liekot būvei sakrist kā kāršu namiņam – stāvu pēc stāva. Viens no celtniekiem ēkas 23. stāvā, pamanot plaisas, nekavējoties skrēja lejā, lai par tuvojošos nelaimi brīdinātu savus līdzstrādniekus. Viņš paspēja tikt līdz ceturtajam stāvam, kad ēka sāka brukt. Celtnieks pats izlēca pa logu un izdzīvoja.

Viesnīca Singapūrā


1986. gada 15. martā nepilnas minūtes laikā Singapūrā sabruka ēka, kurā atradās viesnīca “Jaunā pasaule”, banka un naktsklubs. Glābšanas darbos tika iesaistīta nesen nodibinātā Singapūras civilās drošības vienība, tāpat sarežģītajā operācijā, lai izglābtu aptuveni 50 gruvešos iesprostotos cilvēkus, tika iesaistīti arī citu valstu glābšanas dienesti. Pēc ilgas izmeklēšanas noskaidrojās, ka traģēdijas iemesls bija ēkas sākotnējā plānojumā pieļautās kļūdas. Proti, ēka nespēja noturēt pati savu svaru.

Viesnīca Taizemē


CITI ŠOBRĪD LASA

1993. gada 13. augustā Taizemē desmit sekunžu laikā sabruka sešus stāvus augstā viesnīca “Royal Plaza”. Traģēdijā gāja bojā 137 cilvēki un 227 cilvēki tika ievainoti. Glābšanas darbi norisinājās vairākas dienas, un vēl trīs dienas pēc nelaimes glābējiem izdevās no drupām izglābt kādu sievieti, kas bija stāvoklī. Laimīgā kārtā izdzīvoja gan sieviete, gan vēl nedzimušais mazulis. Pēc nelaimes policija aizturēja viesnīcas īpašnieku, nama arhitektu un galveno būvinženieri, pret kuriem tika izvirzītas apsūdzības par to, ka trīs stāvi ēkai pievienoti neatbilstoši drošības standartiem un bez attiecīgās dokumentācijas. Tāpat nelaimes brīdī uz viesnīcas jumta atradās milzīgs daudzums ūdens mucu, gatavojoties iepriekš izziņotajiem ūdens apgādes traucējumiem.

Hailendu torņi Malaizijā


1993. gada 11. decembrī zemes nogruvuma dēļ netālu no Malaizijas galvaspilsētas Kualalumpuras tika iznīcināta kāda daudzdzīvokļu namu kompleksa viena ēka. Komplekss kopā sastāvēja no divpadsmit daudzstāvu namiem. Vienā no tiem ietriecās simtiem tūkstošu kvadrātmetru liels zemes daudzums, ēku pilnībā nopostot. Pirmajās dienās pēc traģiskā zemes nogruvuma no ēkas gruvešiem tika izceltas trīs cilvēku mirstīgās atliekas. Glābšanas operācija kopumā ilga 12 dienas, kuru laikā tika atrastas 48 cilvēku mirstīgās atliekas.

Lielveikals Dienvidkorejā


Būvnieku un atbildīgo cilvēku nolaidība, cinisks inženieru darbs un sliktu celtniecības materiālu izmantošana radīja lielāko miera laika traģēdiju Dienvidkorejā. 1995. gada 29. jūnijā nieka 20 sekunžu laikā Seulā iebruka Sampungas lielveikala jumts, atņemot dzīvību 502 cilvēkiem un ievainojot 937 cilvēkus. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka traģēdijā vainojams ēkas būvkompānijas priekšnieks Lī Čūns. Sākotnēji ēka tika celta kā četru stāvu dzīvojamā ēka, taču celtniecības laikā tā tika pārveidota par lielveikalu ar pieciem stāviem. Turklāt, kā vēlāk noskaidrojās, piektais stāvs tika uzbūvēts, apejot visus drošības noteikumus un Lī ignorējot būvinženieru brīdinājumus to nedarīt. Arī pati ēka tika uzcelta, izmantojot nestandarta betona bluķus un uz pusi mazāk metāla sastatņu, nekā nepieciešams. Vairākus mēnešus pirms traģēdijas ēkā sāka parādīties plaisas, taču eksperti tās neuztvēra par nopietnām. Plaisas kļuva aizvien lielākas, līdz pēdīgi ēka vairs neizturēja un sabruka, atņemot dzīvību pustūkstotim cilvēku. Trauksmes signāls, kas sāka darboties septiņas minūtes pirms traģēdijas, nebija savlaicīgs brīdinājums lielveikala apmeklētājiem.

