Foto: Zuma Press/Scanpix/LETA

Traģiska kļūda: drīz pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas miris 27 gadus vecs vīrietis 145

Vesels 27 gadus vecs vīrietis zaudējis dzīvību pēc tam, kad kļūdas dēļ saņēmis AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19, vēsta izdevums DailyMail.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Safolkā dzīvojošais inženieris Džeks Lasts 2021. gada 30. martā saņēma AstraZeneca Covid-19 vakcīnas devu.

Pēc vakcinācijas viņš sāka sūdzēties par galvassāpēm, bet trīs nedēļas vēlāk, 20. aprīlī, viņš mira.
CITI ŠOBRĪD LASA

Nedēļu pēc viņa vakcinācijas Lielbritānijas veselības iestādes ieteica cilvēkiem, kas jaunāki par 30 gadiem, izvēlēties alternatīvu vakcīnu, jo AstraZeneca vakcīnai tika konstatēts paaugstināts asins recekļu risks.

Sufolkas un Ziemeļaustrumu Eseksas Integrētās aprūpes padomes ziņojumā secināts, ka Džekam Lastam kļūdaini tika piedāvāta vakcīna, jo viņa medicīniskajā kartē bija norādīts vecāku, kuri bija iekļauti riska grupā, tālruņa numurs. Šī kļūda radīja maldīgu iespaidu, ka Džeks dzīvo kopā ar viņiem un tāpēc ir tiesīgs saņemt vakcīnu prioritārā kārtā.

Patiesībā viņš 2018. gadā bija pārcēlies uz citu dzīvesvietu un bija atjauninājis savu kontaktinformāciju.

Viņš saņēma vakcīnu dažas dienas pirms valdības izdotajām jaunajām vadlīnijām, kurās jaunākiem cilvēkiem tika ieteikts izvēlēties Pfizer vai Moderna vakcīnas.

Ziņojumā norādīts, ka Lasta nāvi izraisīja “sistēmas nepilnības, cilvēciska kļūda un traģiski neveiksmīgs laiks”.

Vīrietis sāka justies slikti 5. aprīlī, un 9. aprīlī viņš sazinājās ar NHS, lai saņemtu padomu. Viņš tika novirzīts uz West Suffolk slimnīcu, kur viņam tika veikta datortomogrāfija, taču radiologs kļūdaini ziņoja, ka smadzenēs nav akūtu anomāliju. Vēlāk izrādījās, ka tas bija nepareizi, un nākamajā dienā konstatēja asins recekli, kas aizkavēja ārstēšanu par 15 stundām.

Lai gan ziņojumā secināts, ka šī aizkavēšanās, visticamāk, nebūtu mainījusi iznākumu, tā tika uzskatīta par neizmantotu iespēju.

Lasta stāvoklim pasliktinoties, viņš tika pārvests uz slimnīcu Kembridžā, kur viņš mira.

AstraZeneca vakcīna bija populāra pandēmijas sākumā, taču, kad saistībā ar to tika atklāti reti trombozes gadījumi, tika pieņemti lēmumi ierobežot tās lietošanu jauniem cilvēkiem.

Zinātnieki uzskata, ka reta blakusefekta dēļ modificētais vīruss vakcīnā nelabvēlīgi ietekmē trombocītus, izraisot recēšanu.

Lielbritānijas zāļu uzraudzības iestāde MHRA ziņoja, ka vakcīnas izraisītais trombozes un trombocitopēnijas sindroms(TTS) ir saistīts ar vismaz 81 nāves gadījumu Apvienotajā Karalistē. Šāds risks tiek novērots aptuveni vienā gadījumā no 50 000.

Lielbritānija sekoja Eiropas valstu piemēram un apturēja AstraZeneca vakcīnas izmantošanu cilvēkiem, kas jaunāki par 30 gadiem, bet  vēlāk arī personām, kas jaunākas par 40 gadiem.

Šis lēmums tika pieņemts, jo tika uzskatīts, ka jauniem cilvēkiem Covid-19 nav tik bīstams,  līdz ar to vakcinācijas ieguvumi neatsvēra iespējamos riskus.

Aptuveni 50 cilvēki, kuri ir cietuši no smagām veselības problēmām vai zaudējuši tuviniekus reti sastopamas zāļu blakusparādības dēļ, ir vērsušies tiesā pret zāļu ražotāju AstraZeneca. Cietušie apgalvo, ka uzņēmums ir atbildīgs par viņu ciešanām un prasa kompensāciju par nodarītajiem zaudējumiem.

Reklāma
Reklāma

Ja tiesa lems par labu viņiem, kompensācijas segs Lielbritānijas nodokļu maksātāji, uzsver izdevums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.