Reklāma
Reklāma

Ūdens atrakciju 
parks Maskavā


2004. gada februārī Maskavā iebruka ūdens atrakciju parka “Transvaļj” stikla jumts, nogalinot 28 cilvēkus un ievainojot vairāk nekā simt cilvēku. Bojāgājušo vidū bija arī seši bērni. Nelaimes cēlonis saskaņā ar izmeklētāju sacīto bija sliktas kvalitātes būvmateriālu izmantošana.

Izstāžu zāle Polijā


Polijas pilsētā Katovicē 2006. gada 28. janvārī, iebrūkot izstāžu zāles jumtam, dzīvību zaudēja 65 cilvēki. Izmeklētāji par traģēdijas iemeslu nosauca pārāk biezo sniega segu uz ēkas jumta. Tika aizturēti izstāžu zāles īpašnieki, uzņēmuma tehniskais menedžeris un ēkas arhitekti. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka viņi zinājuši par nama nedrošo situāciju. Pēc traģēdijas Polijā tika mainīts būvniecības likums, kas lika lielu ēku īpašniekiem nodrošināt būves tehnisko apskati vismaz divas reizes gadā. Ja tā netiek īstenota, ēkas īpašniekam var tikt piespriests cietumsods.

Daudzdzīvokļu 
nams Indijā


2010. gada 15. novembrī spēcīgu lietavu dēļ pārplūdusī upe netālu no Indijas galvaspilsētas Deli izskaloja pamatus kādai slikti uzbūvētai dzīvojamajai ēkai. Lietus laikā tā sabruka, atņemot dzīvību 67 cilvēkiem un ievainojot 150 cilvēkus.

Biroju ēkas Brazīlijā


2012. gada 26. janvārī Brazīlijas pilsētā Riodežaneiro sabruka trīs daudzstāvu biroju nami. Par laimi, nelaime atgadījās vēlā vakara stundā, kad teju visi biroju darbinieki savas darba vietas jau bija pametuši un devušies mājās. Tomēr traģēdija prasīja 17 cilvēku dzīvības. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka ēkas sabrukšanā vainojama būvniecībā pieļautās pretlikumības un būvnieku vēlme ietaupīt naudu, izmantojot sliktas kvalitātes materiālus.

Rūpnīca Bangladešā


Šā gada aprīlī Bangladešā, sabrūkot apģērbu rūpnīcai, dzīvību zaudēja 507 cilvēki. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka astoņu stāvu augstā nama sabrukšanas iemesls bija uz jumta novietotie elektrības ģeneratori. “Rūpnīcā izmantoto iekārtu radītās vibrācijas un uz jumta novietotie ģeneratori lika ēkai sabrukt,” paziņoja izmeklētājs Mains Handakers. Pēc traģēdijas tika aizturēti deviņi cilvēki, tostarp rūpnīcas īpašnieks Mohameds Rana, kura uzdevumā ēkā tika veikti neatļauti būvniecības darbi.

Viedoklis 


Traģiskās kāzas Izraēlā


Drausmīgā traģēdija Zolitūdē man atgādina līdzīgu traģēdiju, kas pirms kādiem desmit gadiem notika Izraēlā, kad iegruva svinību zāles “Versalja” jumts brīdī, kad tur tika rīkotas kāzas – upuru skaits bija līdzīgs. Izmeklēšanas gaitā noskaidrojās, ka svinību zāles īpašnieki ēkas būvdarbu ietvaros bija pirkuši lētākas, bet mazāk izturīgas nesošās sijas, lai “ietaupītu” – uz drošības rēķina. Nezinu, ko rādīs Zolitūdes traģēdijas apstākļu izmeklēšana, bet nebrīnīšos, ja izrādīsies – kādā būvdarbu stadijā kaut kas tika “ietaupīts”…

Franks Gordons

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.